Złotak wysmukły: nowy grzyb w Polsce. Mnóstwo go w lasach

2019-08-26 15:37

Złotak wysmukły przywędrował do nas najprawdopodobniej ze Stanów Zjednoczonych. Jest go w polskich lasach bardzo dużo, a grzybiarze zachwalają jego smak. Jak rozpoznać złotaka wysmukłego?

Złotak wysmukły: nowy grzyb w Polsce. Mnóstwo go w lasach
Autor: Wikimedia Commons/autor zdjęcia: dario13 Złotak wysmukły wyglądem przypomina koźlarza. Jest grzybem jadalnym.

Spis treści

  1. Złotak wysmukły: pochodzenie
  2. Złotak wysmukły: jak wygląda?
  3. Złotak wysmukły: czy zagraża innym grzybom?

Złotak wysmukły (borowik wysmukły, borowik amerykański, złotak wyniosłyAureoboletus projectellus) szturmem zdobywa polskie lasy i serca grzybiarzy. Nie dość, że można go zbierać od czerwca aż do października, to jeszcze większość osób opisuje ten grzyb (jak najbardziej jadalny) jako smaczny. 

Złotak wysmukły: pochodzenie

Jeszcze kilkanaście lat temu nie znaleźlibyśmy złotaka wysmukłego w polskich lasach. Przywędrował do nich ze Stanów Zjednoczonych, po drodze zahaczając o Łotwę i Litwę. Na Litwie dotarł najprawdopodobniej drogą morską - razem ze statkami kursującymi do Kłajpedy wraz z transportowaną przez nie glebą czy sadzonkami.

Największe ilości złotaków wysmukłych znajdą grzybiarze z północnych (najwcześniej zaobserwowano go nad Bałtykiem) i wschodnich terenów Polski, choć grzyb rozprzestrzenia się w całym kraju.  

Złotak wysmukły bywa również nazywany borowikiem wrzosowym, ponieważ często można go znaleźć właśnie wśród wrzosów. Upodobał sobie również lasy sosnowe, ponieważ tworzy z nimi mikoryzę - symbiotyczną relację, polegającą na współżyciu grzyba z korzeniami/nasionami tych drzew.

Czytaj też:

Jak mrozić grzyby?

Złotak wysmukły: jak wygląda?

Choć jedną z nazw tego grzyba jest borowik wrzosowy, wyglądem przypomina on bardziej koźlarza niż borowika.

Jak na złotaka wysmukłego przystało, grzyb ma długi (nawet do 15 cm) i smukły trzon - zdecydowanie dominuje on nad niewielkim kapeluszem.

Kapelusz u dorosłych okazów ma barwą brązowo-rudawą, u młodych - cynamonową. Jest ciemny pośrodku, a po bokach jaśniejszy, "wypłowiały". Kapelusz złotaka wysmukłego jest zawsze wypukły i zakończony delikatną falbanką. W dotyku przypomina zamsz, a gdy jest wilgotny - w przypadku dorosłych osobników - staje się lepki.

Trzon grzyba może być kremowy, żółtawy lub pomarańczowawy czy nawet jasnobrązowy, na jego fakturze widoczne są bruzdy.

Z kolei w miąższu złotaka wysmukłego dominują odcienie bieli, z żółtymi lub różowymi refleksami.

Czytaj też:

Złotak wysmukły: czy zagraża innym grzybom?

Złotak wysmukły nie jest naszym rodzimym grzybem, ale czy można go nazwać gatunkiem inwazyjnym, czyli takim, który nie dość, że obcy, to zagraża ekosystemowi lasów i grzybom w nich od dawna obecnym?

Tego jeszcze nie wiadomo - nie powstały na ten temat odpowiednie badania. Na razie też nie zaobserwowano jego wyraźnie destrukcyjnego wpływu na inne grzyby. Tym, co wiemy na pewno jest fakt, że - dzięki temu, że jest "nietutejszy" - grzyb rzadko jest atakowany przez muchówki. I w tym tkwi też m. in. tajemnica jego sukcesu - rozprzestrzenia się, ponieważ nie jest atakowany przez owady.

To grzyby jadalne czy trujące? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Ten grzyb to smardz. Czy jest jadalny?
Zdjęcie