Uwięźnięcie przepukliny: przyczyny i objawy. Leczenie przepukliny uwięźniętej

2015-04-02 13:47

Uwięźnięcie przepukliny to groźne powikłanie, mogące skończyć się nawet śmiercią chorego. W większości przypadków wcale nie musi dojść do uwięźnięcia przepukliny - wystarczy, że pacjent odpowiednio wcześnie zdecyduje się na operację. Sprawdź, jakie są objawy przepukliny uwięźniętej i jak się ją leczy.

Uwięźnięcie przepukliny: przyczyny i objawy. Leczenie przepukliny uwięźniętej
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak rozpoznać, że jelito uwięzło?
  2. Uwięźnięcie przepukliny: objawy
  3. Jak doczekać do przyjazdu karetki?
  4. Uwięźnięcie przepukliny: leczenie
  5. Uwięźnięcie przepukliny: powikłania
  6. Uwięźnięcie przepukliny: rekonwalescencja

Uwięźnięcie przepukliny to ostre powikłanie przepukliny, do którego dochodzi, gdy za jelitem, które wcisnęło się do worka przepuklinowego, zacisną się powłoki brzuszne. Jelito nie może się wycofać do jamy brzusznej, znajdujący się w tej jego części pokarm nie przesuwa się dalej, a to powoduje niedrożność. Co więcej, jelito nie dostaje odżywczej krwi i w krótkim czasie z powodu niedokrwienia rozwija się martwica. Sytuacja jest niebezpieczna, ponieważ proces chorobowy w przypadku uwięźnięcia jelita postępuje bardzo szybko. Jeśli dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, zwykle konieczna jest natychmiastowa operacja, bez niej może dojść do bardzo poważnych powikłań a nawet do śmierci pacjenta. Dlatego jeśli tylko podejrzewasz, że do tego doszło, natychmiast zadzwoń na pogotowie.

Jak rozpoznać, że jelito uwięzło?

Tam, gdzie jest przepuklina, brzuch był miękki, a teraz możesz ręką wyczuć twardy i bolesny guz. Skóra nad nim jest zaczerwieniona i bardzo ciepła. Po kilku godzinach odczuwa się wzdęcie, ostry ból brzucha, nudności, niekiedy wymioty. Nie jest też możliwe oddanie gazów i stolca. To dowód, że jelito jest niedrożne – musisz wezwać pogotowie.

Uwięźnięcie przepukliny: objawy

  • silny ból w miejscu przepukliny
  • zaczerwienione uwypuklenie w miejscu przepukliny
  • ból brzucha
  • wzdęcia
  • zatrzymanie stolca i gazów
  • leukocytoza
  • tachykardia

Jak doczekać do przyjazdu karetki?

  • Połóż się na wznak.
  • Pod miednicę podłóż niewielką poduszkę (np. jasiek). Nogi zegnij lekko w kolanach i staraj się, mimo bólu, równo oddychać. Taka pozycja rozluźnia mięśnie brzucha i pierścień przepuklinowy. Czasem się zdarza, że jelita powracają na swoje miejsce, ale to może stwierdzić tylko lekarz.
  • Nawet jeśli jelita same się uwolnią z uścisku pierścienia, trafisz do szpitala na obserwację. Zwykle po takim wydarzeniu przeprowadza się operację. Ale jest ona wykonywana już bez pośpiechu, co ma pozytywne znaczenie dla jej przebiegu i późniejszej rehabilitacji.

Uwięźnięcie przepukliny: leczenie

Leczenie uwięźnięcia przepukliny polega na operacji - o jej przebiegu i o tym jak rozległa będzie oraz o długości pobytu w szpitalu i późniejszej rekonwalescencji decyduje stan pacjenta i rozmiar szkód, do jakich w wyniku uwięźnięcia doszło. Operacja uwięźniętej przepukliny polega na odprowadzeniu zawartości worka przepuklinowego do jamy brzusznej, zamknięciu lub uszczelnienie wrót przepukliny i trwałym wzmocnieniu ściany jamy brzusznej.

Uwięźnięcie przepukliny: powikłania

W przypadku nieleczonej przepukliny uwięźniętej pojawiają się:

Uwięźnięcie przepukliny: rekonwalescencja

Po operacji uwięźnięcia przepukliny, jeśli nie było większych powikłań, do pracy można powrócić po 2-3 tygodniach. Przez co najmniej 3 miesiące należy unikać wysiłku fizycznego, szczególnie dźwigania. Dla własnego dobrego samopoczucia przez kilka tygodni stroń od potraw powodujących gazy lub zaparcia. Nie pij gazowanych napojów, przestrzegaj lekkiej diety, żeby pozbyć się nadmiaru kilogramów. Po 1-2 miesiącach od operacji zacznij się gimnastykować, aby wzmocnić mięśnie brzucha. Mężczyźni, którzy mieli przepuklinę pachwinową, nie powinni nosić majtek typu bokserki. Potrzebne są klasyczne, niezbyt luźne slipy, które będą dobrze podtrzymywały narządy płciowe. Panie po operacji przepukliny brzusznej powinny przez 2-3 miesiące nosić lekko obciskającą bieliznę, aby blizna była mniej widoczna. Pomoże to też w ustabilizowaniu siatki wzmacniającej powłoki brzuszne.