Aphtin

1 g roztworu zawiera 200 mg czteroboranu sodu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Aphtin but. 15 g, płyn do stos. w j. ustnej

Biborate sodium

1.82 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o działaniu antyseptycznym. Czteroboran sodu wiąże się nieodwracalnie z białkiem strukturalnym lub czynnościowym komórki drobnoustroju wywołując działanie bakteriostatyczne i przeciwgrzybicze. Wchłania się łatwo z uszkodzonej skóry, błon śluzowych i przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie osiąga w czasie 2-3 h. Nie wiąże się z białkami. Gromadzi się w narządach, powoli przenika barierę krew-mózg. Wydala się z moczem niemal w całości niezmieniony. T0,5 wynosi: 12-27 h.

Dawkowanie

Miejscowo. Smarować miejsca chorobowo zmienione 1-2 kroplami 2-3 razy na dobę. Czas leczenia wynosi 3-10 dni. U dzieci powyżej 1 rż. stosować nie dłużej niż 3-5 dni. U dzieci poniżej 1 rż. lek należy stosować po konsultacji z lekarzem.

Wskazania

Pleśniawki - zakażenie drożdzakowe błony śluzowej jamy ustnej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu lub kwas borowy. Rozległe uszkodzenia błon śluzowych. Ciężkie zaburzenia czynności nerek.

Środki ostrożności

Ze względu na łatwe wchłanianie się czteroboranu sodu przez błony śluzowe i jego powolne wydalanie się z organizmu, a co za tym idzie ryzyko kumulacji, nie należy stosować preparatu długotrwale (szczególnie u dzieci). Nie połykać. Ostrożnie stosować u osób z zaburzeniami czynności nerek.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: brak łaknienia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (wymioty, biegunki), zaburzenia menstruacji, stany splątania, drgawki, niedokrwistość, osłabienie, łuszczenie się błon śluzowych, zapalenie skóry i uszkodzenie kanalików nerkowych. Wymienione działania niepożądane dotyczą boraksu wchłoniętego w klinicznie istotnych ilościach, do czego nie dochodzi przy prawidłowym stosowaniu preparatu.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych, preparat nie powinien być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Preparaty zawierające sole alkaloidów, chlorek rtęciowy, siarczan cynku, jony metali, gumy, kwasy nieorganiczne mogą inaktywować lek.

Cena

Aphtin, cena 100% 1.82 zł

Preparat zawiera substancję: Biborate sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."