Amorolak

1 ml lakieru do paznokci zawiera 50 mg amorolfiny w postaci chlorowodorku.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Amorolak but. 3 ml, lakier do paznokci, leczniczy

Amorolfine

74.23 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Pochodna morfoliny o szerokim spektum działania przeciwgrzybiczego. Amorolfina zaburza biosyntezę ergosterolu w błonie komórkowej grzybów i w ten sposób działa grzybostatycznie i grzybobójczo. Silnie działa na: drożdżaki (Candida, Malassezia lub Pityrosporum, Cryptococcus), dermatofity (Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton), pleśnie (Alternaria, Hendersonula, Scopulariopsis), Dematiacea - ubarwione grzyby nitkowate (Cladosporium, Fonsecaea, Wangiella), grzyby dimorficzne (Coccidioides, Histoplasma, Sporothrix). Z wyjątkiem Actinomyces, bakterie nie są wrażliwe na chlorowodorek amorolfiny. Minimalną wrażliwość wykazują bakterie Propionibacterium acnes. Po zastosowaniu lakieru na płytkę paznokciową substancja czynna penetruje płytkę paznokciową i przenika przez nią. Wchłanianie leku do organizmu podczas takiego podania jest bardzo małe. Nie stwierdzono kumulowania się leku w organizmie po długotrwałym leczeniu.

Dawkowanie

Lakier do paznokci należy nakładać raz lub 2 razy w tyg. na zmienione chorobowo paznokcie rąk lub stóp. Czas leczenia: 6 mies. (w przypadku paznokci rąk) i 9-12 mies. (w przypadku paznokci stóp). Zaleca się ocenę leczenia w odstępach ok. 3-mies. Przed pierwszym nałożeniem lakieru należy spiłować możliwie jak największą część zmienionej chorobowo powierzchni paznokcia. Przed ponownym użyciem, w miarę potrzeby należy ponownie spiłować paznokcie, np. jeśli ulegną zgrubieniu (opakowanie zawiera zestaw pilników do jednorazowego użycia). W celu oczyszczenia powierzchni paznokcia, należy używać jednego z gazików nasączonych alkoholem, dołączonych do opakowania. Lakier należy nakładać równomiernie na całą powierzchnię zmienionego chorobowo paznokcia za pomocą jednej z dołączonych szpatułek wielokrotnego użytku. Leczone paznokcie pozostawić do wyschnięcia przez 5 min. Leczenie należy kontynuować bez przerwy, do czasu gdy paznokieć się zregeneruje, a zmienione chorobowo miejsca zostaną całkowicie wyleczone. Brak specjalnych zaleceń dotyczących dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku. Brak doświadczenia dotyczącego stosowania preparatu u dzieci.

Wskazania

Grzybice paznokci (szczególnie w części dystalnej, obejmujące poniżej 80% powierzchni paznokcia) wywołane przez dermatofity i drożdżaki.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Brak doświadczenia klinicznego dotyczącego stosowania leku u pacjentów ze zmianami zapalnymi wokół paznokcia, cukrzycą, zaburzeniami krążenia, niedożywionych, nadużywających alkoholu, jak również u dzieci i niemowląt. Należy unikać kontaktu lakieru z oczami, uszami i błonami śluzowymi. Należy unikać malowania paznokci i stosowania sztucznych paznokci podczas leczenia.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko obserwowano łagodne, przemijające pieczenie wokół paznokcia, jak również świąd, rumień i pęcherze. Odnotowano rzadkie przypadki zmian w paznokciach (np. zmiana zabarwienia, łamliwość lub kruchość paznokci) - reakcje tego rodzaju mogą być również związane z samą grzybicą paznokci.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany podczas ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Ze względu na to, że ekspozycja ogólnoustrojowa na amorolfinę jest nieznaczna, nie przewiduje się wpływu leku na płodność.

Uwagi

Warstwa lakieru może zostać uszkodzona lub starta podczas kontaktu z rozpuszczalnikami organicznymi (rozcieńczalniki celulozowe, pochodne terpentyny, itp.) - zaleca się zakładanie nieprzepuszczalnych rękawiczek podczas pracy z tego rodzaju substancjami. Pilników do paznokci stosowanych podczas leczenia nie wolno używać do pielęgnacji paznokci zdrowych. Preparat jest łatwopalny - należy przechowywać go z dala od ognia i płomieni. Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Amorolak, cena 100% 74.23 zł

Preparat zawiera substancję: Amorolfine

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."