Uraz nadgarstka: objawy i leczenie

2014-01-07 14:09

Urazy nadgarstków najczęściej zdarzają się podczas upadków. Lecąc na ziemię odruchowo podpieramy się ręką i... mamy szczęście, gdy skończy się urazem nadgarstka. Takie kontuzje dotykają narciarzy, ale specjalistami w urazach nadgarstka są snowboardziści. Jakie są objawy zwichnięcia i złamania nadgarstka? Jak leczy się urazy nadgarstków?

Uraz nadgarstka na nartach lub snowboardzie. Urazy nadgarstków: objawy i leczenie
Autor: Photos.com Uraz nadgarstka na nartach lub snowboardzie. Urazy nadgarstków: objawy i leczenie

Urazy nadgarstka stanowią 25 procent wszystkich kontuzji snowboardzistów. Urazy nadgarstka na nartach zdarzają się rzadziej. Narciarze częściej demolują sobie stawy kolanowe. Jedni i drudzy nie mają litości dla barków. Ale kontuzja barku często bierze początek w nadgarstku właśnie. Upadając podpieramy się ręką, siła uderzenia przenosi się na bark, a tam dochodzi do zwichnięcia, uszkodzenia ścięgna, a nawet złamania panewki stawu, kości ramiennej czy obojczyka. Uraz nadgarstka w 70 procentach przypadków kończy się złamaniem kości.

Uraz nadgarstka - objawy

Złamanie w obrębie nadgarstka objawia się przede wszystkim silnym bólem i trudnościami w wykonaniu ruchów ręką: przede wszystkim nie można jej zgiąć ani skręcić. Szybko narasta obrzęk nadgarstka oraz pojawia się krwiak. W przypadku jakiegokolwiek urazu nadgarstka należy niezwłocznie przyłożyć zimny okład i jechać do ortopedy.

Uraz nadgarstka - spokojnie to tylko zwichnięcie

Czasem upadek kończy się dobrze czyli jedynie zwichnięciem nadgarstka. Ból i ograniczenie ruchomości są podobne jak przy złamaniu, ale w badaniu obrazowym nie stwierdza się pęknięcia ani złamania kości. Co nie oznacza oczywiście, że kontuzję można zbagatelizować. Nieleczone zwichnięcie nadgarstka powoduje długotrwały stan zapalny i dolegliwości bólowe, które trudno potem wyeliminować. Kontuzjowany nadgarstek, a właściwie całą rękę wraz z kciukiem trzeba unieruchomić, po ustąpieniu stanu zapalnego zacząć rehabilitację.

Uraz nadgarstka - złamanie

Nadgarstek zbudowany jest z ośmiu kości, więc jest co łamać. Jednak najczęściej podczas uprawiania sportów zimowych złamaniu ulega dalsza nasada kości promieniowej (przebiegającej od strony kciuka) mniej więcej dwa i pół centymetra poniżej nadgarstka. Jest to złamanie charakterystyczne dla upadków na zgiętą dłoń. Objawem złamania nadgarstka jest bagnetowaty kształt ręki, obrzęk i krwiak. Towarzyszy temu silny ból.

Złamanie nadgarstka - leczenie

Jeśli zlamanie jest proste, bez przemieszczenia zakłada się opatrunek gipsowy lub unieruchamia za pomocą specjalnych drutów. Jeśli doszło do przemieszczenia niezbędna jest operacja nastawienia odłamków kości. W tym drugim przypadku opatrunek gipsowy trzeba nosić nawet siedem tygodni Podczas procesu zrastania się unieruchomionych kości trzeba pamiętać o poruszaniu stawów łokciowego i barkowego. W przypadku wszystkich kontuzji nadgarstka: zwichnięcia, skręcenia i złamania po okresie rekonwalescencji trzeba podjąć rehabilitacje. Kontuzje nadgarstka, zwłaszcza złamania dalszej nasady kości promieniowej, mogą skutkować ograniczeniem ruchu w nadgarstku.