ZIMOWA PIELĘGNACJA twarzy, ciała i włosów

2014-01-10 16:10

Czujesz, że twoje ciało, twarz i włosy wymagają dodatkowej ochrony, gdy na dworze chłód i wiatr, w domu powietrze suche i gorące od kaloryferów? W takich warunkach dbanie o urodę jest szczególnie ważne, inaczej skóra twarzy i ciała będzie wysuszona i szorstka, a włosy będą się przetłuszczać i elektryzować. Oto sposoby na zimową pielęgnację skóry i włosów oraz zimowy makijaż.

10 zasad pielęgnacji skóry zimą
Autor: Photos.com 10 zasad pielęgnacji skóry zimą

Spis treści

  1. Zimowa pielęgnacja - krem do twarzy na zimę
  2. Zimowa pielęgnacja - ochrona skóry przed utratą wilgoci
  3. Zimowa pielęgnacja -  nocna regeneracja twarzy i ciała
  4. Zimowa pielęgnacja - nawilżanie ust
  5. Zimowa pielęgnacja - makijaż ochronny
  6. Zimowa pielęgnacja - jak się pozbyć suchej skóry?
  7. Zimowa pielęgnacja: dłonie w rękawiczkach
  8. Zimowa pielęgnacja: stopy, które nie marzną
  9. Zimowa pielęgnacja: włosy pod czapką

Twoja skóra nie lubi zmian temperatury. Jeżeli w mieszkaniu jest 20°C, a na dworze poniżej zera, to różnica jest dla niej prawdziwym szokiem. Pod wpływem zimna znajdujące się tuż pod skórą naczynka krwionośne gwałtownie zwężają się, by równie gwałtownie się rozszerzyć, gdy znajdziesz się w ciepłym pomieszczeniu. Ta gimnastyka nie wpływa dobrze na ich stan i w konsekwencji rozszerzają się na stałe. W ten sposób powstają pajączki, czyli prześwitujące przed naskórek naczynka krwionośne.

Gdy temperatura spada poniżej zera, słabną naturalne mechanizmy obronne skóry. Gruczoły łojowe pracują nieprawidłowo i wytwarzają za mało substancji natłuszczających. Nie są wtedy w stanie zapewnić skórze odpowiedniej ochrony. Pozbawiona szczelnej warstwy lipidowej traci wilgoć i błyskawicznie się odwadnia, staje się szorstka i łatwiej ulega podrażnieniom. Poza tym, ponieważ krew wolniej krąży, wraz z nią dociera mniej substancji odżywczych, dlatego skóra wydaje się poszarzała.

Zimowa pielęgnacja - krem do twarzy na zimę

Lekkie preparaty w formie żelu lub emulsji, które świetnie sprawdzają się latem, nie są wystarczającym zabezpieczeniem na zimę. Skóra potrzebuje teraz kremu tworzącego na jej powierzchni warstwę chroniącą ją przed mrozem i wiatrem. Najlepszy jest taki, który zapewni jej nie tylko odpowiednią ilość substancji natłuszczających, a jednocześnie zabezpieczy przed utratą wody. Skóra wcale nie potrzebuje na co dzień ciężkich kremów zimowych. Dla cery suchej najlepszy będzie krem tłusty, zaś dla tłustej lub mieszanej zupełnie wystarczy półtłusty.

Zobacz: Jak wybrać krem przed wyjazdem na narty?

Po specjalne kremy na zimę sięgaj dopiero wtedy, kiedy wybierasz się na dłuższy spacer lub wyjeżdżasz na narty. Zawierają nie tylko substancje zabezpieczające przed zimnem i kojące ewentualne podrażnienia. Zaopatrzone są również w filtry UV. Nie daj się zwieść pozorom, że w pochmurne zimowe dni skóra nie potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej. Słońce odbijające się od śniegu może wywoływać nasilony rumień na twarzy, nawet jeśli wydaje się, że nie jest zbyt mocne. Dlatego kremów z filtrem powinno się używać przez cały rok, niezależnie od pogody czy pory roku.

Zimowa pielęgnacja - ochrona skóry przed utratą wilgoci

Powietrze w ogrzewanych kaloryferami pomieszczeniach nie sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu nawilżenia skóry. Woda jest wtedy „wyciągana” z jej wnętrza. Proces ten jest tym silniejszy, im słabsza stała się bariera ochronna naskórka. Z tego powodu w pomieszczeniach powinnaś stosować kremy nawilżające. Zawierają one substancje zaopatrujące skórę w wilgoć, ale również ograniczające utratę wody i w ten sposób niedopuszczające do jej odwodnienia. Regularnie, raz albo dwa razy w tygodniu, nakładaj na twarz maseczkę silnie nawilżającą, która szybko i skutecznie zregeneruje odwodnioną skórę.

  • Niezbędny zimą jest również nawilżacz wieszany na kaloryferze. Dzięki niemu ulatująca para nawilża powietrze w pomieszczeniach i skóra nie odwadnia się tak drastycznie.

Zimowa pielęgnacja -  nocna regeneracja twarzy i ciała

Wieczornym obowiązkiem, bez względu na to, czy się malujesz, czy nie, jest dokładny demakijaż twarzy. Jeśli jest podrażniona, stosuj delikatne preparaty myjące lub czyszczące w postaci emulsji lub mleczka. Dopiero po takim zabiegu, możesz wklepać odpowiedni krem. W nocy, kiedy śpisz, organizm wcale nie próżnuje. Skóra właśnie wtedy zaczyna się regenerować i bardzo chętnie przyjmuje substancje odżywcze zawarte w kosmetykach. Dlatego warto na dobranoc sięgać po kremy silnie regenerujące. Dostarczą one niezbędnych składników odżywczych i ukoją podrażnienia.

Nie zapominaj o szyi i dekolcie. W ciągu dnia są ukryte pod warstwami ubrań i szalem. Niedotleniona skóra nie wygląda zbyt ładnie. Często jest poszarzała i wysuszona. Do jej pielęgnacji wystarczy krem, którego używasz do twarzy, ale możesz też stosować specjalne preparaty do pielęgnacji szyi i dekoltu.

Zimowa pielęgnacja - nawilżanie ust

Szminki, które zawierają dużo wody, a niewiele substancji tłuszczowych, potęgują wysychanie naskórka. Na zimę dobre są jedynie te niedopuszczające do jego wysychania, np. z zawartością gliceryny lub wazeliny. Dlatego nie używaj teraz lekkich nawilżających pomadek, którymi malowałaś wargi latem. Jeśli nie lubisz kolorowych szminek, smaruj zawsze usta bezbarwnymi pomadkami ochronnymi.Powstrzymaj się od oblizywania warg na mrozie i wietrze. Nie nawilżysz ich w ten sposób, przeciwnie – szybciej wyschną i będą jeszcze bardziej spierzchnięte. Jeśli zaś pękają, nie ogryzaj zadziorków i nie zdzieraj ich palcami, ponieważ wtedy powstaną miniranki. Smaruj usta grubą warstwą kremu odżywczego.

Zimowa pielęgnacja - makijaż ochronny

Nie tylko ciało wymaga zimą przykrycia ciepłym ubraniem. Również twarz warto „ubierać” warstwowo. Dodatkowym zabezpieczeniem przed chłodem i wiatrem, oprócz „kremowej kołderki”, jest także makijaż. Na stosowany przez siebie krem nakładaj najpierw fluid o gęściejszej niż zazwyczaj konsystencji, a na to warstwę pudru. Najlepszy będzie puder kompaktowy w kamieniu, ponieważ utworzy grubszą warstwę ochronną niż sypki.Pamiętaj też o przypudrowaniu ust przed pomalowaniem ich szminką. Dzięki temu pomadka będzie się lepiej trzymała, a wargi zyskają dodatkowe zabezpieczenie.

Zimowa pielęgnacja - jak się pozbyć suchej skóry?

Twoja skóra jest sucha jak papier? Wieczorem, gdy zdejmujesz rajstopy, widzisz na nich białe płatki? Nic dziwnego. Skóra ukryta jest pod grubymi ubraniami, a przez to gorzej dotleniona. Poza tym jest kiepsko ukrwiona, a przecież właśnie z krwią docierają do niej niezbędne substancje odżywcze. Dlatego ma nieco poszarzały kolor i łuszczy się.

