Aromatol

100 g preparatu zawiera: 1,72 g lewomentolu, 0,57 g olejku cytrynowego, 0,24 g olejku z kory cynamonowca cejlońskiego, 0,24 g olejku mięty pieprzowej (z obniżoną zawartością mentolu), 0,24 g olejku lawendowego, 0,1 g olejku cytronelowego, 0,1 g olejku goździkowego. Preparat zawiera etanol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Aromatol but. 250 ml, konc. do sporz. roztw. do płukania j. ustnej i gardła, roztw. doustn., do stos. na skórę i do sporz. inhalacji parowej

Cinnamomum oil,

Lavandula oil,

Menthol,

Mentha oil,

Caryophyllum oil,

Citronella oil,

Citricum oil,

Levomenthol

28.22 zł 2019-04-05

Działanie

Skuteczność preparatu opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Mieszanina etanolowa lewomentolu i olejków eterycznych ma. Mentol wykazuje działanie żółciopędne i spozmolityczne.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Do nacierań: Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1-3 razy na dobę nacierać preparatem, aż powierzchnia skóry stanie się sucha; w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniu owadów: miejsce po ukąszeniu przetrzeć wacikiem nasączonym preparatem; do płukania gardła: ok. 5 ml preparatu dodać do ok. 250 ml ciepłej wody, płukać gardło i jamę ustną 1-3 razy na dobę. Stosowanie w postaci inhalacji: ok. 5 ml preparatu dodać ok. 250 ml gorącej wody i wdychać przez kilka minut powstające opary, inhalacje powtarzać do 3 razy na dobę. Doustnie: w dolegliwościach trawiennych 10-15 kropli zmieszanych z wodą stosować 1-3 razy na dobę.

Wskazania

Zewnętrznie: w celu poprawy złego samopoczucia np. przy przeziębieniu (do nacierań, do inhalacji, do płukania gardła), w bólach głowy, w bólach mięśniowych, po ukąszeniach przez owady. Wewnętrznie: w dolegliwościach trawiennych (zaburzeniach dyseptycznych) np. wzdęciach, niestrawności.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, astma oskrzelowa i inne schorzenia układu oddechowego, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych. Ze względu na zawartość etanolu i brak wystarczających badań, nie stosować u dzieci poniżej 12 lat. Nie stosować wewnętrznie w przypadku niedrożności dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenia pęcherzyka żółciowego, u osób z ciężkimi uszkodzeniami wątroby lub uzależnionych od alkoholu. Nie stosować zewnętrznie na uszkodzoną skórę np. przy oparzeniach, wypryskach, otwartych ranach, przy chorobach skóry przebiegających z wysypką, na błonę śluzową oraz w okolicach oczu.

Środki ostrożności

Preparat zawiera etanol i jego częste stosowanie zewnętrzne może powodować podrażnienie i suchość skóry. Chronić oczy przed kontaktem z preparatem. W przypadku wystąpienia nadwrażliwości: trudności w oddychaniu (np. skurcz oskrzeli) należy wezwać lekarza, a w przypadku wystąpienia zmian skórnych - zasięgnąć porady lekarza. Po zastosowaniu preparatu lub jego roztworu należy starannie umyć ręce. Preparatu nie należy stosować pod opatrunkiem utrudniającym dostęp powietrza lub pod ciepłym okładem. 1 ml preparatu zawiera ok. 0,57 g etanolu, 10 kropli zawiera etanol w ilości odpowiadającej ok. 2,2 ml wina o zawartości 12% v/v alkoholu lub ok. 5,3 g ml piwa o zawartości 5% v/v alkoholu, co należy wziąć po uwagę podczas stosowania u dzieci, osób ze schorzeniami wątroby lub padaczką. Nie stosować u osób z chorobą alkoholową.

Niepożądane działanie

Składniki olejków eterycznych mogą być alergenami lub wywoływać fotosensybilizację oraz powodować podrażnienia skóry u błon śluzowych, stąd preparat może powodować skórne odczyny uczuleniowe, zaburzenia układu oddechowego (np. kaszel, skurcz oskrzeli). Etanol zawarty w preparacie może powodować podrażnienie i suchość skóry.

Ciąża i laktacja

Ze względu na zawartość etanolu, nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Uwagi

Preparat zawiera etanol. Jego stosowanie może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Interakcje

Alkohol zawarty w preparacie może wpływać na działanie innych równocześnie stosowanych leków.

Cena

Aromatol, cena 100% 28.22 zł

Preparat zawiera substancję: Cinnamomum oil, Lavandula oil, Menthol, Mentha oil, Caryophyllum oil, Citronella oil, Citricum oil, Levomenthol

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."