Aknemycin®

1 g maści lub płynu zawiera 20 mg erytromycyny. Maść zawiera alkohol cetostearylowy, benzoesan benzylu, glikol propylenowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Aknemycin® but. 25 ml, płyn na skórę

Erythromycin

33.83 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat zawiera erytromycynę, która działa bakteriostatycznie na wszystkie drobnoustroje, które mają znaczenie dla powstawania trądziku zwyczajnego, w szczególności na Propionibacterium acnes (czyli Corynebacterium acnes). Erytromycyna hamuje rozkład lipidów na powierzchni skóry, ponadto ma bezpośrednie działanie przeciwzapalne. Badania in vitro potwierdziły działanie preparatu również na bakterie: Micrococcus spp. oraz Staphylococcus spp. Preparat w postaci płynu zawiera alkohol, który nasila działanie przeciwbakteryjne erytromycyny oraz rozpuszcza łój. Podłoże maści ma właściwości emulsyfikacji łoju. Erytromycyna nie przenika przez skórę w znaczących ilościach. Nawet po wielotygodniowym stosowaniu preparatu na dużych powierzchniach nie stwierdzono jej obecności w surowicy krwi. Erytromycyna przechodzi z preparatu do przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i wywiera tam działanie bakteriostatyczne.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę: na ogół 2 razy na dobę. Rano i wieczorem nakładać cienką warstwę preparatu na chorobowo zmienioną skórę. Płyn: nanosić bezpośrednio na skórę za pomocą specjalnego aplikatora. Maść: przed nałożeniem maści należy zmyć skórę letnią wodą i dobrze wysuszyć. U większości pacjentów wyraźną poprawę obserwuje się w ciągu 4 tyg. terapii. Okres stosowania nie powinien przekraczać 4-6 tyg. Maść i płyn można stosować na zmianę.

Wskazania

Wszelkie postaci trądziku pospolitego, szczególnie postaci zapalne, z obecnością grudek i krostek.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na erytromycynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Maści nie wolno stosować w okolicy piersi kobiety w okresie karmienia piersią, aby nie doszło do kontaktu niemowlęcia z lekiem.

Środki ostrożności

Zawarty w maści alkohol cetostearylowy może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry); benzoesan benzylu (składnik olejku zapachowego) może powodować niewielkiego stopnia podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych; glikol propylenowy (składnik olejku zapachowego) może powodować podrażnienie skóry. Notowano występowanie rzadkich ciężkich reakcji alergicznych, w tym ostrej uogólnionej osutki krostkowej (AGEP). Jeśli wystąpi reakcja alergiczna, należy odstawić lek i wdrożyć odpowiednie leczenie. Po przerwaniu leczenia objawowego może dojść do nawrotu objawów alergicznych. Należy uważać by płyn nie dostał się do oczu.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP). Maść: w bardzo rzadkich przypadkach, na początku leczenia może wystąpić łagodny rumień lub niewielkie złuszczanie naskórka. Płyn: bardzo rzadko może wystąpić wysuszenie, zaczerwienienie, uczucie palenia i świąd skóry (w takich przypadkach można kontynuować leczenie z użyciem preparatu w postaci maści; produkty te można również stosować na zmianę). W pojedynczych przypadkach opisane wyżej objawy mogą wystąpić w przebiegu reakcji nadwrażliwości (alergiczny wyprysk kontaktowy). Długotrwałe stosowanie maści lub płynu może prowadzić do nasilenia zmian chorobowych z powodu rozwoju oporności bakteryjnej i (lub) do wystąpienia zapalenia mieszków włosowych wywołanego przez bakterie Gram-ujemne.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany przez kobiety w ciąży, ponieważ erytromycyna stosowana na skórę nie wchłania się do organizmu w ilościach znaczących. Wystąpienie działań niepożądanych u dziecka w okresie życia płodowego jest mało prawdopodobne. Preparat może być stosowany przez kobiety karmiące piersią. W celu uniknięcia doustnego przyjęcia erytromycyny przez niemowlę nie można dopuścić do kontaktu ust niemowlęcia z leczoną powierzchnią ciała.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Aknemycin®, cena 100% 33.83 zł

Preparat zawiera substancję: Erythromycin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."