Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne w ciąży. Które zabiegi są dozwolone, a które zabronione?

2016-12-15 16:28

Ciąża bywa dla kobiety czasem rozkwitu lub całkowitego pogorszenia wyglądu. W czasie ciąży najczęściej skóra nabiera blasku, włosy stają się gęste, a paznokcie mocne. Niestety, zmiany hormonalne wpływają niekiedy negatywnie na wygląd kobiety. Na szczęście nie trzeba rezygnować z podstawowych zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Dowiedz się, z których zabiegów możesz korzystać w czasie ciąży, a które należy odłożyć na dziewięć miesięcy lub dłużej.

Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne w ciąży. Które zabiegi są dozwolone, a które zabronione?
Autor: Thinkstockphotos.com Ciało w czasie ciąży zmienia się z dnia na dzień. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z ulubionych zabiegów pielęgnacyjnych.

Spis treści

  1. Zabiegi dozwolone w czasie ciąży
  2. Farbowanie włosów
  3. Zabiegi na twarz
  4. Zabiegi pielęgnacyjne na stopy i dłonie
  5. Pielęgnacja paznokci
  6. Peelingi mechaniczne oraz enzymatyczne
  7. Zabiegi zabronione w czasie ciąży
  8. Depilacja woskiem
  9. Depilacja laserowa
  10. Zamykanie naczynek
  11. Zabiegi kosmetyczne w ciąży
  12. Zabiegi wyszczuplające i antycellulitowe
  13. Peelingi chemiczne
  14. Makijaż permanentny
  15. Zabiegi z wykorzystaniem prądu i ultradźwięków

W czasie ciąży zmienia się skóra kobiety, jej włosy, cera i paznokcie. Dzieje się tak z powodu zwiększonej przemiany materii i krążenia krwi w komórkach skóry. Za sprawą podwyższonego poziomu estrogenów skóra staje się bardziej miękka i elastyczna, ale także bardziej sucha. Ograniczona produkcja łoju wpływa na kondycję skóry - staje się sucha i ściągnięta, może się łuszczyć i swędzieć. Taki stan rzeczy bywa korzystny dla kobiet, które zmagają się z tłustą skórą pełną wyprysków, ale dla naturalnie suchej skóry bywa to ogromny problem.

Wysoki poziom estrogenów w czasie ciąży pobudza mieszki włosowe do pracy, dlatego włosy są mocniejsze i gęstsze.

Wszystkie zmiany, który zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży wpływają również na zdrowie rozwijającego się dziecka. To właśnie z tego powodu należy silniej niż zwykle wystrzegać się niebezpiecznych zachowań. Kobieta w ciąży nie musi rezygnować z wielu ulubionych zabiegów i rytuałów kosmetycznych, ale z niektórymi należy wstrzymać się aż do rozwiązania. Wybierając się do salonu kosmetycznego w czasie ciąży, pamiętajmy o tym, aby zawsze poinformować o swoim stanie z wyprzedzeniem. Wszelkie wątpliwości, co do bezpieczeństwa zabiegów, nawet tych uważanych za bezpieczne, warto skonsultować z lekarzem.

Zabiegi dozwolone w czasie ciąży

Farbowanie włosów

Często mówi się o szkodliwym wpływie farb do włosów na zdrowie płodu. Ma to związek z działaniem amoniaku. Dermatolodzy uspokajają jednak, że farba nie przenika przez skórę, wnika jedynie w martwy włos. Jeśli nie chcesz ryzykować, zrezygnuj z farbowania w pierwszym trymestrze ciąży lub wybieraj farby, które nie zawierają tego składnika.

Zabiegi na twarz

Dozwolone są zabiegi oczyszczające czy regenerujące skórę twarzy, do których wykorzystywane są naturalne, delikatne substancje. Warto, aby towarzyszył im łagodny, relaksujący masaż twarzy.

Zabiegi pielęgnacyjne na stopy i dłonie

Zabiegi regenerujące, nawilżające czy natłuszczające skórę dłoni i stóp gwarantują rewelacyjne efekty, a nie powodują żadnego ryzyka dla zdrowia matki i dziecka.

