Allergodil®

1 ml kropli zawiera 0,5 mg chlorowodorku azelastyny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Allergodil® but. 6 ml, krople do oczu, roztw.

Azelastine hydrochloride

31.43 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwalergiczny do stosowania miejscowego. Azelastyna, pochodna ftalazynonu, jest związkiem o silnym i długotrwałym działaniu przeciwalergicznym. Działa antagonistycznie, wybiórczo na receptory H1. Po podaniu miejscowym do oczu, lek wykazuje także działanie przeciwzapalne. Azelastyna zmniejsza syntezę lub uwalnianie mediatorów chemicznych uczestniczących we wczesnej i późnej fazie reakcji alergicznej, np. leukotrienów, histaminy, PAF i serotoniny.

Dawkowanie

Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek: dorośli i dzieci powyżej 4 lat: zazwyczaj 1 kropla do każdego oka 2 razy na dobę; w razie konieczności dawkę tę można zwiększyć do 1 kropli 4 razy na dobę. Lek można podać profilaktycznie przed przewidywanym narażeniem na alergen. Całoroczne alergiczne zapalenie spojówek: dorośli i dzieci powyżej 12 lat: zazwyczaj 1 kropla do każdego oka 2 razy na dobę. W razie konieczności, dawkę tę można zwiększyć do 1 kropli 4 razy na dobę. W badaniach klinicznych potwierdzono skuteczność i bezpieczeństwo stosowanego leku podczas leczenia trwającego maksymalnie 6 tyg., dlatego jeden cykl leczenia należy ograniczyć do 6 tyg.

Wskazania

Leczenie i profilaktyka objawów alergicznego sezonowego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 4 lat. Leczenie objawów całorocznego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorowodorek azelastyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Lek nie jest wskazany w leczeniu zakażeń oczu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może jednak powodować punkcikowe zapalenie rogówki i (lub) toksyczne wrzodziejące zapalenie rogówki. Ponadto, chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie oczu i odbarwienie miękkich soczewek kontaktowych. Podczas stosowania leku nie należy nosić szkieł kontaktowych.

Niepożądane działanie

Często: podrażnienie oczu. Niezbyt często: gorzki smak w ustach. Bardzo rzadko: odczyny alergiczne.

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność stosując lek podczas ciąży. Niewielkie ilości azelastyny przenikają do mleka kobiecego i dlatego nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Uwagi

Można się spodziewać wystąpienia lekkiego przemijającego podrażnienia oczu, wywołanego zakropleniem leku. Jest mało prawdopodobne, aby powodowało to znaczne zaburzenie widzenia. Jednak pacjenci odczuwający jakiekolwiek przemijające zaburzenia widzenia nie powinni prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn, do chwili ustąpienia tych objawów.

Interakcje

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.

Cena

Allergodil®, cena 100% 31.43 zł

Preparat zawiera substancję: Azelastine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."