Złamania kości śródręcza i palców ręki

2011-11-15 15:17

Kości dłoni dzielimy na trzy grupy: kości nadgarstka, kości śródręcza oraz kości palców. Śródręcze, czyli metacarpus, to główna część ręki, zbudowana z pięci długich kości: trzonu, podstawy, czyli końca bliższego i głowy, czyli końca dalszego. Ostatnią częścią kostną rąk są palce. Najczęściej dochodzi do złamania szyjki piątej kości śródręcza. Mówimy wtedy o złamaniu bokserskim – dochodzi do niego najczęściej w wyniku ciosu pięścią w twardą powierzchnię.

Złamania kości śródręcza i palców ręki
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Złamania kości śródręcza i palców ręki - objawy
  2. Złamania kości śródręcza i palców ręki - leczenie

Złamania kości śródręcza nie są zbyt częste i dotyczą głównie osób uprawiających boks. Innymi przyczynami złamań kości śródręcza mogą być różnego rodzaju uderzenia, upadki, kontuzje doznane podczas uprawiania sportów, przygniecenia ciężkim przedmiotem, przytrzaśnięcie drzwiami. O wiele łatwiej złamać jest palec. Każdy z nas ma pięć rodzajów palców dłoni – kciuk, palec wskazujący, środkowy, serdeczny i mały. Tworzy je czternaście paliczków bardzo podatnych na urazy mechaniczne. Do naruszenia kości może dojść podczas uprawiania sportów, upadku czy nawet zwykłego uderzenia.

Złamania kości śródręcza i palców ręki - objawy

Przy złamaniu kości śródręcza i palców pojawia się bolesny obrzęk, opuchlizna, często powstaje także krwiak i zsinienie bolesnego miejsca. Czasem może dojść do deformacji palca, a chory ma kłopoty z poruszaniem dłonią i palcami, zaś wszelkiego rodzaju ruch wywołuje silny ból. Może pojawić się też uczucie sztywności.

Złamania kości śródręcza i palców ręki - leczenie

Złamania kości śródręcza i palców ręki wymagają zabiegów chirurgicznych. Po operacji konieczna jest rehabilitacja, aby odzsykać sprawność ręki. Złamania bez przemieszczenia można leczyć zachowawczo unieruchomieniem w opatrunku gipsowym.  Z kolei kości śródręcza często ulegają nie tylko złamaniom, ale i stłuczeniom, które są bardzo bolesne, zwłaszcza w przypadku stłuczeń w obrębie kciuka i małego palca. Gdy dodatkowo powstają tzw. kamienne krwiaki (zmiany w okolicy poduszeczek), wówczas konieczna jest wizyta u lekarza, który nakłuwa krwawe zmiany, co przyśpiesza gojenie. Czasem dochodzi do stłuczeń w  okolicach opuszków palców - pod płytką paznokciową pojawiają się wtedy małe krwiaki. Często znikają one same, czasem jednak ulegają powiększeniu i doprowadzają do obrzęku dłoni. Tego rodzaju stłuczenia leczone są zabiegowo. Lekarz usuwa krwiak poprzez wykonanie małego otworu w płytce paznokcia.