Aknemycin® Plus

1 g płynu zawiera 40 mg erytromycyny i 0,25 mg tretynoiny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Aknemycin® Plus but. 25 ml, płyn na skórę

Erythromycin,

Tretinoin

50.93 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowego na skórę zawierający antybiotyk w połączeniu z tretynoiną. Erytromycyna jest antybiotykiem z grupy makrolidów, działa na bakterie Gram-dodatnie oraz niektóre bakterie Gram-ujemne, w tym bakterie Propionibacterium acnes, które odgrywają istotną rolę w patogenezie trądziku. Tretynoina należy do leków z grupy retynoidów, wspomaga złuszczanie skóry, działa poprzez pobudzenie proliferacji keratynocytów w skórze, powoduje usunięcie zaskórników i zmniejszenie wielkości gruczołów łojowych. Erytromycyna stosowana miejscowo ulega wchłonięciu do organizmu w niewielkich ilościach, tretynoina wchłania się w 0,5-24%, następnie jest szybko metabolizowana i wydalana z moczem i kałem, nie ulega kumulacji w wątrobie.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli: stosować 1-2 razy na dobę na chorobowo zmienioną skórę, po uprzednim oczyszczeniu skóry. Nanieść płyn bezpośrednio na skórę za pomocą dołączonego aplikatora. Czas leczenia zależy od ogólnego stanu skóry, lecz nie może przekraczać okresu 12 tyg.

Wskazania

Wszystkie postaci trądziku, w tym postaci niezapalne z zaskórnikami i zapalne z grudkami krostkowymi, zwłaszcza u pacjentów z dużym łojotokiem.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na erytromycynę, tretynoinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ostry wyprysk. Trądzik różowaty. Ostre stany zapalne skóry, zwłaszcza w okolicy ust (okołowargowe zapalenie skóry). Ciąża. Kobiety planujące zajście w ciążę.

Środki ostrożności

W początkowym okresie leczenia może nastąpić zaostrzenie zmian trądzikowych z nasileniem odczynu zapalnego - objawy te mają zwykle charakter przemijający, nie stanowi to powodu do przerwania leczenia, można natomiast zmniejszyć okresowo częstość stosowania preparatu. Podczas terapii może wystąpić reakcja nadwrażliwości na światło. Podrażnienie skóry występujące podczas stosowania preparatu może ulec nasileniu na skutek działania promieniowania UV (światło słoneczne, lampy kwarcowe, solarium), promieniowania RTG lub kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie (dotyczy to zwłaszcza osób długo narażonych na działanie światła słonecznego oraz szczególnie wrażliwych na promieniowanie słoneczne). Podczas terapii pacjenci powinni unikać bezpośredniej ekspozycji na promieniowane słoneczne lub inne źródła promieniowania ultrafioletowego (UV) takie jak solaria, lampy opalające lub łóżka opalające. Przed rozpoczęciem terapii należy wyleczyć wszelkie oparzenia słoneczne. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami oraz nie stosować preparatu na okolice warg i nosa. Notowano występowanie rzadkich ciężkich reakcji alergicznych, w tym ostrej uogólnionej osutki krostkowej (AGEP). Jeśli wystąpi reakcja alergiczna, należy odstawić lek i wdrożyć odpowiednie leczenie. Po przerwaniu leczenia objawowego może dojść do nawrotu objawów alergicznych.

Niepożądane działanie

Rzadko: zmniejszenie pigmentacji skóry, podrażnienie skóry w postaci zaczerwienienia, pieczenia, suchości i złuszczania. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (alergiczny wyprysk kontaktowy). Częstość nieznana: ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP). W początkowym okresie leczenia może nastąpić zaostrzenie zmian trądzikowych z nasileniem odczynu zapalnego.

Ciąża i laktacja

Lek jest przeciwwskazany do stosowania u kobiet w ciąży oraz u kobiet planujących zajście w ciążę. Jeśli preparat jest stosowany w trakcie ciąży, lub gdy pacjentka zajdzie w ciążę podczas przyjmowania leku, leczenie musi zostać przerwane. Należy zachować szczególną ostrożność w razie konieczności stosowania w okresie karmienia piersią. W celu uniknięcia bezpośredniego kontaktu ze skórą noworodka, w okresie karmienia piersią nie należy stosować preparatu na piersi.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Należy unikać jednoczesnego stosowania innych leków na skórę, ze względu na ryzyko zaostrzenia podrażnień skóry. Podrażnienie skóry występujące podczas stosowania leku może ulec nasileniu na skutek działania promieniowania UV (światło słoneczne, lampy kwarcowe, solarium), promieniowania RTG lub kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie.

Cena

Aknemycin® Plus, cena 100% 50.93 zł

Preparat zawiera substancję: Erythromycin, Tretinoin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."