Wilcza jagoda - co to jest? Objawy zatrucia wilczą jagodą

2016-01-22 13:45

Pokrzyk wilcza jagoda ma działanie silnie trujące, ale niektórzy wykorzystują ją jako narkotyk ze względu na właściwości halucynogenne. Spożycie owoców lub liści wilczej jagody powoduje poważne zatrucie pokarmowe, a nierzadko śmierć. Zobacz, jakie są objawy zatrucia wilczą jagodą i jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która ją zjadła.

Wilcza jagoda - co to jest? Objawy zatrucia wilczą jagodą
Autor: Photos.com Wilcza jagoda - co to jest? Objawy zatrucia wilczą jagodą

Spis treści

  1. Atropina - trująca substancja aktywna w wilczych jagodach
  2. Objawy zatrucia wilczą jagodą
  3. Pierwsza pomoc przy zatruciu wilczymi jagodami

Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna), zwyczajowo nazywana po prostu wilczą jagodą, jest rzadką rośliną uprawną i dziczejącą, w Polsce występuje głównie na południu kraju. Jak ją rozpoznać? Pokrzyk jest krzewem o wysokości 50-150 cm, dającym fioletowoczarne, trujące owoce, które niewprawne oko może pomylić z borówką.

Atropina - trująca substancja aktywna w wilczych jagodach

Do zatrucia wilczą jagodą dochodzi zwykle po przypadkowym zjedzeniu owoców. Silnie toksyczne są także liście belladonny - te zjadają osoby poszukujące doznań psychotycznych. Zarówno owoce, jak i liście wilczej jagody prawie w całości składają się z atropiny, substancji aktywnej o właściwościach silnie trujących. Zjedzenie nawet kilku owoców przez dziecko może mieć tragiczne skutki. Dawka śmiertelna dla osoby dorosłej to około 15-20 jagód.

Atropina ma właściwości rozkurczające, powszechnie stosuje się ją w syropach na kaszel oraz w kroplach zakrapianych do oka przed badaniem okulistycznym, ze względu na właściwości rozszerzające źrenice. Jednak w wilczej jagodzie stężenie atropiny jest tak wysokie, że powoduje blokadę mięśni gładkich w całym organizmie człowieka. Zbyt duża dawka tej substancji poraża zakończenia układu nerwowego i zaburzenia widzenia, a w wielu przypadkach wprowadza w stan śpiączki atropinowej.

Objawy zatrucia wilczą jagodą

Pierwsze objawy zatrucia: rozszerzenie źrenic i euforyczne zachowanie pojawiają się od 10 min do kilku godzin po spożyciu owoców lub liści wilczej jagody. Do innych objawów należą:

  • pobudzenie
  • gadatliwość
  • uczucie suchości w ustach
  • rozszerzenie źrenic
  • przyspieszenie oddechu
  • nudności i wymioty
  • zaczerwienienie twarzy
  • wysoka gorączka
  • zaburzenia wzroku i słuchu

W przypadkach ciężkiego zatrucia do wymienionych objawów dochodzą: majaczenie, halucynacje, drgawki, porażenie układu oddechowego, śpiączka.

Pierwsza pomoc przy zatruciu wilczymi jagodami

Zatrucie wilczą jagodą jest bardzo poważne, dlatego niezwłocznie należy wezwać pomoc lekarską. W oczekiwaniu na lekarza można wywołać wymioty u pacjenta, następnie podać mu mocną czarną herbatę, która osłabi działanie trucizny. Zamiennie z herbatą można poić chorego wodą z węglem lekarskim. Na obniżenie gorączki pomogą chłodne okłady.

Uwaga! Nie wolno prowokować wymiotów u osoby nieprzytomnej, z nadciśnieniem lub napadem drgawek.

Warto wiedzieć

Skąd nazwa wilczej jagody (Atropa belladonna)?

Obecność tej rośliny w kulturze sięga antyku. Atropos to imię greckiej bogini przeznaczenia, od której zależała długość nici życia. Drugi człon nazwy "belladonna" oznacza po łacinie "piękną panią", a wzięła się od ówczesnego kanonu piękna, który Rzymianki chciały osiągnąć, zjadając owoce wilczej jagody. Działanie rośliny rozszerzało źrenice, oczy bardziej błyszczały, a oddech przyspieszał.