Altaziaja

1 g żelu zawiera 10 mg octanowinianu glinu. Lek zawiera etylu parahydroksybenzoesan (E 214) i propylu parahydroksybenzoesan (E 216).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Altaziaja tuba 75 g, żel

Aluminium acetotartrate

7.29 zł 2019-04-05

Działanie

Lek do stosowania miejscowego na skórę o działaniu ściągającym i przeciwobrzękowym. Działanie ściągające leku jest związane z koagulacją białek na powierzchni tkanek, co dotyczy również zakończeń nerwów czuciowych w skórze. W wyniku tego lek łagodzi ból w obrębie ogniska zapalnego. Ponadto lek rozpulchnia naskórek. Działanie ochładzające leku jest związane z obecnością mentolu, parowaniem wody i etanolu. Mentol zmniejsza także wrażliwość skórnych zakończeń nerwowych i powoduje miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Dawkowanie

Podanie na skórę. Na bolące miejsca należy nanieść niewielką ilość żelu 3 do 4 razy na dobę, najlepiej w postaci okładów. Nie stosować u dzieci w wieku do 3 lat.

Wskazania

Stłuczenia, obrzęki stawowe i pourazowe, obrzęki po oparzeniach I stopnia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną - octanowinian glinu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować na otwarte, rozległe rany, na zakażoną i zmienioną chorobowo skórę oraz u dzieci do 3 lat.

Środki ostrożności

Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi. Ze względu na zawartość etylu parahydroksybenzoesanu i propylu parahydroksybenzoesanu, lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne. Intensywne stosowanie leku może powodować macerację skóry. U osób nadwrażliwych mogą wystąpić odczyny rumieniowe, grudkowe lub ziarninowe. U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek istnieje ryzyko wystąpienia objawów hiperaluminemii i hipofosfatemii.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących stosowania octanowinianu glinu u kobiet w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nieznane.

Cena

Altaziaja, cena 100% 7.29 zł

Preparat zawiera substancję: Aluminium acetotartrate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."