WŁOSY - pielęgnacja. Jak dbać o włosy? Kompleksowy poradnik

2021-09-23 15:41

Na to, jak wyglądają włosy i czy są zdrowe, ma wpływ nie tylko dieta i stan zdrowia, ale także odpowiednia pielęgnacja. Jak o nie dbać na co dzień, by były piękne i zdrowe? Poznaj podstawowe, uniwersalne zasady pielęgnacji włosów.

WŁOSY - pielęgnacja. Jak dbać o włosy? Kompleksowy poradnik
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zadbane włosy wizytówką każdej kobiety 
  2. Prawidłowe mycie włosów: jak myć i czym myć?
  3. Jak dobrać i stosować odżywkę do włosów?
  4. Ciepło szkodzi włosom: stylizacja na gorąco
  5. Jak dbać o włosy zimą?
  6. Podcinanie końcówek: centymetr robi różnicę

Zadbane włosy wizytówką każdej kobiety 

Bad hair day to określenie, którego Amerykanki używają wówczas, kiedy aktualny stan i wygląd włosów pozostawiają wiele do życzenia. Nie bez powodu - lśniące, gęste, mocne i zadbane włosy są dumą i ozdobą każdej kobiety, a zaniedbane sprawiają, że nie tylko wyglądamy gorzej, ale też gorzej się czujemy.

Dlaczego wypadają włosy - prawdy i mity

To, w jakim stanie są włosy, zależy od wielu czynników – hormonów, diety, problemów zdrowotnych, warunków atmosferycznych. Nawet zdrowe włosy i normalna skóra głowy w pewnym momencie życia mogą zacząć się przetłuszczać, stać się osłabione, suche czy nawet wypadać. Dlatego, podobnie jak w przypadku cery, warto co jakiś czas przyjrzeć im się uważnie w lustrze, by ocenić, czy przypadkiem nie przyszła pora na zmianę kosmetyków – o pomoc w ich wyborze można też poprosić fryzjera przy okazji kolejnej wizyty. Ale o ile zmiana kosmetyków bywa konieczna, o tyle zasady pielęgnacji włosów są uniwersalne. Dla zdrowia i wyglądu włosów warto je poznać i stosować na co dzień.

Prawidłowe mycie włosów: jak myć i czym myć?

Są kobiety, które muszą myć włosy codziennie, i takie, które mogą to robić raz na kilka dni. W obu przypadkach jest to postępowanie prawidłowe, bo włosy należy myć wtedy, kiedy tego wymagają – wyglądają na nieświeże, albo skóra głowy jest przetłuszczona.

Do mycia używamy szamponu dobranego do skóry głowy (błędem jest dopasowywanie go do rodzaju włosów). Szampon ma bowiem przede wszystkim oczyścić skórę, zmyć resztki środków do stylizacji, a w razie jakiegoś problemu (np. łupieżu) pomóc się go pozbyć.

Przeczytaj także: Pielęgnacja włosów w dojrzałym wieku  

Pamiętaj, wszystkie ''uniwersalne'' zasady pielęgnacji włosów sprawdzają się u większości osób. Traktuj porady jako podpowiedź, nie konieczność. Zawsze miej na uwadze wyłącznie swoje potrzeby i dokładnie obserwuj włosy i ciało.

Ważna jest odpowiednia technika mycia włosów. Szamponem staramy się myć tylko skórę głowy. Wystarczy opuszkami palców z nałożonym na nie szamponem lekko ją masować. Błąd, który szkodzi włosom, to mycie szamponem całych włosów, a przy okazji szarpanie ich i tarcie. Mokre włosy mają odchyloną łuski, które uszkadza mocne tarcie. Wtedy powstaje kołtun, który potem trudno rozczesać. By usunąć z włosów zanieczyszczenia, wystarczy ta piana, która tworzy się podczas mycia skóry. Zbieramy ją w dłoniach, a następnie przesuwamy po całej długości włosów od nasady do końcówek.

Włosy warto myć dwukrotnie:

  1. mycie wstępne rozluźni cząsteczki brudu,
  2. mycie zasadnicze dokładnie oczyści skórę.

Woda powinna być umiarkowanie ciepła - zarówno chłodna, jak i zbyt ciepła może podrażniać skórę głowy i niszczyć łodygę włosa, a także pobudzać pracę gruczołów łojowych.

Przeczytaj także: Szampon przeciwłupieżowy: rodzaje i stosowanie. Jaki wybrać? 

Jak dobrać i stosować odżywkę do włosów?

Odżywkę dopasowujemy do rodzaju i stanu włosów. Poprawi ich stan, nawilży, zregeneruje, ale przede wszystkim domknie łuski rozchylone podczas mycia, dzięki czemu włosy będą pięknie odbijać światło. Stosujemy ją podczas każdego mycia - nakładamy na wilgotne, ale nie mokre włosy w kierunku od końcówek do nasady, delikatnie wcierając. Przy długich włosach wystarczy wmasować odżywkę na 2/3 długości, bo wyżej włosy są mocne. Po kilku minutach dokładnie ją spłukujemy. To bardzo ważne, bo resztki kosmetyków, jakie zostaną na włosach, psują się, mogą obciążać włosy, a także podrażniać skórę głowy, przez co będzie swędziała i łuszczyła się.

