Uzdrowisko Krynica-Zdrój (Górska)

2014-05-20 13:38

Uzdrowisko Krynica-Zdrój (potocznie Krynica-Górska) słynie ze szczawów alkalicznych o szerokim spektrum działania. Najbardziej znanymi są szczawy "Zuber" i "Nikifor". Kiedy usłyszysz jedno z tych słów, to na pewno mowa jest o uzdrowisku Krynica-Zdrój.

Uzdrowisko Krynica-Zdrój (Górska)
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Uzdrowisko Krynica-Zdrój - właściwości lecznicze
  2. Uzdrowisko Krynica-Zdrój - sławne wody lecznicze
  3. Uzdrowisko Krynica-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe
  4. Uzdrowisko Krynica-Zdrój - profil leczniczy
  5. Uzdrowisko Krynica-Zdrój - oferta zdrowotna

Uzdrowisko Krynica-Zdrój (potocznie Krynica-Górska) zlokalizowane jest w województwie małopolskim, na południowy zachód od Nowego Sącza wśród porośniętych lasami wzniesień Beskidu Sądeckiego. O uzdrowisku stało się głośno w XIX wieku, kiedy to znamienity balneolog Józef Dietl podniósł je z upadku. Wówczas wypadało tu po prostu bywać. Na długiej liście znakomitych gości szczególne miejsce zajmuje Jan Kiepura, który wybudował tu własny luksusowy pensjonat i sam w nim bywał co roku. A wspomnieniem po związku artysty z kurortem jest doroczny sierpniowy Europejski Festiwal im. Jana Kiepury.

Uzdrowisko Krynica-Zdrój - właściwości lecznicze

Krynica-Zdrój to uzdrowisko górskie (560-620 m n.p.m.), którego klimat jest charakterystyczny dla dolin karpackich - umiarkowanie i silnie bodźcowy, zróżnicowany w zależności od wysokości i ukształtowania terenu. Jego elementami są słabe nasłonecznienie, znaczne dobowe wahania temperatury i ciśnienia. Jednak na zdrowie kuracjuszy korzystnie wpływają lasy bukowo-świerkowe, dzięki którym powietrze jest wolne od zanieczyszczeń i przesycone leczniczymi olejkami eterycznymi i ozonem. W lecznictwie wykorzystuje się także wody lecznicze. Wszystkie krynickie zdroje są szczawami alkalicznymi. Na ich działaniu, wspieranym mikroklimatem opierają się kuracje w tutejszych uzdrowiskach.

Uzdrowisko Krynica-Zdrój - sławne wody lecznicze

Do wód alkalicznych należy m.in. Zbuer. To szczawa wodorowęglnowo-sodowo-magnezowo-borowa. Cóż, że ma fatalny zapach zepsutych jaj? Doskonale wspiera leczenie chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy, wątroby i dróg żółciowych, obniża poziom cukru we krwi i... łagodzi objawy kaca. Jednak na wszelki wypadek wypij tylko mały łyczek. Po nim wszystkie inne krynickie wody będą łagodne, przyjemne w smaku, pyszne. Zuber jest najbardziej znanym, bo najsilniejszym i najwyrazistszym z krynickich zdrojów. Nie jedynym jednak. Na deptaku znajduje się  ogromna, przeszklona Pijalnia Główna. Tam spróbujesz wody ze Zdroju Głównego oraz Jana Słotwinki i Tadeusza. Naprzeciw, w starym Domu Zdrojowym, napijesz się Mieczysława, w pijalni Jana skosztujesz Józefa i jeszcze raz Jana, a w przysiółku Słotwiny, na północnym skraju miasta – jeszcze raz Słotwinki. W każdym sklepie zaś kupisz Kryniczankę, ale to woda odmineralizowana, mająca jedynie pewną zawartość dwutlenku węgla. W sumie w Krynicy są 23 ujęcia wody mineralnej. Siedem wymienionych wykorzystuje się do kuracji pitnej, a pozostałe do leczenia wziewnego i kąpieli mineralno-kwasowęglowych w Nowych Łazienkach Mineralnych i sanatoriach.

Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Leczenie uzdrowiskowe jest tylko częścią oferty górskiego kurortu. Ponad deptakiem wznosi się Góra Parkowa z – jak wskazuje nazwa – parkiem zdrojowym. A w nim mnóstwo atrakcji: zjeżdżalnie, całoroczna rynna zwana torem saneczkowym, prawdziwy zimowy tor saneczkowy, na którym Polacy w latach 60. zdobywali nawet tytuły i medale mistrzów Europy, restauracja, kawiarnia. Na Górę Parkową wjedziesz kolejką linowo - terenową, podobną do tej, która jeszcze niedawno jeździła na Gubałówkę. W Krynicy są dwa ośrodki narciarskie (na Jaworzynie i w Słotwinach), kryte lodowisko, baseny. Restauracja serwująca dania kuchni łemkowskiej przypomina tradycje byłych gospodarzy tych ziem – Łemków. By odnaleźć więcej pamiątek ich kultury warto odwiedzić dawne cerkwie: w Krynicy, w Powroźniku (z 1604 r.), Jastrzębiku, Złockiem.... Odnalezienie ich ułatwią znaki Szlaku Architektury Drewnianej.  Wjazd kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką jest atrakcyjną rozrywką samą w sobie, a może być tez punktem wyjścia do pieszych wycieczek. Bogata sieć znakowanych pieszych i rowerowych szlaków turystycznych ułatwia zaplanowanie tras wędrówek wokół miasta, a pomysłów nie zabraknie nawet podczas dłuższego pobytu.

Uzdrowisko Krynica-Zdrój - obiekty uzdrowiskowe

O leczniczych właściwościach krynickich wód można się przekonać w zakładach leczenia uzdrowiskowego należących do przedsiębiorstwa "Uzdrowisko Krynica-Żegiestów" S.A., takich jak sanatorium "Nowy Dom Zdrojowy", sanatorium"Stary Dom Zdrojowy", sanatorium "Patria" i szpital uzdrowiskowy „Nowe Łazienki Mineralne”.

Poza tym na ternie uzdrowiska Krynica-Zdrój leczenie uzdrowiskowe oferuje:

  • Szpital uzdrowiskowy „Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny”
  • Sanatorium Uzdrowiskowe "Abaton" Spółdzielnia Pracy Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
  • Sanatorium Energetyk Krynica-Zdrój
  • "Sanatorium nad Kryniczanką”, Sp. z o.o
  • Sanatorium Uzdrowiskowe Leśnik-Drzewiarz Sp. z o.o.
  • Sanatorium Uzdrowiskowe ZGODA Sp. z o.o.
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sanatorium Uzdrowiskowe MSW
  • NZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe Mielec
  • Sanatorium Uzdrowiskowe „Watra"
  • Ośrodek Sanatoryjno-Wypoczynkowy Lwigród Sp. z o o. (do którego należą sanatorium i szpital uzdrowiskowy)

Uzdrowisko Krynica-Zdrój - profil leczniczy

Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne (także na NFZ) i turnusy rehabilitacyjne (także z dofinansowaniem ze środków PFRON).

Leczy się tutaj choroby układu nerwowego, reumatologiczne, górnych dróg oddechowych, układu trawienia, cukrzycę, choroby kobiece, nerek i dróg moczowych,a także krwi i układu krwiotwórczego.

Uzdrowisko Krynica-Zdrój - oferta zdrowotna

Działanie wód wspierane jest zabiegami elektro- i światłoleczniczymi, wodoleczniczymi, inhalacjami, borowinowymi i parafinowymi, rehabilitacją, krioterapią, kinezyterapią, a także zabiegami z zakresu balneoterapii.

To ci się przyda

Krynica-Zdrój - informacja turystyczna

ul. Zdrojowa 4/2tel. +48 18 472 55 77tel. +48 18 472 55 88

ul.Pułaskiego 4tel. + 48 18 471 61 70www.krynica.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza