Acnelec

1 g kremu lub 1 g żelu zawiera 1 mg adapalenu. Krem zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu. Żel zawiera parahydroksybenzoesan metylu i glikol propylenowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Acnelec 30 g, żel

Adapalene

24.97 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowego. Adapalen jest pochodną kwasu naftalenokarboksylowego, nie wchodzi w reakcje z tlenem i nie rozkłada się w wyniku działania światła. Działa podobnie do retynoidów. Po przedostaniu się do wnętrza komórki łączy się z receptorami jądrowymi kwasu retynowego (RAR), powodując zmianę ekspresji genów i syntezę nowego mRNA. W przeciwieństwie do retynoidów, nie wiąże się z ich receptorami cytoplazmatycznymi. Adapalen stosowany miejscowo wpływa na normalizację procesów keratynizacji i różnicowania naskórka. Prawdopodobnie normalizuje różnicowanie nabłonka komórkowego mieszków włosowych, w wyniku czego zmniejsza powstawanie zaskórników. Adapalen działa silniej przeciwzapalnie niż retynoidy. Hamuje chemotaktyczną i chemokinetyczną reakcję leukocytów wielojądrzastych oraz peroksydację kwasu arachidonowego, upośledzając powstawanie odpowiednich mediatorów komórkowych odczynu zapalnego. W wyniku tego zapobiega powstawaniu zaskórników (otwartych i zamkniętych) oraz redukuje zmiany zapalne (grudki i krosty). Po miejscowym zastosowaniu adapalen nie wchłania się przez skórę w istotnych ilościach. Nawet podczas stosowania preparatu przez kilka tyg. na duże powierzchnie ciała, nie stwierdzono obecności leku w surowicy krwi pacjentów.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Leczenie rozpoczyna się od nakładania małych ilości preparatu na zmienioną chorobowo skórę, z wyjątkiem okolic oczu i ust oraz fałdów nosowo-policzkowych, 10-15 min po umyciu i osuszeniu skóry ręcznikiem. Preparat należy stosować raz na dobę, najlepiej wieczorem. Po nałożeniu kremu należy dokładnie umyć ręce. Jeżeli po 3 mies. nie nastąpi wyleczenie, lekarz powinien podjąć decyzję o dalszym stosowaniu preparatu. Nie należy stosować preparatu u dzieci w wieku <12 lat.

Wskazania

Trądzik pospolity - łagodny lub średnio nasilony: trądzik zaskórnikowy, trądzik grudkowo-krostkowy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na adapalen lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężki trądzik pospolity lub trądzik obejmujący dużą powierzchnię skóry. Nie stosować na skórę uszkodzoną, opaloną lub z wypryskiem innym niż trądzikowy. Ciąża. Kobiety planujące zajście w ciążę.

Środki ostrożności

Należy chronić usta, oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. W krótkim czasie po rozpoczęciu leczenia może pojawić się zaczerwienienie, podrażnienie i wysuszenie skóry twarzy. W takich przypadkach należy przerwać leczenie na kilka dni, aż do ustąpienia objawów. Podczas stosowania preparatu, na skutek zmniejszenia warstwy rogowej naskórka, dochodzi do uwrażliwienia skóry na działanie promieniowania UV i stosowanych miejscowo leków lub kosmetyków. Z uwagi na to podczas leczenia adapalenem należy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV i słońce (stosując np. nakrycie głowy i filtry ochronne) i nie należy stosować kosmetyków zalecanych do pielęgnacji skóry trądzikowej lub o działaniu ściągającym. Zawarte w preparacie parahydroksybenzoesan metylu (żel i krem) i parahydroksybenzoesan propylu (krem) mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Ze względu na zawartość glikolu propylenowego żel może powodować podrażnienie skóry. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku <12 lat.

Niepożądane działanie

Często: sucha skóra, podrażnienie skóry, uczucie pieczenia skóry, rumień. Niezbyt często: kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk z podrażnienia, uczucie dyskomfortu skóry, oparzenie słoneczne, świąd, łuszczenie się skóry, trądzik. Częstość nieznana: ból skóry, obrzęk skóry, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, podrażnienie powiek, rumień powiek, świąd powiek, obrzęk powiek.

Ciąża i laktacja

Miejscowe stosowanie retynoidów zgodnie z zaleceniami powoduje małą ekspozycję układową, ze względu na minimalne wchłanianie przezskórne; mogą jednak wystąpić indywidualne okoliczności (np. uszkodzona skóra, przedawkowanie), które przyczynią się do zwiększonej ekspozycji ogólnoustrojowej i działania teratogennego. Stosowanie w ciąży oraz u kobiet planujących zajście w ciążę jest przeciwwskazane; jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania leku, leczenie musi zostać przerwane. Po zastosowaniu miejscowym, ekspozycja na lek u kobiety karmiącej piersią jest pomijalna. Lek można stosować w okresie laktacji. Aby uniknąć kontaktu dziecka z adapalenem, leku nie należy nakładać na klatkę piersiową u kobiet karmiących piersią.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Preparatu nie należy stosować jednocześnie z lekami o podobnym mechanizmie działania i z innymi preparatami stosowanymi na skórę zawierającymi retynoidy. Nie należy stosować na skórę innych preparatów, które mogą działać drażniąco (np. preparaty złuszczające, ściągające, ścierająco-czyszczące, alkohole). W razie równoczesnego stosowania innych leków przeciwtrądzikowych (erytromycyny 4%, fosforanu klindamycyny 1%, nadtlenku benzoilu 10%) należy stosować je rano, a adapalen wieczorem.

Cena

Acnelec, cena 100% 24.97 zł

Preparat zawiera substancję: Adapalene

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."