Alocutan forte

1 ml roztw. zawiera 20 mg lub 50 mg minoksydylu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Alocutan forte 1 but. 60 ml, aerozol na skórę, roztw.

Minoxidil

39.85 zł 2019-04-05

Działanie

Minoksydyl stymuluje wzrost włosów u pacjentów z łysieniem androgenowym, u kobiet widocznym w postaci rozlanej utraty włosów lub przerzedzenia włosów na skórze głowy. Dokładny mechanizm działania stymulujacego minoksydylu na wzrost włosów nie jest całkowicie poznany. Natomiast w przypadku łysienia androgenowego minoksydyl może hamować wypadanie poprzez: zwiększenie średnicy trzonu włosa; stymulację wzrostu włosów w fazie anagenowej; wydłużenie fazy anagenowej; skrócenie fazy telogenowej, dzięki czemu szybciej następuje faza anagenowa. Po podaniu na skórę około 1-2% całkowitej dawki miejscowo stosowanego minoksydylu jest wchłaniane ogólnoustrojowo. Ok. 60% wchłanianego minoksydylu jest metabolizowane do glukuronidów, głównie w wątrobie. Po przerwaniu podawania miejscowego, ok. 95% wchłoniętego minoksydylu wydala się w ciągu 4 dni.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. 1 ml (6 rozpyleń aerozolu) należy aplikować 2 razy na dobę (rano i wieczorem) na objętą zmianami powierzchnię owłosionej skóry głowy i rozprowadzić płyn koniuszkami palców. Nie należy przekraczać dawki dobowej odpowiadającej 2 ml (2 x 1 ml), niezależnie od wielkości powierzchni owłosionej skóry głowy objętej zmianami. Przed zastosowaniem leku należy upewnić się, że skóra głowy i włosy są suche. Preparatu nie należy stosować na inne części ciała. Po aplikacji preparatu należy starannie umyć ręce, aby zapobiec kontaktowi z błonami śluzowymi i oczami. Po aplikacji preparatu włosy można ułożyć jak zwykle. Nie należy natomiast zwilżać owłosionej skóry głowy przez około 4 h. W ten sposób zapobiega się wypłukaniu leku. Początek i stopień odrastania włosów są różne u poszczególnych pacjentów. Zazwyczaj w celu osiągnięcia efektu terapeutycznego wymagane jest stosowanie leku 2 razy na dobę przez okres 2-4 miesięcy. W celu utrzymania efektu zaleca się dalsze stosowanie, bez przerywania, 2 razy na dobę. Stosowanie leku w większej ilości i częściej niż zalecane nie prowadzi do uzyskania lepszych rezultatów. Istnieje wystarczające doświadczenie kliniczne dotyczące możliwego efektu terapeutycznego w przypadku leczenia przez okres do 48 tyg. (20 mg/ml)/1 roku (50 mg/ml). Jeśli po upływie 8 miesięcy (20 mg/ml)/4 miesięcy (50 mg/ml) stosowania leku nie nastąpiła oczekiwana poprawa, należy zaprzestać leczenia. U niektórych pacjentów w okresie 2-6 tygodni po rozpoczęciu leczenia zaobserwowano przejściowe zwiększenie ilości wypadających włosów - wynika to z faktu, że faza spoczynku (telogenowa) w cyklu wzrostu włosów jest skrócona w mieszkach włosowych leczonych minoksydylem, a przejście do fazy wzrostu (anagenowej) następuje szybciej. Stymuluje to wzrost nowych włosów powodując, że stare, nieaktywne już włosy wypadają. W związku z tym początkowo występuje wrażenie zwiększonej utraty włosów, któremu towarzyszy jednak zwiększone odrastanie włosów. Efekt ten ustępuje w ciągu kilku tygodni i może być uznany jako pierwszy objaw działania minoksydylu. Jeśli zastosowano niewystarczającą zbyt małą dawkę leku lub dawka została pominięta, nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W takim przypadku należy kontynuować leczenie zalecaną dawką. Nie ustalono bezpieczeństwa ani skuteczności stosowania leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Wskazania

Alocutan: leczenie łysienia androgenowego u kobiet (charakterystyczne, rozlane, przerzedzenie włosów typu kobiecego w części ciemieniowej owłosionej skóry głowy). Leczenie preparatem stymuluje wzrost włosów i przeciwdziała postępowi łysienia androgenowego. Alocutan forte: leczenie łysienia typu męskiego (łysienie androgenowe) w obrębie tonsury na przestrzeni o średnicy 3-10 cm owłosionej skóry głowy u mężczyzn w wieku 18-49 lat. Leczenie preparatem stymuluje wzrost włosów i przeciwdziała postępowi łysienia androgenowego. Efekt terapeutyczny może się różnić u poszczególnych pacjentów i nie można go przewidzieć.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Jednoczesne miejscowe stosowanie na owłosioną skórę głowy innych preparatów. Nagła i nierównomierna utrata włosów. Ciąża i okres karmienia piersią. Ponadto roztwór 50 mg/ml: lek jest przeciwskazany u kobiet, z powodu pojedynczych przypadków niepokojącego, odwracalnego wzrostu włosów na twarzy podczas leczenia.

Środki ostrożności

Przed zastosowaniem preparatu należy przeprowadzić wywiad lekarski i zbadać pacjenta. Minoksydyl należy stosować wyłącznie na zdrową, owłosioną skórę głowy. Preparatu nie należy stosować, jeśli przyczyna utraty włosów nie jest znana, w przypadku łysienia poporodowego, zakażeń skóry głowy,  owłosiona skóra głowy jest zaczerwieniona i bolesna lub występuje stan zapalny. Pacjent powinien przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem w przypadku stwierdzenia obniżenia ciśnienia tętniczego lub jeśli wystąpi jeden lub więcej z następujących objawów: ból w klatce piersiowej, przyspieszone bicie serca, osłabienie lub zawroty głowy, nagłe niewyjaśnione zwiększenie masy ciała, obrzęk dłoni lub stóp, utrzymujące się zaczerwienienie lub podrażnienie skóry głowy. U pacjentów z objawami chorób układu krążenia lub zaburzeń rytmu serca oraz u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, w tym u pacjentów przyjmujących leki przeciwnadciśnieniowe nie należy stosować terapii preparatem. Pojedyncze przypadki niewielkich zmian koloru włosów zostały zgłoszone przez pacjentki o bardzo jasnych włosach podczas jednoczesnego stosowania innych preparatów do pielęgnacji włosów lub po kąpieli w mocno chlorowanej wodzie. Ponieważ lek zawiera etanol i glikol propylenowy wielokrotne rozpylenie na włosy zamiast na owłosioną skórę głowy może prowadzić do zwiększonej suchości i (lub) sztywności włosów. Preparat zawiera alkohol i może powodować pieczenie i podrażnienie oczu. W przypadku kontaktu leku w miejscach wrażliwych (oczy, uszkodzona skóra, błony śluzowe) należy przemyć podrażnioną powierzchnię dużą ilością wody. Należy unikać wdychania rozpylonej mgły powstałej podczas aplikacji preparatu. Przypadkowe spożycie może prowadzić do wystąpienia ciężkich działań niepożądanych ze strony układu krążenia. Preparat należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Glikol propylenowy może powodować podrażnienie skóry. Alocutan forte: brak doświadczenia klinicznego dotyczącego skuteczności stosowania w przypadku utraty włosów w okolicy skroni (cofnięta linia włosów).

Niepożądane działanie

Często: ból głowy, świąd, zaczerwienienie, nadmierne owłosienie, nadciśnienie (obserwowane wyłącznie w badaniu klinicznym z zastosowaniem minoksydylu w postaci pianki). Działania niepożądane roztworu minoksydylu w okresie po wprowadzeniu do obrotu. Często: ból głowy, nadmierne owłosienie. Częstość nieznana: reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy (z objawami takimi jak obrzęk warg, jamy ustnej, języka i gardła, opuchnięcie warg, języka i jamy nosowo-gardłowej); nadwrażliwość (w tym obrzęk twarzy, uogólniona wysypka, uogólniony świąd, obrzęk twarzy oraz ucisk w gardle); alergiczne kontaktowe zapalenie skóry; zawroty głowy; podrażnienie oka; tachykardia, kołatanie serca; niedociśnienie; duszność; nudności, wymioty; objawy w miejscu podania, które mogą obejmować uszy i twarz, takie jak świąd, podrażnienie skóry, ból, zaczerwienienie, obrzęk, suchość skóry i wysypka zapalna aż do łuszczenia się, zapalenie skóry, pęcherze, krwawienie i owrzodzenie; przejściowa utrata włosów; zmiany koloru włosów; zamiana struktury włosów; obrzęk obwodowy, ból w klatce piersiowej. Glikol propylenowy zawarty w preparacie może powodować wystąpienie objawów nietolerancji u pacjentów z nadwrażliwością na tę substancję. Lek zawiera etanol - częste stosowanie może powodować podrażnienie i suchość skóry.

Ciąża i laktacja

Roztwór 20 mg/ml: preparatu nie wolno stosować u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Wchłaniany ogólnoustrojowo minoksydyl przenika do mleka ludzkiego. Badania na zwierzętach wykazały zwiększone ryzyko dla płodu podczas stosowania dawek znacznie większych od dawek stosowanych u ludzi. Istnieje również niewielkie ryzyko dla płodu u ludzi. Roztwór 50 mg/ml: lek jest wskazany do stosowania wyłącznie u mężczyzn i nie wolno go stosować u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.

Uwagi

Jest mało prawdopodobne, aby stosowanie leku wywierało wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Brak dostępnych danych na temat interakcji preparatu z innymi lekami. Chociaż nie potwierdzono tego klinicznie, teoretycznie możliwe jest, że wchłaniany przez skórę minoksydyl może nasilać niedociśnienie ortostatyczne u pacjentów przyjmujących jednocześnie leki rozszerzające obwodowe naczynia krwionośne. Preparatu nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami dermatologicznymi (stosowanymi zewnętrznie kortykosteroidami, retynoidami, ditranolem, itp.) lub z lekami zwiększającymi wchłanianie przez skórę.

Cena

Alocutan forte, cena 100% 39.85 zł

Preparat zawiera substancję: Minoxidil

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."