Aphtin

1 g płynu zawiera 200 mg czteroboranu sodu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Aphtin but. 10 g, płyn do stos. w j. ustnej

Biborate sodium

3.0 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o działaniu antyseptycznym o właściwościach bakterio- i grzybostatycznych. Jon boranowy wiąże wartości zasadowe białka bakteryjnego i dzięki temu likwiduje stany zapalne.

Dawkowanie

Miejscowo do pędzlowania jamy ustnej 2 -3 razy na dobę. U dzieci powyżej 1 roku życia stosować nie dłużej niż 3-5 dni. Nie połykać.

Wskazania

Leczenie zakażeń drożdzakowych błony śluzowej jamy ustnej - pleśniawek.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu lub na kwas borowy. Nie należy stosować preparatu u osób z ciężkim zaburzeniem czynności nerek i uszkodzeniami błony śluzowej jamy ustnej.

Środki ostrożności

Ze względu na ryzyko kumulacji czteroboranu sodu w organizmie, nie należy stosować preparatu długotrwale. Preparat stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. U dzieci poniżej 1 roku lek należy stosować po konsultacji z lekarzem.

Niepożądane działanie

Miejscowe podrażnienie. Długotrwałe stosowanie leku może doprowadzić do jego kumulacji w organizmie i zatrucia. Przewlekłe zatrucia objawiają się brakiem łaknienia, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi (wymioty, biegunki, krwawe stolce), zaburzeniami menstruacji, stanami splątania i drgawkami, niedokrwistością, osłabieniem, wysypką, uszkodzeniem wątroby i kanalików nerkowych, niewydolnością krążenia obwodowego. Opisywano przypadki zgonu po leczniczym zastosowaniu związków boru u noworodków i małych dzieci.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych, preparat nie powinien być stosowany w okresie ciąży i laktacji.

Interakcje

Leki powodujące miejscowe przekrwienie skóry mogą nasilać niebezpieczeństwo wchłaniania się czteroboranu sodu do krążenia ogólnego i możliwość zatrucia.

Cena

Aphtin, cena 100% 3.0 zł

Preparat zawiera substancję: Biborate sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."