Receptą na to jest jej nawilżanie i natłuszczanie. Kąpiel w olejkach lub nacieranie skóry tłustymi preparatami to w takim wypadku konieczność. Taki „tłusty” zabieg wystarczy jednak raz na tydzień. Na co dzień stosuj po kąpieli lub prysznicu zwykły balsam nawilżający

Szczególną uwagę poświęć łokciom. Skóra w tym miejscu jest zrogowaciała i często się łuszczy. Czasami wręcz przypomina tarkę. Przede wszystkim powinnaś ją złuszczać peelingiem drobnoziarnistym. Jeśli zwykła pielęgnacja nie wystarcza, zafunduj łokciom ciepłą kąpiel w oliwie.Nie zapominaj o peelingu ciała. Stosuj go co kilka dni. Pozbędziesz się w ten sposób martwych komórek naskórka, wygładzisz go, a stosowane przez ciebie preparaty będą lepiej się wchłaniać. Poza tym, jeśli jego wcieranie połączysz z masażem, skóra będzie lepiej ukrwiona i zyska zdrowszy koloryt.

Zimowa pielęgnacja: dłonie w rękawiczkach

Zimą trzeba o nie dbać szczególnie troskliwie. Szybko marzną, a pokrywająca je skóra łatwo pierzchnie, ponieważ warstwa lipidowa jest tutaj cieńsza niż na twarzy. Z tego powodu ręce nie potrafią same bronić się przed mrozem, wiatrem lub suchym powietrzem. Najlepszym ich zabezpieczeniem na dworze są ciepłe rękawiczki z wełny, polaru lub skóry podbitej warstwą ocieplającą. Zanim je jednak założysz, posmaruj dłonie kremem do rąk zawierającym substancje natłuszczające. Jeśli ręce szybko marzną, dobry będzie preparat o działaniu rozgrzewającym. Stosowanie kremu jest wręcz obowiązkowe wieczorem. Jeśli dłonie są bardzo spierzchnięte, krem możesz zastąpić silniej działającą maseczką do rąk.Czerwono-sine i szorstkie ręce nie dodają urody, dlatego staraj się nie dopuścić do ich przemarznięcia. Jeśli skóra już jest spierzchnięta, pomoże jej wklepywanie kapsułek z witaminami A i E lub ciepła kąpiel z oliwy z oliwek. Możesz też na noc nałożyć na nie grubą warstwę kremu, a na to bawełniane rękawiczki.

Zimowa pielęgnacja: stopy, które nie marzną

W ciągu dnia ściśnięte w grubych rajstopach i ciężkich butach nogi są gorzej ukrwione i szybciej przemarzają. Noś obuwie o dość szerokich czubkach, dzięki którym stopy wygodnie się ułożą, a krew będzie w nich swobodniej krążyć. Przed wyjściem z domu i na noc wsmaruj w nie niezbyt tłusty krem.Jeśli ukryte w ciepłych butach stopy nadmiernie się pocą, używaj specjalnych antyperspirantów do nóg, najlepiej w postaci pudru, który wchłonie nadmiar potu i usunie przykry zapach. Noś też w butach specjalne wkładki. Nie tylko ochronią cię przed zimnem, ale również usuną nadmiar wilgoci.Jeśli stopy często ci marzną, stosuj rozgrzewające kremy, a wieczorem zafunduj im kąpiel. Zanurz je w misce z ciepłą wodą i rozgrzewającym olejkiem: eukaliptusowym, cynamonowym lub goździkowym. Potem wsmaruj krem, nałóż ciepłe bawełniane skarpety, a rano stopy będą idealnie gładkie i natłuszczone.

Zimowa pielęgnacja: włosy pod czapką

Zimą szybciej się przetłuszczają, gdyż broniąc się przed niesprzyjającymi warunkami, skóra głowy przyśpiesza wydzielanie łoju. Nie rezygnuj jednak z czapki, przez głowę organizm traci najwięcej ciepła, a twarz jest narażona na odmrożenia.Myj częściej włosy, najlepiej szamponem, który przeciwdziała ich elektryzowaniu się. Preparaty do modelowania stosuj zaś oszczędnie, nakładając je na pasma, a nie skórę głowy.

miesięcznik "Zdrowie"