Aesculan®

1 g maści zawiera 62,5 mg suchego wyciągu z kory kasztanowca i 5 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera bronopol i lanolinę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Aesculan® tuba 30 g, maść doodbytnicza

Aesculus hippocastanum,

Lidocaine hydrochloride

19.81 zł 2019-04-05

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Przyjmuje się, że preparat wykazywać będzie działanie miejscowo znieczulające oraz łagodne przeciwzapalne i ściągające. Maść stosowana jest w łagodzeniu objawów choroby hemoroidalnej występujących w pierwszej fazie choroby, charakteryzującej się występowaniem słabo nasilonych objawów bólowych i świądu.

Dawkowanie

Doodbytniczo. Dorośli: przy pomocy załączonej kaniuli należy nałożyć maść na zmienione chorobowo miejsce lub wcisnąć do odbytnicy ok. 0,5-1 g (pasek maści o długości około 2 cm) 2-3 razy na dobę, aż do ustąpienia ostrych objawów. Następnie dawkę można zmniejszyć stosując maść raz na dobę, aż do ustąpienia objawów. Jeżeli po 7 dniach stosowania nie ma poprawy lub gdy nastąpi zaostrzenie dolegliwości związanych z chorobą hemoroidalną, należy skontaktować się z lekarzem. Nie określono bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci i młodzieży.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w chorobie hemoroidalnej u dorosłych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, amidowe środki miejscowo znieczulające i (lub) na rośliny z rodziny Asteraceae (Compositae), np. rumianek.

Środki ostrożności

W przypadku wystąpienia silnych dolegliwości bólowych, nasilonego krwawienia z odbytu lub krwi w stolcu należy skonsultować się z lekarzem. Bronopol i lanolina mogą wywołać miejscowe podrażnienie skóry (zapalenie skóry kontaktowe).

Niepożądane działanie

Dotychczas nie stwierdzono występowania działań niepożądanych preparatu. Lidokaina może powodować sporadyczne wystąpienie reakcji uczuleniowej, rzadko wstrząs anafilaktyczny. Olejek rumiankowy może wywołać reakcje alergiczne (mogą być opóźnione).

Ciąża i laktacja

Bezpieczeństwo stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią nie zostało ustalone; stosować po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Uwagi

Preparat nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie zaleca się równoczesnego stosowania doodbytniczo innych preparatów miejscowo znieczulających. Istnieje teoretyczne ryzyko nasilenia działania preparatów przeciwzakrzepowych przy równoczesnym stosowaniu wyciągu z kasztanowca. Zaleca się, aby pacjenci stosujący wyciąg z kasztanowca równocześnie z preparatami przeciwzakrzepowymi, np. warfaryną, dokładnie obserwowali występujące objawy w celu wykrycia ewentualnych oznak nasilonego krwawienia. Brak doniesień o przypadkach klinicznych.

Cena

Aesculan®, cena 100% 19.81 zł

Preparat zawiera substancję: Aesculus hippocastanum, Lidocaine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."