Zapisy na szczepienie przeciw COVID-19. Sprawdź, jak i gdzie możesz się zaszczepić

2021-01-05 11:42

Od 15 stycznia mają ruszyć zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 dla osób spoza grupy zero. Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju. Zmiany w niej będą wprowadzane na bieżąco. Dowiedz się, jak będzie wyglądała procedura zapisu na szczepienie.

 Zapisy na szczepienie przeciw COVID-19. Jak i gdzie umówić się na wizytę? Jest już lista punktów szczepień
Autor: Getty Images

Obecnie w pierwszej kolejności szczepionki przysługują między innymi pracownikom sektora ochrony zdrowia z tak zwanej grupy zero. Następnie do szczepień mogą przystąpić osoby zaklasyfikowane do grupy pierwszej, czyli pensjonariusze domów pomocy społecznej i podobnych placówek, seniorzy powyżej 60 lat, służby mundurowe i nauczyciele.

Jak wynika z założeń rządu, o czym poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, „szczepienia grupy pierwszej rozpoczną się w ostatnim tygodniu stycznia”. - To są nasze założenia, ale zobaczymy, jaka będzie dynamika szczepień grupy zero. To jest jedna ze zmiennych, która będzie miała na to wpływ – dodał. Najprawdopodobniej w pierwszej kolejności skierowania na szczepienie przeciw COVID-19 mają zostać wystawione dla osób najstarszych.

Zapisy na szczepienie: jak to zrobić?

Szef KPRM poinformował, że 15 stycznia 2021 ma rozpocząć się proces rejestracji powszechnych szczepień. W tym dniu uruchomiony zostanie centralny system teleinformatyczny, dzięki któremu będzie można zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19. Jak zatem umówić się na wizytę? Są cztery możliwości:

  1. za pośrednictwem bezpłatnej infolinii 989,
  2. za pośrednictwem wiadomości SMS
  3. poprzez Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na stronie pacjent.gov.pl),
  4. w punktach POZ lub w punktach szczepień.

Zapisy na szczepienie: oczekiwanie na e-skierowanie

Narodowy Program Szczepień będzie bazował na zaproszeniach tzw. e-skierowniach ważnych przez 60 dni od dnia wystawienia. Dokumenty te mają być generowane automatyczne w systemie zgodnie z kolejnością szczepień. O indywidualne e-skierowanie mogą ubiegać się u lekarza osoby, które nie mają numeru PESEL lub te, które nie mogły poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania.

Procedura zapisu na szczepienie ma wyglądać tak:

  1. Po otrzymaniu e-skierowania zgłaszamy się na szczepienie przeciw COVID-19. Nie trzeba będzie podawać numeru dokumentu. Wystarczą jedynie dane osobowe.
  2. Jak rejestracja pójdzie pomyślnie, mamy czekać na wiadomość SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Dla przypomnienia zostanie ponownie wysłany SMS dzień przed wizytą w punkcie szczepień.
  3. Od razu zostaniemy umówieni na dwie wizyty. Podobnie otrzymamy powiadomienie SMS o tym, by pojawić się na drugim szczepieniu.

Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień.

Smog przenosi koronawirusa?! Zaskakujące wyniki badań krakowskiego naukowca

Zapisy na szczepienie: gdzie znajdują się punkty szczepień?

Proces szczepień przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 rozpoczął się 27 grudnia 2020 roku. Pełna lista z lokalizacjami punktów szczepień dostępna jest na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie, która ma być aktualizowana. Po wstępnej weryfikacji jest 6027 punktów, w których będą prowadzone szczepienia.

Mapa jest podzielona na województwa. W każdym z nich podany jest wykaz dostępnych punktów szczepień. Sprawdź, gdzie możesz udać się na szczepienie! 

Sonda
Gdy szczepionka będzie dostępna zaszczepisz się?