ZAKUPY ŻYWNOŚCI PRZEZ INTERNET - zalety i wady

2009-08-21 15:40

Zakupy żywności przez internet zdobywają coraz więcej zwolenników. W sklepach internetowych bywa drożej, ale to duża oszczędność czasu i szeroki wybór produktów spożywczych, także ekologicznych. Jakie są zalety i wady zakupów przez internet?

ZAKUPY ŻYWNOŚCI PRZEZ INTERNET - zalety i wady
Autor: Getty Images

Największą korzyścią z zakupów przez internet jest oszczędność czasu. Zamiast tracić 2–3 godziny co tydzień na dojazd do hipermarketu, stanie w kolejce do kasy i dźwiganie siatek do domu, wystarczy spędzić kilka minut przed monitorem.

Robienie zakupów przez internet jest proste

Wybierasz potrzebne produkty i umieszczasz je w wirtualnym koszyku. Produkty przegląda się według różnych kryteriów. Np. pieczywo – według kategorii (chleb, bułki) lub rodzaju (krojone, ciemne, bez konserwantów) albo producenta . W niektórych sklepach internetowych można wybierać produkty według kaloryczności. Potem podajesz adres dostawy i sposób płatności. Płacisz zazwyczaj kartą online albo przelewem, kartą przy odbiorze lub gotówką (nie zawsze jest taka możliwość). Koszty dostawy to najczęściej 5–30 zł zależnie od wartości zakupów, ale wiele sklepów oferuje darmową dostawę po przekroczeniu ustalonej kwoty (zwykle jest to 100–150 zł). Zakupy dowożone są o umówionej porze (z dokładnością do 1–3 godzin) samochodami dostawczymi umożliwiającymi zachowanie odpowiedniej temperatury produktów.
Na rynku działa wiele spożywczych sklepów internetowych. Niektóre z nich powiązane są z supermarketami tradycyjnymi (np. E.Leclerc – www.hipernet24.pl, Bomi – www.supersam24.pl, Piotr i Paweł -www.epiotripawel.pl), inne działają tylko w sieci (np. Frisco – www.frisco.pl, A.pl – www.a.pl, Do Domku – www.dodomku.pl).

Na co warto uważać, robiąc zakupy przez internet

Wadą takiego sposobu kupowania są z pewnością koszty. Ceny w internetowych sklepach są wyższe, do tego często dopłaca się za dowóz. Z drugiej strony – kupując w sklepie stacjonarnym, też płaci się za dowóz – trzeba przecież kupić paliwo do samochodu albo bilety komunikacji miejskiej. Czasem brakuje zamówionego produktu, w takim przypadku pracownik supermarketu dzwoni z propozycjami zamienników. Nie można, niestety, samodzielnie wybrać i obejrzeć pieczywa, owoców i warzyw, sprawdzić ich świeżości. Niektóre sklepy (np. Frisco.pl) podają jednak na stronach daty ważności oferowanych produktów.
Zamówione towary można reklamować. Czasem reklamację od razu rozpatruje kurier, jeśli nie – trzeba skontaktować się w tej sprawie ze sklepem. Należy to zrobić jak najszybciej. Niekiedy okazuje się, że wśród przywiezionych produktów nie ma wszystkich zamówionych. Wtedy sklep zwraca nadpłacone pieniądze na konto lub rozlicza je przy następnym zamówieniu.
Żeby uniknąć przykrych niespodzianek, trzeba koniecznie przed zakupami przeczytać regulamin sklepu. Warto też skontrolować paczki z zakupami jeszcze w obecności kuriera – sprawdzić, czy niczego nie brakuje, czy owoce są świeże i czy nic nie zostało uszkodzone podczas transportu (np. jajka, jogurty). Pamiętaj również o zachowaniu paragonu.

Ekologiczne sklepy w internecie

Internetowe zakupy są ciekawą, a czasem jedyną opcją dla osób poszukujących produktów organicznych i wegetariańskich. Ekologiczne sklepy w sieci oferują towary, które trudno znaleźć w okolicy w szerokim wyborze. Np. w sklepie Evergreen (www.evergreen.pl) kupisz m.in. makaron amarantowy, kaszankę wegetariańską, masło migdałowe i batony karobowe, a także wegańskie karmy dla zwierząt i naturalne kosmetyki. Natomiast w Sklepie ekologicznym (www.sklepekologiczny.pl) znajdziesz np. kawę orkiszową, kostki rosołowe eko, czekoladę jogurtową z cytryną i ekologiczne środki czystości. W obu tych sklepach dostawa kurierem kosztuje 22 zł. Zwolennikom ekologicznego stylu życia spodobają się też Delikatesy ekologiczne (www.ekosfera.pl). W sklepie jest naprawdę duży wybór produktów – od pieczywa, przez dżemy, miody, jajka, jogurty kozie, po warzywa, owoce, mięsa i ryby, ponadto kosmetyki i środki czystości. Cena dostawy zależy od wybranego sposobu dostarczenia i wydanej kwoty. Internetowe sklepy nie zastąpią na pewno wizyty w warzywniaku czy piekarni. Są jednak dobrą alternatywą dla cotygodniowej wyprawy do supermarketu – zwłaszcza dla osób zabieganych.

miesięcznik "Zdrowie"