Afrin®

1 ml roztworu zawiera 500 µg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, glikol propylenowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Afrin® but. 20 ml, aerozol do nosa, roztw.

Oxymetazoline hydrochloride

24.07 zł 2019-04-05

Działanie

Sympatykomimetyk działający miejscowo. Powoduje zwężenie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa i gardła. Działanie leku rozpoczyna się po 5-10 min i utrzymuje przez 4-12 h.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 10 lat: 2 rozpylenia do każdego otworu nosowego. Dzieci w wieku 6 - 10 lat: 1 rozpylenie do każdego otworu nosowego. Dawkę można powtórzyć nie wcześniej niż po upływie 12 h. Preparatu nie należy stosować częściej niż 2 razy w ciągu doby i dłużej niż 3 dni.

Wskazania

Objawowe leczenie obrzęku błony śluzowej nosa w przebiegu takich chorób, jak przeziębienie, zapalenie zatok, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Preparatu nie należy stosować u pacjentów: leczonych inhibitorami monoaminooksydazy oraz w czasie 2 tyg. od zakończenia leczenia takimi lekami; z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania; z suchym lub zanikowym zapaleniem błony śluzowej nosa; po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej; z ostrymi chorobami układu sercowo-naczyniowego lub z lewokomorową niewydolnością serca; z ciężkim nadciśnieniem tętniczym; w wieku poniżej 6 lat.

Środki ostrożności

Stosowanie dłuższe niż 3 dni może spowodować nawrót objawów (wtórny obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa) lub suchość błony śluzowej nosa. Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, z nadciśnieniem tętniczym, z nadczynnością tarczycy, z cukrzycą oraz z zaburzeniami w oddawaniu moczu spowodowanymi rozrostem gruczołu krokowego. Stosować ostrożnie u pacjentów leczonych trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz maprotyliną. Używanie dozownika przez więcej niż jedną osobę może przyczynić się do szerzenia zakażeń. Zawarty w preparacie chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie lub obrzęk wewnątrz nosa, zwłaszcza jeżeli jest stosowany przez długi czas. Glikol propylenowy zawarty w preparacie może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić (częstość nieznana): nadwrażliwość, nerwowość, podniecenie, niepokój, zawroty głowy lub uczucie pustki w głowie, zaburzenia snu, senność, drżenie, ból głowy, omamy (szczególnie u dzieci), zaburzenia widzenia, tachykardia, kołatanie serca, zwiększone ciśnienie krwi, reaktywne przekrwienie, pieczenie w nosie, kłucie w nosie, kichanie, zwiększona ilość wydzieliny z nosa, zwiększone uczucie zatkanego nosa, suchość w nosie, suchość w jamie ustnej, podrażnienie nosa, podrażnienie gardła, obrzęk błony śluzowej nosa po odstawieniu leku, nudności, wysypka, drgawki (szczególnie u dzieci), osłabienie.

Ciąża i laktacja

Oksymetazolina może być stosowana w ciąży jedynie na zalecenie lekarza. Nie stwierdzono negatywnego wpływu oksymatazoliny na przebieg ciąży. Należy zachować ostrożność u pacjentek z nadciśnieniem tętniczym lub objawami zmniejszonej perfuzji łożyskowej. Częste lub przedłużające się stosowanie dużych dawek może spowodować zmniejszenie perfuzji łożyskowej. Nie wiadomo czy oksymetazolina przenika do mleka matki. Z powodu braku wystarczających danych, preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, maprotyliny, innych leków obkurczających naczynia krwionośne lub inhibitorów monoaminooksydazy może nasilać działanie hipertensyjne oksymetazoliny.

Cena

Afrin®, cena 100% 24.07 zł

Preparat zawiera substancję: Oxymetazoline hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."