Przeczytaj także: Jak dbać o włosy i nadać im połysk?

Ciepło szkodzi włosom: stylizacja na gorąco

Dla większości kobiet suszarka i prostownica to nieodzowne elementy codziennej pielęgnacji. Stosując je, warto jednak przestrzegać pewnych zasad i nie przegrzewać włosów – inaczej ulegną degradacji, będą matowe i przesuszone. Suszarkę trzymamy minimum 20 cm od głowy, a suszenie zaczynamy od najniższej temperatury. By suszyć włosy bezpiecznie i efektywnie, suszarki nie wolno trzymać przez dłuższy czas w jednym miejscu. Włosy najlepiej suszyć partiami, po kolei, zaczynając od tych, które są na spodzie i susząc zgodnie z kierunkiem wzrostu, poczynając od nasady.

Dla włosów zdrowsze jest suszenie naturalne. Jeśli nie musisz wychodzić z domu, pozostaw włosy do wyschnięcia. Pamiętaj tylko, aby wcześniej dobrze odsączyć z nich wodę i nie zakładać na głowę ręcznika.

Jeśli włosy są długie, ich stan pozostawia wiele do życzenia lub zabieg stylizacji zajmie sporo czasu ze względu na planowany efekt, przed rozpoczęciem suszenia warto na wilgotne i rozczesane włosy nałożyć kosmetyk termoochronny, który uchroni je przed uszkodzeniami termicznymi. Zwykle mają one właściwości lekko utrwalające, dlatego po ich zastosowaniu nie trzeba już nakładać pianki ani lakieru. Jeśli suszarka ma opcję regulacji temperatury, na zakończenie suszenia warto jest nastawić najchłodniejszy nawiew, by strumień zimnego powietrza zamknął łuski włosów.

Jeśli stosujesz lokówkę lub prostownicę, przed ich użyciem włosy muszą być suche (by nie spaliły się w kontakcie z rozgrzanym metalem). Modelowane pasma warto spryskać kosmetykiem termoochronnym. I prostownicę, i lokówkę, przesuwamy od nasady włosów w stronę końcówek (maksymalnie po dwa przeciągnięcia na każde modelowane pasemko).

To ci się przyda

Maski jako pokarm dla włosów

Odżywka jest dla włosów tym, czym dla skóry makijażupiększa i doraźnie poprawia ich stan. Maska to coś więcej: wnika w głąb włosa, a czasem nawet do mieszków włosowych, dostarczając tam składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego warto je stosować wówczas, kiedy włosom coś dokucza. Ale nie na co dzień (zalecane są dwa razy w tygodniu) i zawsze zgodnie ze wskazówkami producenta. Niektóre maski nakłada się po myciu na pół godziny, inne – przed myciem, trzymając nawet przez kilka godzin.

Jak dbać o włosy zimą?

Chłodne miesiące roku nie sprzyjają włosom – mróz, obcisłe czapki i ogrzewane powietrze w pomieszczeniach przesuszają je, przez co mogą się elektryzować, są słabsze, nie mają połysku, a skóra głowy szybciej się przetłuszcza. By uniknąć tych problemów, czapka powinna być wykonana z dzianiny i być na tyle luźna, by nie przylegała do głowy. Długie włosy warto związać gumką - wtedy nie będą się elektryzować, a fryzura nie straci kształtu.

Przeczytaj także: Kręcone włosy: jak o nie dbać i jak je układać?

Warto wiedzieć

Sposoby na domową pielęgnację włosów

Dwa razy w tygodniu odżywki można wesprzeć domową pielęgnacją. Jeśli włosy staną się słabe, zaczną wypadać, warto wcierać w skórę głowy olej rycynowy, sok z czarnej rzepy albo papkę z drobno pokrojonej cebuli, a po dwóch, trzech godzinach umyć włosy jak zwykle.

Przesuszone, nadmiernie elektryzujące się włosy można też olejować, czyli wcierać w nie oleje, zarówno spożywcze (jak oliwa z oliwek czy olej słonecznikowy), jak i kosmetyczne (np. kokosowy, arganowy, awokado), lub też gotowe mieszanki dostępne w salonach fryzjerskich. Włosy trzeba zwilżyć wodą, a następnie nałożyć na nie olej (może być zmieszany z odżywką w proporcjach 1:3) na pół godziny przed myciem. Potem myjemy włosy jak zawsze.

Podcinanie końcówek: centymetr robi różnicę

Nic tak nie szpeci fryzury, jak rozdwojone końce, zwłaszcza w przypadku długich włosów. Jedynym sposobem na poprawę ich wyglądu jest podcięcie końcówek. Rozdwojony włosy będzie się niszczył coraz bardziej, z czasem przypominając siano. To mit, że podcinanie końcówek przyspiesza wzrost włosów, prawdą jest za to, że poprawia ich wygląd, sprawia też, że wyglądają lepiej (włosy nie łamią się wtedy ani nie wykruszają od końca).

Sprawdź, jaki masz typ włosów i jak je pielęgnować

Pytanie 1 z 11
Jeśli miałbyś/miałabyś wskazać problem, którego doświadczasz ze swoimi włosami, będzie to: