Azulan Herbapol Warszawa®

Wyciąg płynny z koszyczków rumianku (1:2). Zawartość etanolu: 65-70% v/v.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Azulan Herbapol Warszawa® but. 90 g, płyn doustny, płyn do stos. w jamie ustnej, płyn na skórę

Chamomilla recutita

8.49 zł 2019-04-05

Działanie

Wyciąg alkoholowy z kwiatów rumianku. Stosowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie na skórę i błony śluzowe. Stosowany doustnie działa rozkurczająco, wiatropędnie.

Dawkowanie

Dorośli. Doustnie: 5 ml (1 łyżeczka) rozpuszczona w 1/4 szklanki wody do 3 razy na dobę. Zewnętrznie: w postaci 10% roztworu wodnego do przymoczek i płukań - 1 łyżeczka (5 ml)  na 1/2 szklanki wody (ok. 80 ml).

Wskazania

Zewnętrznie. Tradycyjnie w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, w tym do płukania jamy ustnej i gardła. Wewnętrznie. Tradycyjnie w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, jako pomocniczy środek rozkurczający i wiatropędny.

Przeciwwskazania

Nie stosować u osób uczulonych na rumianek lub na inne rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae).

Środki ostrożności

Zaleca się ostrożność w stosowaniu preparatu u pacjentów z chorobami wątroby, epilepsją oraz chorobą alkoholową. Jednorazowa dawka  (5 ml) zawiera średnio 3,45 ml alkoholu, co stanowi ekwiwalent 68 ml piwa lub 28 ml wina. Ze względu na zawartość alkoholu dzieci nie powinny przyjmować preparatu.

Niepożądane działanie

Dotychczas nie stwierdzono wystąpienia działań niepożądanych. U niektórych osób w czasie stosowania leku może wystąpić reakcja nadwrażliwości na rumianek (np. alergia kontaktowa). U osób uczulonych na rośliny z rodziny astrowatych (np. bylica, piołun) może dojść do reakcji krzyżowej. Bardzo rzadko notowano przypadki ostrej reakcji alergicznej (wstrząs anafilaktyczny, astma).

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu bez konsultacji z lekarzem. Ze względu na zawartość etanolu nie zaleca się doustnego stosowania u kobiet w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią.

Uwagi

Stosowanie leku może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn ze względu na zawartość alkoholu. Nie zaleca się stosowania leku krócej niż 1 h przed podróżą oraz w jej trakcie ze względu na możliwość wykrycia alkoholu w powietrzu wydychanym.

Interakcje

Dotychczas nie stwierdzono.

Cena

Azulan Herbapol Warszawa®, cena 100% 8.49 zł

Preparat zawiera substancję: Chamomilla recutita

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."