Azulan®

1 ml płynu zawiera: 1 ml wyciągu płynnego z koszyczków rumianku (1:2); ekstrahent - etanol 70% (v/v). Lek zawiera 60-68% (v/v) etanolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Azulan® but. 90 g, płyn doustny, płyn do stos. w jamie ustnej, płyn na skórę

Chamomilla recutita

9.39 zł 2019-04-05

Działanie

Stosowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie na skórę i błony śluzowe. Stosowany doustnie działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego oraz wiatropędnie. Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Dawkowanie

Zewnętrznie (na skórę lub śluzówkę jamy ustnej i gardła). Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 10% roztwór wodny preparatu do płukania i okładów. Wewnętrznie (doustnie). Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 5 ml (1 łyżeczka) preparatu w 1/2 szklanki wody do 3 razy dziennie przed posiłkiem. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień podczas stosowania preparatu, należy skontaktować się z lekarzem.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie: zewnętrznie w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych m.in. do płukania jamy ustnej, gardła i dziąseł; wewnętrznie w stanach skurczowych przewodu pokarmowego jako pomocniczy środek rozkurczający i wiatropędny oraz jako pomocniczy środek przeciwzapalny w stanach zapalnych przewodu pokarmowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwiat rumianku lub inne rośliny z rodziny astrowatych/złożonych (Asteracecie/Compositae).

Środki ostrożności

Lek zawiera 60–68% V/V etanolu. Jedna dawka (5 ml) zawiera ok. 2,58 g etanolu, co odpowiada ok. 30 ml wina lub ok. 70 ml piwa - preparatu nie zaleca się stosować u dzieci do lat 12. Ze względu na zawartość etanolu lek może działać szkodliwie u osób z chorobą alkoholową, a także u osób ze schorzeniami wątroby lub padaczką.

Niepożądane działanie

Częstośc nieznana: wysypka, pokrzywka, świąd skóry, rumień, obrzęk, zwiększona wrazliwość na promieniowanie słoneczne, szok anafilaktyczny, astma.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa w czasie ciąży i karmienia piersią stosowanie leku w tym okresie nie jest zalecane.

Uwagi

1 dawka (5 ml) zawiera 2,58 g etanolu, dlatego nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych bezpośrednio po przyjęciu preparatu (alkohol zawarty w preparacie może zostać wykryty przez urządzenia do wykrywania alkoholu w powietrzu wydychanym); zażycie wewnętrzne może spowodować osłabienie zdolności psychofizycznych.

Cena

Azulan®, cena 100% 9.39 zł

Preparat zawiera substancję: Chamomilla recutita

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."