ZIOŁA sprawią, że WŁOSY będą mocne i lśniące

2008-01-02 3:29

Czujesz, że twoim włosom i paznokciom potrzebne jest wsparcie? Zafunduj im 2–3-tygodniową kurację ziołową. Zioła (pokrzywa, łopian, tatarak, skrzyp polny) poprawią kondycję włosów, zlikwidują łupież, przyspieszą porost włosów i zmniejszą ich wypadanie.

ZIOŁA sprawią, że WŁOSY będą mocne i lśniące
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zioła na włosy: pokrzywa
  2. Zioła na włosy: łopian
  3. Skrzyp polny wzmacnia włosy
  4. Zioła na włosy: tatarak

Włosy są niczym barometr zdrowia – gdy w organizmie coś szwankuje, tracą połysk, łamią się i rozdwajają, zaczynają nadmiernie wypadać. Kiedy więc pojawiają się takie problemy, warto o nich porozmawiać z lekarzem. Jednak należy wziąć pod uwagę także inną przyczynę pogorszenia się kondycji włosów – błędy w ich pielęgnacji: częste farbowanie, używanie suszarki, stosowanie mocnych kosmetyków do stylizacji itp. Ale niezależnie od tego, co spowodowało osłabienie czupryny, jej stan poprawisz, systematycznie stosując zioła.

Zioła na włosy: pokrzywa

Znamy ją z tego, że parzy, bo całą roślinę pokrywają włoski zawierające kwas mrówkowy. Wystarczy pokrzywę dotknąć – wtedy przesycony krzemionką koniec włoska odłamuje się i kwas mrówkowy przenika do skóry, powoduje zaczerwienienie i pieczenie. Odbywa się to z korzyściądla zdrowia, bo drobne naczynka krwionośne rozszerzają się, dzięki czemu tkanki w tym miejscu są lepiej odżywiane. Ale pokrzywa to bogactwo także innych składników. Jej liście zawierają m.in. prowitaminę A, witaminy K, C, B2 i B6, garbniki, kwasy organiczne, chlorofil, flawonoidy i minerały: wapń, żelazo, siarkę, fosfor, potas, sód, jod. A korzenie – lecytynę, krzemionkę, polisacharydy, związki podobne do lipidów i steroli, liczne sole mineralne. Zestaw tych substancji to prawdziwy „eliksir zdrowia” dla skóry, włosów i paznokci. Na przykład witamina A wzmaga produkcję głównego budulca włosów i paznokci – keratyny oraz chroni je przed niszczącym wpływemtoksyn zawartych w powietrzu, np. z dymu papierosowego. A krzem zmniejsza łamliwość paznokci i zapobiega wypadaniu włosów. Pokrzywa jest bazą licznych preparatów ziołowych przeznaczonych do pielęgnacji skóry z łojotokiem czy łupieżem, np. Seboren, Urticosantonizują i odświeżają, dzięki właściwościom ściągającym i przeciwzapalnym zwalczają łupież i regulują pracę gruczołów łojowych. Ekstraktz korzenia pokrzywy wchodzi w skład wielu popularnych środków na łysienie, ponieważ skutecznie hamuje produkcję dihydrotestosteronu – hormonu odpowiedzialnego za łysienie androgenowe. Wyciągi z liści pokrzywy stosowane na skórę głowy działają na nią także drażniąco, poprawiają jej ukrwienie, hamują wypadanie włosów i pobudzają ich wzrost. Stosowane zaś do wewnątrz w postaci naparów – poprawiają kondycję zarówno włosów, jak paznokci.

  • Nalewka do wcierania

10 dag świeżego ziela i 100 ml spirytusu zmiksuj, wlej do słoika, szczelnie zamknij, odstaw w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Raz na tydzień wcieraj nalewkę w skórę głowy i we włosy, rozczesz i zostaw do wyschnięcia. Nazajutrz umyj głowę.

  • Płyn do masażu

3–4 całe rośliny zalej 1/2 l wrzątku. Gdy napar przestygnie, ugnieć pokrzywy, np. tłuczkiem do mięsa. Za pomocą wacika zwilżaj głowę płynem, potem palcami delikatnie masuj skórę. Postępuj tak przez ok. 10 minut, potem resztą naparu spłucz włosy i zostaw do wyschnięcia.

Zioła na włosy: łopian

Najbardziej charakterystyczne dla tej rośliny są rzepy – przekwitłe kwiaty, które tak chętnie przyczepiają się do ubrań i sierści zwierząt. Ale to korzeń łopianu zawiera najcenniejsze substancje, wykorzystywane w ziołolecznictwie, m.in. związki poliacetylenowe, olejek eteryczny, garbniki, kwas krzemowy, siarkę, fosfor, witaminę C. Ten, zdawałoby się, niepozorny zestaw substancji jest bardzo pomocny w niektórych chorobach skórnych, jak trądzik, łuszczyca, łojotok. Ma też korzystne działanie na włosy – odnawia ich uszkodzoną strukturę, odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, stymuluje porost, hamuje wypadanie. Zapobiega też nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów, koi swędzenie skóry głowy, likwiduje łupież.

