Altac-Emo
1 g żelu zawiera 10 mg octanowinianu glinu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu (E 218).
- Działanie
- Dawkowanie
- Wskazania
- Przeciwwskazania
- Środki ostrożności
- Niepożądane działanie
- Ciąża i laktacja
- Cena
Nazwa | Zawartość opakowania | Substancja czynna | Cena 100% | Ost. modyfikacja |
Altac-Emo | 75 g , żel |
Aluminium acetotartrate |
9.9 zł | 2019-04-05 |
Działanie
Preparat po podaniu na skórę wykazuje działanie ściągające i przeciwobrzękowe, jednocześnie łagodząc dolegliwości bólowe. Octanowinian glinu działa ściągająco, zmniejsza obrzęk tkanek oraz powoduje złagodzenie bólu w obrębie ogniska zapalnego. Po nałożeniu na skórę, octanowinian glinu denaturuje białka w obrębie sączących i zapalnych zmian skórnych, prowadząc do zmniejszenia wysięku i stanu zapalnego. Łagodzenie dolegliwości bólowych związane jest z zawartością mentolu jako substancji pomocniczej oraz chłodzeniem tkanek dzięki parowaniu wody, etanolu i kwasu octowego. Mentol zmniejsza wrażliwość skórnych zakończeń nerwowych, wywołując wrażenie chłodu. Powoduje również miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Dawkowanie
Zewnętrznie, na skórę. Żel należy nakładać na czystą, suchą skórę w bolących miejscach, w ilości dostosowanej do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo (najczęściej pasek żelu o długości 2 cm na 50 cm2 powierzchni skóry). Stosować 3-4 razy na dobę, w odstępach kilkugodzinnych, najlepiej w postaci okładów wysychających (np. z gazy lub płótna). Nie należy stosować pod opatrunkiem okluzyjnym lub owijać okładów folią. Czas trwania leczenia zależy od rodzaju schorzenia, wielkości obszaru zmienionego chorobowo oraz skuteczności leczenia. Nie należy stosować preparatu dłużej niż przez 3-5 dni. Ostrożnie stosować u dzieci. Nie stosować u dzieci w wieku do 3 lat.
Wskazania
Preparat stosuje się miejscowo na skórę w następujących przypadkach: stłuczenia, obrzęki stawowe i pourazowe, obrzęki spowodowane oparzeniami pierwszego stopnia, ukąszenia owadów.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na octanowinian glinu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować preparatu: doustnie; w przypadku rozległych ran; na uszkodzoną skórę oraz miejsca na skórze z widocznym wypryskiem; na zakażoną skórę; długotrwale; u dzieci w wieku do 3 lat.
Środki ostrożności
Jeśli wystąpią objawy podrażnienia lub zmiany na skórze, należy zaprzestać stosowania preparatu. Nie stosować na błony śluzowe ani do oczu. W razie dostania się żelu do oczu lub na błony śluzowe, należy go usunąć spłukując obficie wodą.
Niepożądane działanie
Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne, które zwykle ustępują po zaprzestaniu stosowania leku. Zawarty w żelu parahydroksybenzoesan metylu może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Podczas stosowania preparatu na duże powierzchnie skóry, stosowania długotrwałego lub zbyt częstego, może wystąpić maceracja skóry (uszkodzenie powierzchniowych warstw skóry), a u osób nadwrażliwych odczyny rumieniowe, grudkowe i ziarninowe. Podczas długotrwałego stosowania w ciężkiej niewydolności nerek nie można wykluczyć ryzyka hiperaluminemii i hipofosfatemii.
Ciąża i laktacja
Brak danych dotyczących stosowania preparatu podczas ciąży i laktacji.
Cena
Altac-Emo, cena 100% 9.9 zł
Preparat zawiera substancję: Aluminium acetotartrate

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."