Pielęgnacja paznokci

W czasie ciąży nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z zabiegów takich jak manicure czy pedicure. Dotyczy to także malowania lakierami hybrydowymi. Jeśli przed ciążą korzystałaś z takich zabiegów i nie powodowały one alergii ani innych powikłań, spokojnie możesz je kontynuować. Trzeba pamiętać także o wybraniu sprawdzonego salonu. Koniecznie musi być to miejsce, w którym wykonywana jest profesjonalna sterylizacja narzędzi. Dla bezpieczeństwa możesz też zrezygnować z wycinania skórek, unikniesz w ten sposób ryzyka zakażenia.

Koniecznie poinformuj kosmetyczkę o tym, że jesteś w ciąży – wówczas zadba ona o to, aby w czasie zabiegu nie były stosowane drażniące substancje, takie jak formaldehyd albo toluen. Pamiętaj także o tym, żeby odpowiednio wcześniej przed porodem zmyć lakier z paznokci, gdyż zabarwienie płytki paznokci pomaga lekarzom ocenić stan rodzącej.

Peelingi mechaniczne oraz enzymatyczne

Nie ma przeciwwskazań do wykonywania delikatnych peelingów mechanicznych oraz enzymatycznych w czasie ciąży zarówno, jeśli chodzi o twarz jak i całe ciało. Idealnym zabiegiem dla przyszłej mamy będzie zabieg mikrodermabrazji, czyli łagodnego ścierania martwego naskórka, dzięki któremu cera będzie świetlista i wypoczęta.

Zabiegi zabronione w czasie ciąży

Depilacja woskiem

Ten rodzaj depilacji często bywa odradzany kobietom w ciąży. Nawet jeśli przed ciąża z powodzeniem korzystałaś z depilacji woskiem, teraz twój organizm może na niego zupełnie inaczej reagować. Uczucie bólu może być spotęgowane, to natomiast powoduje wydzielanie się kortyzolu, hormonu stresu, który może zaszkodzić dziecku. Mogą także wystąpić niespotykane dotychczas podrażnienia czy nawet zapalenia.

Depilacja laserowa

W czasie ciąży zabronione jest usuwanie owłosienia za pomocą lasera. Depilacja laserowa jest bardziej bolesna od tej wykonywanej woskiem, a w czasie ciąży powinnaś unikać bólu oraz stresu. Dodatkowo laser może powodować podrażnienia a nawet poparzenia, które w czasie ciąży będą trudne do wyleczenia. Co ważne, nie istnieją jeszcze badania, które w jasny sposób odpowiadałyby na pytanie, jaki jest bezpośredni wpływ lasera na zdrowie płodu. Gdy chodzi o bezpieczeństwo dziecka, nie należy ryzykować.

Zamykanie naczynek

Podobnie jak depilacja laserowa, zabronione są także inne zabiegi wykonywane przy pomocy lasera, także zamykanie naczynek. Taka procedura może być wykonywana dopiero po porodzie i pierwszych trzech miesiącach karmienia piersią.

Zabiegi kosmetyczne w ciąży

Zabiegi wyszczuplające i antycellulitowe

Przyszłym matkom kategorycznie zabrania się korzystania z zabiegów wyszczuplających i antycellulitowych, takich jak na przykład drenaż limfatyczny, endermologia czy body-wrapping. Zabiegi te mają za zadanie poprawić krążenie krwi, mogą powodować podwyższenie ciśnienia, co w czasie ciąży jest niebezpieczne.

Peelingi chemiczne

Zabiegi złuszczające wykonywane przy użyciu silnych substancji takich jak kwasy nie są dozwolone w czasie ciąży. Za szczególnie niebezpieczne uważa się kwasy glikolowy, migdałowy, azelainowy, salicylowy oraz retinol. To wyjątkowo intensywnie działające substancje, które przenikają do krwiobiegu, a co za tym idzie trafiają również do płodu i mogą go uszkadzać, a nawet powodować poronienia.

Makijaż permanentny

Ciąża to nie czas na wykonanie makijażu permanentnego, niezależnie od tego czy chodzi o usta, oczy czy brwi. Kobiety spodziewające się dziecka są bardzo narażone na infekcje i inne powikłania, które także mogłyby zaszkodzić dziecku.

Zabiegi z wykorzystaniem prądu i ultradźwięków

Podobnie jak wszelkie zabiegi laserem, niedozwolone są te z wykorzystaniem prądu oraz ultradźwięków. Te pierwsze stosowane są do walki między innymi z bliznami i trądzikiem czy do odmładzania. Ultradźwięki wykorzystywane są między innymi przy peelingu kawitacyjnym. Prąd jak i ultradźwięki przenikają do płodu, co może negatywnie wpływać na jego rozwój.