Aspafar Farmapol

1 tabl. zawiera 17 mg jonów magnezu (w postaci 250 mg czterowodnego wodoroasparaginianu magnezu) i 54 mg jonów potasu (w postaci 250 mg półwodnego wodoroasparaginianu potasu). Preparat zawiera sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Aspafar Farmapol 50 szt., tabl.

Magnesium hydroaspartate,

Potassium hydroaspartate

7.68 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat złożony zawierający jony potasu i magnezu oraz aminokwas biorący udział w metabolizmie tkanki nerwowej. Wpływa stymulująco na czynność mózgu, usprawnia pamięć, poprawia koncentrację i samopoczucie. Łagodzi odczuwanie zmęczenia, poprawia rytm snu. Zawarty w preparacie jon magnezu jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, wpływa na czynność mięśni, serca, układu nerwowego, nabłonków i układu odpornościowego. Zawiera także jon potasu, co jest wykorzystywane w uzupełnianiu i profilaktyce niedoborów tego jonu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1-3 tabl. 2 razy na dobę (max. 6 tabl. na dobę). Nie należy stosować preparatu u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Sposób podania. Zaleca się stosować lek rano i wieczorem po posiłku, popijając wodą.

Wskazania

Uzupełnianie niedoboru magnezu i potasu (gdy nie jest konieczne podawanie drogą dożylną): w niemiarowościach i nadpobudliwości serca - zwłaszcza na tle niedoboru magnezu i potasu; profilaktycznie w chorobie niedokrwiennej serca, przy zagrożeniu zawałem; w rekonwalescencji pozawałowej; po przebytych chorobach zakaźnych lub zabiegach chirurgicznych, w przebiegu których doszło do utraty magnezu i potasu; jako lek przeciwdziałający niepożądanym skutkom długotrwałego stosowania glikozydów nasercowych i leków moczopędnych (np. tiazydów, furosemidu).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na czterowodny wodoroasparaginian magnezu, półwodny wodoroasparaginian potasu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Hipermagnezemia, ciężka niewydolność nerek, zakażenia dróg moczowych, hiperkaliemia, zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego, bradykardia, myasthenia gravis.

Środki ostrożności

Podczas długotrwałego stosowania należy kontrolować stężenie magnezu i potasu w osoczu. Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka. Preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Niepożądane działanie

Nie zgłaszano przy zalecanym dawkowaniu. Możliwe jest wystąpienie hiperkaliemii z zaburzeniami rytmu serca (zwłaszcza u pacjentów z niewydolnością nerek), dolegliwości żołądkowo-jelitowych (nudności, wymioty, biegunka), uczucia metalicznego smaku.

Ciąża i laktacja

W zalecanych dawkach preparat może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Podawanie preparatu jednocześnie z antybiotykami z grupy tetracyklin, doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi pochodnymi hydroksykumaryny, a także preparatami zawierającymi fosforany, związki wapnia i żelaza, prowadzi do wzajemnego zmniejszania wchłaniania z przewodu pokarmowego. Dieta o dużej zawartości soli kuchennej (chlorku sodu) zwiększa wydalanie potasu w moczu.

Cena

Aspafar Farmapol, cena 100% 7.68 zł

Preparat zawiera substancję: Magnesium hydroaspartate, Potassium hydroaspartate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."