Woda różana: jak działa, gdzie ją kupić i jak stosować?

2020-02-06 14:00

Woda różana cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Woda różana słynie przede wszystkim ze swoich właściwości nawilżających, ale możliwości jej zastosowania jest wiele. Wodę różaną można np. ... pić. Przeczytaj, jak działa woda różana, dowiedz się jak ją stosować i jak zrobić ją samodzielnie w domu.

Woda różana: jak działa, gdzie ją kupić i jak stosować?
Autor: thinkstockphotos.com Wodę różaną można stosować nie tylko do pielęgnacji cery, ale i... przygotowywania deserów.

Spis treści

  1. Jak działa woda różana?
  2. Jak powstaje woda różana?
  3. Jak stosować wodę różaną?
  4. Gdzie kupić wodę różaną?
  5. Jak zrobić wodę różaną?

Woda różana jest hydrolatem, czyli rodzajem wody otrzymywanym z kwiatów. Właściwości kosmetyczne wody różanej były znane kobietom już w starożytności. Z jej dobrodziejstw miała ponoć korzystać sama Kleopatra. W krajach arabskich i dzisiaj bardzo często wody różanej używa się do oczyszczania twarzy, mycia, włosów czy przyrządzania jedzenia.

Jak działa woda różana?

Woda różana ma pH zbliżone do naturalnego odczynu skóry (jak każdy naturalny hydrolat) i jest bogata w bioflawonoidy (substancje nadające roślinom barwę), m.in. kwercynę. Właśnie biolfawonoidom zawdzięcza woda różana swoje właściwości antyoksydacyjne, które zapobiegają szkodom wyrządzonym przez wolne rodniki.

Co więcej, dzięki zawartości beta-karotenu woda różana działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i kojąco, a zawarte w niej witaminy z grupy B minimalizują napięcie i rogowacenie skóry.

Jako że woda różana działa kojąco, zaleca się jej stosowanie także osobom z cerą trądzikową - produkt może stanowić uzupełnienie (ale nigdy podstawę) terapii trądziku.

Dzięki witaminie C i witaminie E skóra jest odpowiednio nawilżona, a proces powstawania zmarszczek - spowolniony. Witamina C wzmacnia także naczynka.

Woda różana oczyszcza i poprawia napięcie skóry, nadaje jej zdrowy koloryt. Jest idealnym tonikiem do każdej cery, bo nie narusza ochronnej warstwy hydrolipidowej skóry.

W wodzie różanej znajdują się również lotne olejki eteryczne, dzięki którym subtelnie ona pachnie. Jej zapach ma właściwości aromaterapeutyczne i poprawia samopoczucie.

Czytaj też:

Warto wiedzieć

Jak powstaje woda różana?

Woda różana to pozostałość po procesie destylacji z parą wodną płatków róży, która stanowi bardzo dobroczynny "efekt uboczny" produkcji olejku różanego. Zapach wody różanej jest delikatniejszy niż olejku różanego.

Najczęściej wykorzystywanym do produkcji wody kwiatowej gatunkiem kwiatu jest róża damasceńska, ale wykorzystuje się również różę stulistną i różę francuską.

Jak stosować wodę różaną?

Woda różana dla zdrowej skóry

Woda różana znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w kosmetyce. Najczęściej w tonikach, które wciera się w twarz po demakijażu. Toniki mają działanie nawilżające, a jednocześnie są bardzo delikatne dla skóry - można je stosować bez względu na rodzaj cery.

Produkt nadaje też skórze jędrności, elastyczności - przede wszystkim dzięki zawartości witaminy C i beta-karotenu, które stymulują splątywanie nowych włókien kolagenu. A im więcej kolagenu, tym mniej zmarszczek, dlatego wodą różaną znajdziemy w kosmetykach do cery dojrzałej, przeciwzmarszczkowych.

To nie wszystko - wodą różaną można spryskiwać twarz nawet kilka razy dziennie - dzięki temu będzie bardziej rozświetlona.

Woda różana dla zdrowych włosów

Wodę różaną wykorzystuje się również w produkcji kosmetyków do włosów. Nie tylko odżywia skórę głowy, ale wzmacnia cebulki włosów i zapobiega ich wypadaniu. Z użyciem wody różanej tworzone są nawet... naturalne lakiery do włosów.

Woda różana dla zdrowia

Co więcej, z wody różanej można przygotowywać okłady na zmęczone powieki i zaczerwienione spojówki. Skutecznie łagodzi podrażnienia oczu, dodaje im blasku.

Wodę różaną wykorzystuje się nawet jako składnik naturalnych past do zębów, a także w płukankach jamy ustnej i gardła, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne.

Z użyciem wody różanej można też tworzyć kompresy na ból głowy - wystarczy namoczyć nią ręcznik i trzymać przez około 30 minut. Takie kompresy można też stosować po ukąszeniu komara - swędzenie i zaczerwienienie powinny zniknąć.

Woda różana to także rodzaj domowego płynu do kąpieli. Sama kąpiel dzięki niej stanie się bardziej pachnąca i relaksująca - pozytywnie wpłynie też na układ nerwowy.

Czytaj też: Właściwości i zastosowanie glinki kosmetycznej

Woda różana w kuchni

Choć w Polsce nie jest to jeszcze bardzo popularne, na Bliskim Wschodzie wodę różaną od wieków wykorzystuje się również w kuchni.

Przede wszystkim do picia: zarówno w postaci samej wody, ale także jako dodatek do lassi - słodkiego napoju przygotowywanego na bazie owoców, np. mango czy ananasa. Można ją dodać do herbaty, jej smak świetnie współgra z miodem.

Znaleźć ją można także w deserach - budyniach i kremach, musach, ciasteczkach.

Gdzie kupić wodę różaną?

Gdzie kupić wodę różaną? Dostępna jest w wielu drogeriach internetowych - 100 ml kosztuje około 15 zł. Warto jednak zwrócić uwagę na skład produktu - prawdziwie naturalna woda różana wytwarzana jest z wody i płatków róż - i to wszystkie jej składniki.

Na opakowaniu powinna więc znaleźć się informacja: Rosa Damascena (lub Rosa Centfolia, Rosa Gallica) distillate bądź Rosa Damascena flower water. Gliceryna, uwodorniony olej rycynowy, glikol propylenowy, barwniki, sztuczne aromaty nie stanowią składników naturalnego hydrolatu.

Jak zrobić wodę różaną?

Wodę różaną można przygotować samodzielnie w domu - dzięki temu zyska się pewność, że powstała wyłącznie z naturalnych składników.

Składniki:

  • 3 garście płatków róż - białych lub czerwonych
  • szklanka wody
  • durszlak
  • cienka bawełniana szmatka
  • wstążka
  • słoik
  • folia spożywcza
  • szklana miska

Sposób przygotowania:

Płatki róży umieść na durszlaku i przepłucz pod zimną wodą. Następnie połóż je na ściereczce, delikatnie ją zwiń i przewiąż wstążką. Tak przygotowaną sakiewkę umieść w szklanej misce. Następnie wlej do miski wrzątek - tak, by płatki były lekko przykryte wodą. Miskę zabezpiecz folią, folię przewiąż i pozostaw przygotowaną miksturę na noc. Następnego dnia odsącz płatki, a wodę różaną przelej do słoika. Gotowe!