Atecortin®

1 ml zawiesiny zawiera 5 mg chlorowodorku oksytetracykliny, 10 000 j.m. siarczanu polimiksyny B i 15 mg octanu hydrokortyzonu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Atecortin® tuba 5 ml, krople do oczu i uszu, zaw.

Hydrocortisone acetate,

Oxytetracycline hydrochloride,

Polymyxin B sulphate

24.67 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego (w okulistyce i otologii). Wywiera skojarzone działanie przeciwbakteryjne polimiksyny B (głównie na bakterie Gram-ujemne, z wyjątkiem Proteus spp.) oraz oksytetracykliny (na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne). Octan hydrokortyzonu jest glikokortykosteroidem o słabym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i przeciwwysiękowym. Po podaniu miejscowym hydrokortyzon i oksytetracyklina w niewielkim stopniu przenikają do krążenia ogólnego; polimyksyna B praktycznie nie wchłania się.

Dawkowanie

W okulistyce: 1-2 krople do worka spojówkowego 2-3 razy na dobę, zazwyczaj przez 1-2 tyg. W otologii: 2-4 krople do ucha 3 razy na dobę, zwykle przez 7 dni. Preparat powinien być stosowany pod kontrolą okulisty lub otolaryngologa. Nie stosować dłużej niż przez około 7 dni. Długotrwałe podawanie może prowadzić do nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych. Przed użyciem zawiesinę lekko wstrząsnąć.

Wskazania

Bakteryjne zapalenie spojówek i brzegów powiek, woreczka łzowego, rogówki oraz po zabiegach chirurgicznych na gałce ocznej (po całkowitym zabliźnieniu się rany, czyli po około 8-10 dniach od zabiegu). Zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Grzybicze zapalenie spojówek. Choroby wirusowe (opryszczka, ospa wietrzna, wirusowe zapalenie siatkówki lub rogówki). Gruźlica oka. Jaskra pierwotna.

Środki ostrożności

Zaburzenia widzenia mogą wystąpić w wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów. Nie stosować przy braku stanu zapalnego. Nie zakraplać do uszu przy perforacji błony bębenkowej. U dzieci stosować tylko w przypadku bezwzględnej konieczności.

Niepożądane działanie

Rzadko: reakcje uczuleniowe. Częstość nieznana: podrażnienie spojówek, pieczenie i świąd okolic oka, nieostre widzenie. Długotrwałe stosowanie (ponad 3-6 tyg.) może powodować wtórne zakażenie grzybicze, zwiększenie ciśnienia śródgałkowego oraz prowadzić do powstania zaćmy steroidowej.

Ciąża i laktacja

Stosowanie preparatu w ciąży jest dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy jest to bezwzględnie konieczne, a zastosowanie bezpieczniejszego leku alternatywnego jest niemożliwe lub przeciwwskazane. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Interakcje

Spodziewane jest, że jednoczesne podawanie inhibitorów CYP3A, w tym produktów zawierających kobicystat, zwiększy ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Należy unikać łączenia leków, chyba że korzyść przewyższa zwiększone ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem glikokortykosteroidów; w takim przypadku pacjenta należy obserwować w celu wykrycia ogólnoustrojowych działań glikokortykosteroidów.

Cena

Atecortin®, cena 100% 24.67 zł

Preparat zawiera substancję: Hydrocortisone acetate, Oxytetracycline hydrochloride, Polymyxin B sulphate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."