Uczulenie w strefie ,,V''. Jak zapobiegać podrażnieniom miejsc intymnych?

2017-03-06 10:57

Podrażnienia i uczulenia pojawiające się w miejscach intymnych potrafią mocno uprzykrzyć życie. Wysypki, swędzenie i pieczenie to tylko niektóre z objawów, jakie towarzyszą podrażnieniom w delikatnej strefie ,,V''. Dowiedz się, jak dbać o podrażnione miejsca. Czego unikać, by ustrzec się uczuleń?

Uczulenie w strefie ,,V''. Jak zapobiegać podrażnieniom miejsc intymnych?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Skąd się bierze uczulenie w miejscach intymnych?
  2. Jak złagodzić świąd i pieczenie miejsc intymnych?
  3. Jak zapobiegać uczuleniom, podrażnieniom miejsc intymnych?
  4. Lista potencjalnych alergenów

Każde uczulenie jest następstwem zaburzeń w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Rzecz w tym, że czasem źle rozpoznaje on wroga i zaczyna walczyć z czynnikami, które wcale nie są dla niego groźne. Efektem jest stan zapalny pojawiający się uporczywym świądem (pieczeniem) warg sromowych i przedsionka pochwy. Dolegliwość nasila się w nocy (w cieple) i nie daje spać. Błona śluzowa jest zaczerwieniona, obrzmiała. Alergia ginekologiczna częściej dotyka osoby z atopowym zapaleniem skóry, katarem siennym, astmą oskrzelową, alergicznym zapaleniem spojówek.

Jeśli świąd pojawił się 10 minut po zaaplikowaniu do pochwy leku, usuń go, podmyj się i skontaktuj się z lekarzem.

Skąd się bierze uczulenie w miejscach intymnych?

Na podstawie badania ginekologicznego i ewentualnie specjalistycznych badań laboratoryjnych (wymaz mikrobiologiczny z pochwy) lekarz musi najpierw wykluczyć, czy nie doszło do zakażenia bakteriami lub grzybami. Alergiczny stan zapalny leczy się inaczej niż wywołany przez drobnoustroje, dlatego jeśli jesteś alergiczką, zawczasu powiedz o tym swojemu ginekologowi.

W przypadku alergii trzeba obserwować, kiedy dolegliwości nasilają się i unikać tego, co uczula. Nie zawsze jednak udaje się łatwo wytropić alergen, bo powodów uczulenia może być naprawdę sporo. Właściwie wszystkie związki chemiczne, które mają kontakt z okolicą intymną, mogą wywołać alergię. Reakcję alergiczną może spowodować zjedzenie surowego jabłka, kawałka tortu, wypicie kieliszka szampana czy siedzenie na trawie. Przyczyną problemu może być też zbyt ciasna bielizna lub spodnie. Jeżeli kobieta ma na dodatek niedobór hormonów i za mało nawilżone, zwiotczałe wargi sromowe, wtedy ryzyko alergii wzrasta.

Jak złagodzić świąd i pieczenie miejsc intymnych?

Najpierw warto zastanowić się, co można zmienić w swojej higienie intymnej. Jeśli używałaś do podmywania mydła perfumowanego, zamień je na takie dla alergików, dziecinne lub glicerynowe i w nim pierz bieliznę, pamiętając o wielokrotnym płukaniu (ale bez zapachowych płynów do płukania).

Stosuj delikatne preparaty nawilżające i natłuszczające błony śluzowe, np. wazelinę kosmetyczną, żele czy globulki z kwasem hialuronowym (bez recepty). Wypróbuj regenerujące działanie maści nagietkowej. Jeśli problemy nie ustąpią, lekarz może zalecić inny środek, np. specjalną maść albo krem sterydowy. W przypadku zaostrzenia objawów czasem stosuje się doustne leki przeciwalergiczne.

Jak zapobiegać uczuleniom, podrażnieniom miejsc intymnych?

Ogranicz do minimum wszelkie kosmetyki, które mają kontakt z okolicami intymnymi. Wybieraj płyny do higieny intymnej z apteki o obojętnym pH i działaniu hipoalergicznym. Zrezygnuj z myjek i gąbek. Nie używaj antybakteryjnych mydeł, płynów i chusteczek dezynfekujących. Długie kąpiele w wannie z dodatkiem pachnących płynów i olejków zastąp krótkim, ciepłym prysznicem (woda nie powinna być zimna ani gorąca).

Noś wyłącznie luźną bieliznę z naturalnych włókien i w naturalnym kolorze. Unikaj stringów i koronek – podrażniają miejsca intymne, sprzyjając alergii. Z tego samego powodu nie należy spać w majtkach. Jeśli masz skłonność do alergii, od czasu do czasu stosuj kupiony w aptece preparat z pałeczkami kwasu mlekowego. Lekarz może ci profilaktycznie zalecić odpowiedni preparat z probiotykami i prebiotykami – wspomagają florę bakteryjną, chroniąc przed infekcjami.

Ważne

Lista potencjalnych alergenów

  • Środki do higieny intymnej: mydła, żele, wkładki, podpaski, tampony, zapachowy papier toaletowy, dezodorant, nawilżane chusteczki.
  • Środki do prania i płukania.
  • Prezerwatywy – środki do ich barwienia i perfumowania oraz sam lateks. Alergia na lateks, objawiająca się zapaleniem błony śluzowej pochwy, może także wystąpić po zjedzeniu kiwi – owocu z rodziny gumowców, tej samej co drzewo kauczukowe służące do produkcji lateksu.
  • Barwniki (zwłaszcza czarny, zielony i niebieski) i tkaniny syntetyczne, z których uszyto bieliznę.
  • Leki – zarówno doustne (np. antybiotyki, antydepresanty, rozrzedzające krew), jak i stosowane w miejscach intymnych globulki, maści, żele. Reakcję alergiczną mogą wywołać doustne pigułki antykoncepcyjne wysuszające śluzówkę i zmieniające odczyn pH.
  • Woda w basenie i jacuzzi.
  • Jedzenie (np. owoce, czekolada, orzechy, miód, ryby), zioła, konserwanty.
miesięcznik "Zdrowie"