Wyciąg z korzenia łopianu jest składnikiem wielu kosmetyków i preparatów ziołowych przeznaczonych do pielęgnacji skóry głowy i włosów, zwalczających łupież i łojotok, przeciwdziałających wypadaniu włosów i pobudzających ich wzrost, m.in. Seborenu, Utricosanu. Kosmetykiem i zarazem lekiem jest Olej z korzenia łopianu z ziołami, który odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, ma też silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, więc szybko rozprawia się z łupieżem. Nie mniej skuteczne są także domowe przetwory z łopianu.

  • Płukanka z łopianu

2 łyżki rozdrobnionego korzenia zalej 1/2 l ciepłej wody. Przykryj i gotuj przez 5 minut od zawrzenia. Wystudź, przecedź. Umyte włosy opłucz odwarem, lekko masując skórę. Nie osuszając, owiń głowę ręcznikiem. Po 5 minutach włosy rozczesz i zostaw do wyschnięcia.

  • Odwar do mycia z łopianu

3 łyżki łopianu zalej 1/4 l wody i gotuj pod przykryciem przez 5 minut na wolnym ogniu Wystudź, przecedź odwar, dodaj do niego 2 łyżki szamponu dla niemowląt i umyj głowę.

  • Odżywka do włosów z łopianu

Garść suszonego i rozdrobnionego korzenia łopianu zalej ½ szklanki oliwy i odstaw w ciemne miejsce na 3 tygodnie. Przecedź, przechowuj w naczyniu z ciemnego szkła. Aby zregenerować wysuszone i łamliwe włosy, raz w tygodniu nałóż na nie olej i równomiernie rozprowadź go grzebieniem. Osłoń włosy czepkiem i owiń ręcznikiem. Po 30 minutach umyj głowę delikatnym szamponem. Kruche, łamliwe paznokcie wymocz w ciepłym oleju przez 5-10 minut.

Skrzyp polny wzmacnia włosy

Ziele skrzypu jest wprost niezastąpione w pielęgnacji włosów i paznokci. To zasługa przede wszystkim wyjątkowo dużej zawartości krzemu – stanowi on aż do 10% wszystkich substancji mineralnych zawartych w roślinie, z czego 20% w postaci rozpuszczalnej i łatwo wchłanianej krzemionki. Krzem zaś jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu, ale szczególną rolę odgrywa w komórkach skóry, włosów i paznokci, bo jest ich istotnym budulcem. Ma wyjątkowe znaczenie dla osób starszych, kiedy ilość krzemionki w ich organizmie maleje i pojawiają się zaburzenia w gospodarce krzemem. Inne składniki, w które obfituje skrzyp, to m.in. flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, sole potasu i glinu, kwasy organiczne, witamina C, garbniki oraz związki żywicowe.

Jako niezwykle obfite źródło krzemu skrzyp jest bardzo pożądanym składnikiem kosmetyków poprawiających stan włosów i paznokci – szamponów, płukanek i odżywek do włosów i paznokci. Przeciwdziała bowiem wypadaniu i przetłuszczaniu się włosów, wzmacnia ich strukturę, wzmacnia płytką paznokciową. Również lecznicze preparaty ziołowe, np. Utricosan, wykorzystują dobroczynne działanie skrzypu w zwalczaniu łupieżu i nadmiernego wypadania włosów.

  • Wzmacniający włosy i paznokcie odwar ze skrzypu

2 łyżki ziela skrzypu zalej 2 szklankami ciepłej wody, doprowadź do wrzenia i powoli gotuj pod przykryciem przez 15 minut. Przecedź. Pij 3 razy dziennie po pół szklanki odwaru w kuracji wzmacniającej włosy i paznokcie.Z odwaru możesz robić też kompres, który pomoże zwalczyć łupież, przeciwdziałać przetłuszczaniu się i wypadaniu włosów. Umyte włosy opłucz odwarem, lekko odciśnij, owiń głowę czepkiem i ręcznikiem. Po 20 minutach spłucz włosy letnią wodą.

Zioła na włosy: tatarak

Rośnie na brzegach stawów, jezior, na moczarach i podmokłych łąkach. Surowcem leczniczym jest kłącze tataraku bogate w olejki eteryczne, terpeny, garbniki, kwasy organiczne, witaminę C, sole mineralne. Roślina działa przeciwzapalnie, krwiotwórczo oraz stymulująco na układ trawienny, a stosowana zewnętrznie hamuje łupież i łysienie, poprawia ukrwienie skóry głowy, pobudza porost włosów.

  • Tonik do wcierania

2 łyżki kłącza tataraku zalej szklanką wody, doprowadź do wrzenia i pod przykryciem podgrzewaj na małym ogniu 10 minut. Zostaw do wystygnięcia, potem przecedź. Zmieszaj w równych ilościach odwar i czystą wódkę, przechowuj w szczelnie zamkniętej butelce. Po umyciu włosów wmasuj nieco toniku w skórę głowy, owiń ręcznikiem. Po 5–10 minutach rozczesz włosy i zostaw do wyschnięcia.

  • Odwar do płukania

2 łyżki kłącza zalej 1/2 l ciepłej wody, gotuj pod przykryciem przez 15 minut. Odstaw do ostygnięcia, przecedź. Po umyciu włosów spłucz je odwarem, lekko masując głowę. Delikatnie wytrzyj włosy ręcznikiem i zostaw do wyschnięcia.

miesięcznik "Zdrowie"