Afrin ND Mentol

1 dawka aerozolu (100 µl) zawiera 50 µg chlorowodorku oksymetazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy i alkohol benzylowy (Afrin ND, Afrin ND Mentol) oraz glikol propylenowy (Afrin ND Mentol).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Afrin ND Mentol but. 15 ml, aerozol do nosa, roztw.

Oxymetazoline hydrochloride

22.35 zł 2019-04-05

Działanie

Lek sympatykomimetyczny, który powoduje miejscowe zwężenie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, zmniejszając jego niedrożność. Postać farmaceutyczna leku jest określana jako niekapiący aerozol do nosa, ponieważ po rozpyleniu roztwór staje się bardziej lepki i dzięki temu skuteczniej pozostaje na błonie śluzowej w miejscu rozpylenia w porównaniu do standardowego roztworu wodnego. Badania kliniczne wskazują, iż działanie oksymetazoliny rozpoczyna się w ciągu kilku min po podaniu i utrzymuje się do 12 h. Chlorowodorek oksymetazoliny jest podawany bezpośrednio na błonę śluzową nosa i działa miejscowo, obkurczając naczynia krwionośne. Brak danych dotyczących ogólnoustrojowej ekspozycji na oksymetazolinę po podaniu donosowym.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci w wieku >10 lat: 1-2 dawki aerozolu do każdego otworu nosowego, co 12 h. Dzieci w wieku 6-10 lat: 1 dawka aerozolu do każdego otworu nosowego, co 12 h. U dorosłych nie należy stosować więcej niż 8 dawek aerozolu (u dzieci nie więcej niż 4 dawki) w ciągu 24 h. Nie przekraczać zalecanych dawek. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni, chyba że na zalecenie lekarza. Ponowne podanie leku może nastąpić po upływie kilkudniowej przerwy w jego stosowaniu.

Wskazania

Objawowe leczenie niedrożności nosa występującej w przebiegu kataru siennego, przeziębienia i zapalenia zatok u dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, którąkolwiek substancję pomocniczą lub stwierdzona wrażliwość na leki sympatykomimetyczne. Pacjenci przyjmujący inhibitory MAO lub pacjenci, którzy przyjmowali je w okresie ostatnich 2 tyg. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Pacjenci po przezklinowym usunięciu przysadki. Stwierdzona nadwrażliwość lub idiosynkrazja na którykolwiek składnik preparatu. Zapalenie skóry i błony śluzowej przedsionka nosa oraz suche zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa. Ostra choroba wieńcowa i lewokomorowa niewydolność serca (astma sercowa). Dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Środki ostrożności

Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym, nadczynnością tarczycy, cukrzycą lub zaburzeniami w oddawaniu moczu spowodowanymi rozrostem gruczołu krokowego i tylko na wyraźne zalecenie lekarza. Stosowanie dłuższe od zalecanego może spowodować nawrót objawów przekrwienia błony śluzowej nosa. Zawarty w preparacie chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie lub obrzęk wewnątrz nosa, zwłaszcza jeżeli jest stosowany przez długi czas; alkohol benzylowy może powodować reakcje alergiczne. Ponadto Afrin ND Mentol zawiera glikol propylenowy, który również może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: kichanie, suchość i podrażnienie błony śluzowej nosa, jamy ustnej i gardła oraz nawrót objawów przekrwienia błony śluzowej nosa. Rzadko: niepokój, sedacja, drażliwość, zaburzenia snu u dzieci, ból głowy, zaburzenia widzenia, tachykardia, kołatanie serca, reaktywne przekrwienie, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, nudności, wykwity. Chlorek benzalkoniowy i glikol propylenowy (Afrin ND Mentol) mogą powodować miejscowe reakcje skórne.

Ciąża i laktacja

Lek może być stosowany u kobiet w ciąży zgodnie z zaleceniami. Należy zachować ostrożność u pacjentek z nadciśnieniem tętniczym lub objawami zmniejszonej perfuzji łożyskowej; częste lub długotrwałe stosowanie dużych dawek leku może zmniejszać perfuzję łożyskową. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią (brak danych).

Uwagi

Lek nie wpływa lub ma nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, maprotyliny lub inhibitorów MAO może nasilać działanie hipertensyjne oksymetazoliny.

Cena

Afrin ND Mentol, cena 100% 22.35 zł

Preparat zawiera substancję: Oxymetazoline hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."