Wakacje wydłużają życie. Z jakich jeszcze powodów są ważne dla zdrowia?

2020-07-06 10:06

Odwlekasz urlop ile się da, bojąc się, że po powrocie do pracy nie nadrobisz zaległości, a kiedy w końcu na niego idziesz, spędzasz go na remontowaniu mieszkania lub załatwianiu zaległych spraw? Nie warto. Zobacz, dlaczego.

wakacje
Autor: Getty Images

Ze zdjęć, wrzucanych na Instagrama i Facebooka wynika, że w lipcu i sierpniu wszyscy jesteśmy na wakacjach. Statystyki jednak tego nie potwierdzają - z badania Monitor Rynku Pracy, jakie przeprowadza cyklicznie agencja Randstad wynika, że w 2017r aż 54 proc. Polaków nie wykorzystało całego urlopu - przeciętnie każdemu pracownikowi zostało aż 10 dni, czyli niemal połowa z przysługującej puli. 

Tymczasem brak czasu na prawdziwy reset wiąże się z większym ryzykiem problemów zdrowotnych - badanie Framingham Heart Study (FHS), którym objęto pracowników na przestrzeni blisko 20 lat wykazało, że mężczyźni, którzy nie biorą urlopu, są aż o 30 proc. bardziej narażeni na zawał serca, a w przypadku kobiet ryzyko to jest jeszcze wyższe i wynosi aż 50 proc.

Kobiety, które brały urlop raz na sześć lat lub rzadziej, były niemal osiem razy bardziej narażone na chorobę wieńcową, niż kobiety, które wypoczywały co najmniej dwa razy w roku - skomentowała Elaine Eaker, współautorka badania oraz prezes prywatnej firmy badawczej Eaker Epidemiology Enterprises.

Nawet jeśli nie masz problemów z sercem, tydzień - a jeszcze lepiej dwa tygodnie - odpoczynku pomogą ci nie tylko zrelaksować się, ale również lepiej spać, a także lepiej radzić sobie z problemami.

Udowodniły to badania przeprowadzone przez  badaczy z Alertness Solutions, firmę doradztwa naukowego, wspólnie z pilotami NASA. Mark Rosekind, prezes i główny naukowiec Alertness Solutions poprosił grupę 15 pilotów, którzy lecieli z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych do Nowej Zelandii na wakacje trwające od tygodnia do 12 dni, aby na nadgarstku nosili zegarek monitorujący ilość i jakość snu na trzy dni przed podróżą, podczas wakacji i trzy dni po powrocie.

Badani prowadzili również dzienniki snu, a także przed wakacjami, w trakcie i po wakacjach poddani byli tzw. testom czujności, które ustalały czas ich reakcji. Co się okazało?  Po dwóch-trzech dniach wypoczynku badani przesypiali średnio godzinę więcej, budzili się wypoczęci, a testy pokazały, że w niektórych przypadkach ich czas reakcji wzrósł aż o 80 proc.

Efekty urlopu utrzymały się jeszcze na długo po powrocie do domu:  czas reakcji każdego z badanych wzrósł średnio o 30-40 proc.

Co zatem dają wakacje? Z badań wynika, że oderwanie się od codzienności pomaga wydłużyć sen, co z kolei przekłada się na lepszą regenerację organizmu i usprawnienie procesów myślowych, w tym poprawę koncentracji. Solidny wypoczynek pomaga również zwiększyć późniejszą wydajność w pracy (to z kolei udowodniły badania przeprowadzone w
2006 r przez Charlotte Fritz z Portland State University (wyniki opublikowano w Journal of Applied Psychology).

Bardzo ważnym aspektem odpoczynku jest też zwiększenie odporności na stres. Badacze odkryli, że wakacje są również ważne dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia - takie efekty dają zwłaszcza wakacje, które trwają dłużej, niż 14 dni .  

Udane wakacje wzmacniają również więzi rodzinne. W dłuższej perspektywie zaś urlop - pod warunkiem, że jest brany regularnie - może wydłużyć nam życie, zmniejszając ryzyko choroby wieńcowej i zawału serca.

Jak podsumowała w wypowiedzi dla New York Times Sherry Amatenstein, terapeutka z Nowego Jorku i autorka poczytnych poradników, w tym bestsellerowej książki "Jak się z tym czujesz? Prawdziwe wyznania z obu stron kanapy terapeutycznej": - Urlop jest niezbędny do zresetowania się i przypomnienia sobie, że kariera nie jest najważniejsza. Poza pracą również istnieje przecież życie.

Odwołujemy wakacje! Koronaporadnik "Będzie dobrze" Adama Federa
Sonda
Powiedz nam: