Wkładki do butów. Jakie wkładki ortopedyczne kupić?

2017-03-01 16:30

Wkładki do butów korygują ustawienie stóp, wspierają pracę kolan, bioder i kręgosłupa. Zmniejszają więc obciążenia i zmęczenie nóg, korygują wady postawy, pomagają też pozbyć się bólu krzyża. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie wkładki ortopedyczne?

Wkładki do butów. Jakie wkładki ortopedyczne kupić?
Autor: Thinkstockphotos.com Wkładki ortopedyczne umożliwiają bezbolesne i swobodne chodzenie. Delikatnie stymulują stopy, zmniejszają ból kolan i kręgosłupa.

Spis treści

  1. Wkładki na płaskostopie
  2. Wkładki "niepełne"
  3. Wkładki robione indywidualnie
  4. Wkładki odciążające
  5. Wkładki chroniące przed stopą cukrzycową
  6. Wkładki ortopedyczne "twarde"

Wkładki ortopedyczne podnoszą jakość życia. Dzięki odpowiednio dobranym wkładkom zmniejsza się lub całkowicie ustaje ból stóp, kolan, bioder, kręgosłupa. Wkładki są również konieczne w korygowaniu wad postawy, leczeniu niektórych schorzeń ortopedycznych. Aby dobrać właściwe wkładki najlepiej wykonać badanie podoskopowe – w gabinecie podologicznym albo w sklepie rehabilitacyjnym. Wystarczy stanąć na podświetlonej płycie – widać na niej miejsca styku stopy z podłożem i jej kształt w obciążeniu. Jeżeli wada jest duża, konieczne będzie wykonanie wkładek ortopedycznych na miarę (poprzedza to zrobienie wycisku stopy). Przy niewielkiej wadzie można sięgnąć po gotowe wkładki profilaktyczne, które zwiększają komfort chodzenia, ale nie poprawiają ustawienia stóp.

Wkładki ortopedyczne korygują układ kości, nie zaś mięśniowo-więzadłowy, który je podpiera, dlatego korekcja wad stóp (a więc i postawy) możliwa jest głównie u dzieci i młodzieży. W okresie kształtowania kości można wpłynąć m.in. na koślawość lub szpotawość kolan, lordozę, kifozę piersiową. U osób dorosłych takie wkładki zmniejszają obciążenia nóg, likwidują bóle kręgosłupa, w mniejszym stopniu korygują wady stóp.

Buty należy dobrać do wkładek, nie odwrotnie, bo to kształt wkładki jest idealnie dopasowany do stopy.

Wkładki na płaskostopie

To wkładki profilaktyczne poprawiają komfort chodzenia u osób z płaskostopiem podłużnym (obniżenie łuku podłużnego stopy), poprzecznym (obniżenie łuku poprzecznego stopy) i podłużno-poprzecznym (opadanie zarówno łuku podłużnego, jak i poprzecznego stopy).

W przypadku płaskostopia podłużnego stosuje się wkładki z podniesieniem od wewnętrznej strony (supinacja), przy płaskostopiu poprzecznym – w przedniej środkowej części stopy, gdzie umieszcza się pelotę. Wkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne są podniesione i z boku, i w środku.

Wkładki "niepełne"

To miękkie i wygodne wkładki profilaktyczne na dwie trzecie długości stopy. Zapewniają podparcie łuków stopy, ale nie korygują ich ustawienia. Mogą też odciążać guz piętowy, zmniejszając ból towarzyszący ostrodze piętowej (narośl kostna na części podeszwowej kości piętowej).

Wkładki robione indywidualnie

Wkładki ortopedyczne wykonywane są na miarę w zależności od wady stóp. Mogą być m.in.: supinujące (uniesienie wewnętrznej krawędzi stopy), pronujące (uniesienie zewnętrznej krawędzi stopy), ze stabilizacją pięty, z odciążeniem guza piętowego, z korekcją wysokości, dla diabetyków.

Robione są z różnych materiałów (np. kopolimeru, skóry), które można dowolnie rozmieścić w zależności od punktów nacisku stopy. Takie wkładki wymagają korygowania wraz z postępami leczenia, dlatego trzeba je wymieniać po 6-12 miesiącach.

Wkładki odciążające

Ten rodzaj wkładek profilaktycznych jest wykonany z miękkich materiałów (m.in. silikonu medycznego), które zapewniają wygodę podczas chodzenia i uprawiania sportów. Wkładki odciążają miejsca najbardziej narażone na naciski, czyli przodostopie i guz piętowy. Stosuje się je przy ostrogach piętowych i stanach zapalnych rozcięgna podeszwowego.

Wkładki chroniące przed stopą cukrzycową

Wkładki profilaktyczne dla diabetyków są miękkie, wykonane z materiałów przepuszczających powietrze, dodatkowo wyścielonych warstwą antybakteryjną. Specjalny kształt wkładek odciąża wrażliwe miejsca na stopie, a odpowiednio rozmieszczone punkty nacisku stymulują pracę mięśni podeszwowych, poprawiając ukrwienie stóp.

Wkładki ortopedyczne "twarde"

Są sztywniejsze i wyższe niż wkładki profilaktyczne, co sprawia, że lepiej korygują ustawienie całej stopy (profilaktyczne tylko ją podpierają). Stosowane są przy najczęstszych wadach stóp, m.in. płaskostopiu podłużnym i płaskostopiu poprzecznym.

miesięcznik "Zdrowie"