Aescin

1 tabl. powl. zawiera 20 mg alfa-escyny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Aescin 90 szt., tabl. powl.

Aescine

48.51 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o działaniu przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym i poprawiającym stan napięcia naczyń krwionośnych. Zawiera mieszaninę saponin z nasion kasztanowca. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Zwiększa tonus ściany naczyń żylnych, co jest wynikiem stymulującego działania alfa-escyny na wydzielanie hormonów kory nadnerczy, produkcję prostaglandyny PGF2α w ścianie naczyń oraz na uwalnianie noradrenaliny w zakończeniach włókien nerwowych, a także działania metabolitów escyny podobnych do hormonów kory nadnerczy. Związki te są odpowiedzialne za wzrost napięcia komórek mięśniowych ściany naczyń żylnych. Escyna po podaniu doustnym dobrze się wchłania. Wydala się z żółcią i moczem oraz w znacznym stopniu wiąże z białkami osocza.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 2 tabl. 3 razy na dobę, po posiłku, popijając dużą ilością płynu. Profilaktycznie można stosować na minimum 16 h przed zabiegiem chirurgicznym. Podtrzymująco: po 2-3 mies. leczenia 2 tabl. 2 razy na dobę. W przypadku stosowania środków antykoncepcyjnych można przyjmować podwójną dawkę. Nie ma konieczności dostosowywania dawki u pacjentów w podeszłym wieku. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Wskazania

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej, żylaków kończyn dolnych, żylaków odbytu. Leczenie zapalenia żył kończyn dolnych. Profilaktyka i leczenie krwiaków i obrzęków pooperacyjnych i pourazowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność nerek. Ciąża i okres karmienia piersią.

Środki ostrożności

Podczas stosowania alfa-escyny należy kontrolować czynność nerek. Jeżeli po zastosowaniu leku u pacjenta wystąpią: zapalenie skóry, zapalenie zakrzepowe żył, podskórne stwardnienia (grudki pod skórą), wrzody skórne, ostry ból związany ze zmianami skórnymi, nagły obrzęk jednej lub obu nóg, niewydolność serca lub nerek - należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką poważnych chorób. W przypadku jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych należy często kontrolować parametry krzepnięcia krwi. Należy zwrócić uwagę, aby pacjent stosował wszystkie inne zalecane nieinwazyjne środki zapobiegawcze, takie jak bandażowanie nóg, noszenie uciskowych pończoch, okłady z zimnej wody ponieważ stosowanie leków zawierających escynę nie zastępuje ich działania. Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat (brak wystarczających badań klinicznych). Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ze względu na obecność żółcieni pomarańczowej lek może powodować reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: zawroty głowy, ból głowy, nudności, wymioty, biegunka, uczucie dyskomfortu w żołądku. Rzadko: alergiczne zapalenie skóry (świąd, wysypka, rumień, wyprysk, pokrzywka). Bardzo rzadko: ciężkie reakcje alergiczne (w niektórych przypadkach z krwawieniem), tachykardia, nadciśnienie tętnicze, reakcje nadwrażliwości, krwotok z dróg rodnych. W przypadku wystąpienia powyższych reakcji, w szczególności krwawienia i pierwszych reakcji nadwrażliwości (wysypka skórna) należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią; brak danych klinicznych dotyczących stosowania alfa-escyny w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży i rozwój płodu.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Preparat może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. Niektóre antybiotyki - cefalosporyny mogą nasilać działanie leku. Należy unikać jednoczesnego podawania prepatu z antybiotykami aminoglikozydowymi, ze względu na możliwy wpływ na zwiększone toksyczne działanie aminoglikozydów na nerki.

Cena

Aescin, cena 100% 48.51 zł

Preparat zawiera substancję: Aescine

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."