Apipulmol

10 ml syropu zawiera 260 mg sulfogwajakolu i 12 mg chlorku amonu. Preparat zawiera ziołomiód sosnowy (zawiera sacharozę), etanol, parahydroksybenzoesan metylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Apipulmol but. 120 ml, syrop

Ammonium chloride,

Sulfogaiacol

16.09 zł 2019-04-05

Działanie

Gwajakol powstający z rozpadu sulfogwajakolu działa wykrztuśnie, zmniejszając lepkość wydzieliny oskrzelowej, która traci przykry smak i zapach. Działa słabo odkażająco. Wprowadzenie ugrupowania kwasu sulfonowego w postaci soli potasowej łagodzi działanie drażniące gwajakolu na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Syrop podany doustnie łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego. Sulfogwajakol jest powoli hydrolizowany w jelitach do wolnego gwajakolu, który wchłania się do krwi a następnie wydala sięprzez drogi oddechowe i drażni błonęśluzową oskrzeli, wywołując odruch wykrztuśny.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 3 - 4 razy na dobę po 10 ml (1 łyżka stołowa), z małą ilością ciepłego płynu.

Wskazania

Stany zapalne górnych dróg oddechowych, kaszel.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na sulfogwajakol, chlorek amonu, produkty pszczele lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Preparatu nie należy stosować u dzieci.

Środki ostrożności

Pacjenci, którzy po zastosowaniu zaobserwowali niepokojące objawy (np. działanie przeczyszczające) powinni odstawić lek i porozumieć się z lekarzem lub farmaceutą. Syrop zawiera ziołomiód sosnowy - pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować leku. Preparat nie powinien być stosowany u osób uczulonych na produkty pszczele. Z powodu zawartości parahydroksybenzoesanu metylu lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Zgłaszano pojedyncze przypadki działania przeczyszczającego.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią (nie wykonano dobrze kontrolowanych badań klinicznych).

Uwagi

Należy zachować ostrożność w przypadku prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Preparat zawiera 2,5% etanolu. W 10 ml syropu znajduje się 33 mg czystego etanolu, co odpowiada 2,75 ml wina lub 6,6 ml piwa.

Cena

Apipulmol, cena 100% 16.09 zł

Preparat zawiera substancję: Ammonium chloride, Sulfogaiacol

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."