Alugastrin®

1 tabl. zawiera 340 mg węglanu dihydroksyglinowo-sodowego; tabl. zawierają sód. 15 ml zawiesiny zawiera 1,02 g węglanu dihydroksyglinowo-sodowego; zawiesina zawiera sorbitol, sód, parahydroksybenzoesan metylu i propylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Alugastrin® but. 250 ml, zaw. doustna

Dihydroxyaluminum sodium carbonate

14.45 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat zobojętniający nadmiar kwasu solnego w soku żołądkowym. Dihydroksyglinowo-sodowy węglan wykazuje szybkie działanie neutralizujące zbliżone do działania wodorowęglanu sodu oraz powolne działanie powstającego w żołądku wodorotlenku glinu. Wiąże kwasy żółciowe i pepsynę, zmniejszając działanie drażniące soku żołądkowego. Ochrania błonę śluzową żołądka przed działaniem czynników drażniących takich jak NLPZ, cytostatyki, kofeina.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 1-2 tabl. lub 15 ml zawiesiny (łyżkę stołową) 1 h po posiłkach i przed snem lub w razie wystąpienia dolegliwości. Tabletki należy rozgryźć lub żuć.

Wskazania

Objawowo w nadkwaśności soku żołądkowego, uszkodzeniu błony śluzowej żołądka i dwunastnicy wywołanym przez czynniki wrzodotwórcze (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne), chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność nerek.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów ze skłonnością do zaparć. Długotrwałe przyjmowanie dużych dawek preparatu może doprowadzić do hipofosfatemii. Podawanie preparatu dzieciom poniżej 6 lat musi być poprzedzone szczegółowym rozpoznaniem, określającym przyczynę dolegliwości. Jeśli po upływie 14 dni u dorosłych lub po upływie 7 dni u dzieci nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Preparat zawiera sód (tabl.: 57-114 mg; zawiesina: 162 mg sodu na dawkę) - należy to uwzględnić u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek oraz u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i parahydroksybenzoesanu propylu w zawiesinie, lek może powodować reakcje alergiczne typu późnego. Zawiesiny nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy - ze względu na obecność sorbitolu.

Niepożądane działanie

Często: kredowy posmak, łagodne zaparcia, skurcze żołądka. Niezbyt często: nudności, wymioty, białawe zabarwienie kału. Rzadko (przy długotrwałym stosowaniu lub podawaniu dużych dawek): ciągłe zaparcia, utrata apetytu, niezwykła utrata masy ciała, osłabienie mięśni, osteomalacja i osteoporoza (bóle kości, puchnięcie nadgarstków lub kostek).

Ciąża i laktacja

W ciąży (zwłaszcza w I trymestrze) i w okresie karmienia piersią, preparat stosować jedynie w przypadku uzasadnionej konieczności. Nie stosować długotrwale ani w dużych dawkach.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Węglan dihydroksyglinowo-sodowy wpływa na wchłanianie z przewodu pokarmowego niektórych leków podawanych doustnie: w przypadku jednoczesnego stosowania antagonistów receptorów H2, preparat należy przyjmować na 1/2-1 h przed podaniem tych leków lub po ich podaniu; fenytoinę należy przyjmować na 2-3 h przed lub po podaniu preparatu; preparat należy przyjmować nie wcześniej niż po 2 h od podania fluorochinolonów; należy zachować kilkugodzinną przerwę między przyjęciem glikozydów naparstnicy, a przyjęciem preparatu; preparat przyjmować nie wcześniej niż po 3 h od podania ketokonazolu; preparat należy przyjmować na 3-4 h przed lub po podaniu tetracyklin. W przypadku alkalizacji moczu wywołanej przez węglan dihydroksyglinowo-sodowy, może nastąpić zwiększenie wydalania salicylanów i tym samym obniżenie ich stężenia we krwi. U pacjentów przyjmujących salicylany jednocześnie z dużymi dawkami preparatu, dawki salicylanów należy odpowiednio skorygować. Jednoczesne podawanie z sukralfatem nie jest polecane, ponieważ węglan dihydroksyglinowo- sodowy może zmniejszać wiązanie sukralfatu z błoną śluzową; preparat należy przyjmować na 1/2 h przed lub po przyjęciu sukralfatu. U pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek jednoczesne przyjmowanie preparatu i sukralfatu może spowodować zatrucie glinem. Podawanie preparatu i doustnych preparatów żelaza należy maksymalnie rozdzielić w czasie.

Cena

Alugastrin®, cena 100% 14.45 zł

Preparat zawiera substancję: Dihydroxyaluminum sodium carbonate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."