Alte forte z miodem

100 g syropu zawiera 36 g maceratu z 9 g korzenia prawoślazu lekarskiego (9:54), ekstrahent – mieszanina wody i etanolu z dodatkiem benzoesanu sodu (71,7:1,5:0,3). Preparat zawiera miód oczyszczony.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Alte forte z miodem but. 125 g, syrop

Althaea officinalis,

Mel

2019-04-05

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Preparat zawiera wodny macerat korzenia prawoślazu lekarskiego. Macerat zawiera jako główne składniki śluzy o charakterze kwaśnym. Preparat działa osłaniająco na błonę śluzową jamy ustnej i gardła, łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Śluz prawoślazu tworzy roztwory koloidalne, które pokrywają błony śluzowe cienką warstwą i działają na nie ochronnie. Ponadto śluz, działa osłaniająco na zmienioną zapalnie, przekrwioną rozpulchnioną błonę śluzową gardła oraz zmniejsza podrażnienie receptorów kaszlu i częstotliwość odruchu kaszlowego.

Dawkowanie

Doustnie. Dzieci powyżej 3 rż. do 6 rż.: ½ miarki (5 ml), dawkę powtórzyć w zależności od nasilenia objawów podrażnienia (do 3 razy dziennie). Dzieci powyżej 6 rż.: ½ miarki (5 ml), dawkę powtórzyć w zależności od nasilenia objawów podrażnienia (do 5 razy dziennie). Młodzież od 13 rż. i dorośli: 1 miarkę (10 ml), dawkę powtórzyć w zależności od nasilenia objawów podrażnienia (do 6 razy dziennie).

Wskazania

Preparat tradycyjnie stosowany jako środek pomocniczy w objawach stanów zapalnych jamy ustnej i gardła: chrypka, kaszel, np. w przebiegu przeziębienia. Pomocniczo w podrażnieniach i stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, w tym na benzoesan sodu i jego pochodne. Uczulenie na miód i produkty pszczele.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość benzoesanu sodu zaleca się zachowanie ostrożności u chorych z astmą. Brak danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u dzieci.

Niepożądane działanie

U osób szczególnie wrażliwych na kwas benzoesowy może wystąpić pobudzone wydzielanie śliny i podrażnienie żołądka.

Ciąża i laktacja

Brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Preparat zawiera substancję: Althaea officinalis, Mel

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."