Trwała ondulacja włosów. Rodzaje trwałej, wady i zalety zabiegu trwałej ondulacji

2015-08-28 16:06

Loki na dłużej. Na czym polega trwała ondulacja? Jeśli marzysz o bujnych, gęstych i kręconych włosach, możesz sobie zrobić trwałą. Jednak choć ten zabieg jest bezpieczniejszy, niż kilkadziesiąt lat temu, nadal może uszkadzać włosy, dlatego wymaga starannego namysłu.

Trwała ondulacja włosów. Rodzaje trwałej, wady i zalety zabiegu trwałej ondulacji
Autor: Thinkstockphotos.com Trwała ondulacja zniszczy włosy, chociaż w obecnych czasach jest to mniej odczuwalne. Za to efekty zabiegu utrzymują się na włosach przez kilka miesięcy.

Spis treści

  1. Rodzaje trwałej ondulacji
  2. Przeciwwskazania do trwałej ondulacji
  3. Na czym polega zabieg trwałej ondulacji?
  4. Jak pielęgnować włosy po trwałej ondulacji?

Zabieg trwałej ondulacji nie cieszy się dobrą sławą. Choć jest znany od wielu lat - pierwszą jego odmianę, na gorąco, wprowadziła w 1934 roku firma Schwarzkopf, a w 1946 roku pojawiła się trwała na zimno – to jednak kojarzy się przede wszystkim z modnymi w latach 80. XX wieku fryzurami „na baranka”.

Brak umiejętności fryzjerów i zły dobór preparatów sprawiał wówczas, że włosy poddane trwałej ondulacji były zniszczone, przesuszone, puszyły się i ciężko je było ułożyć. To jednak przeszłość, bo stosowane dziś preparaty do trwałej ondulacji, choć nadal mają wpływ na strukturę włosa, nie są już tak inwazyjne, a w sprawnych rękach fryzjera mogą zapewnić efekt loków na kilka miesięcy. Koszty zabiegu wahają się od 60 do 200 zł i zależą zarówno od długości włosów, jak i rodzaju użytych preparatów.

Rodzaje trwałej ondulacji

Najlepsze efekty uzyskiwane są na zdrowych i mocnych włosach. Jednak w salonach dostępne są różne rodzaje trwałej ondulacji, dopasowane do rodzaju włosów – normalnych, cienkich i delikatnych, rozjaśnianych, czy farbowanych - o tym, który wybrać, decyduje fryzjer. Zabiegi można podzielić na:

  • Ondulacja kwaśna – jest delikatniejsza i jej efekty utrzymują się do 3. miesięcy, jednak loki wyglądają bardziej naturalnie. Stosuje się ją w przypadku włosów słabszych, delikatnych, można ją także wykonać na włosach rozjaśnianych.
  • Ondulacja zasadowa (alkaliczna) – wykonuje się ją na włosach normalnych, nie zniszczonych innymi zabiegami (np. rozjaśnianiem). Jej efekt utrzymuje się nawet do 10 miesięcy.
  • Trwała ziołowa – najłagodniejsza, włosy w trakcie zabiegu odżywiane są dodatkowo wyciągami ziołowymi.
  • Trwała dwufazowa - wykonywana przy odrostach (gdy zabieg był już wykonany wcześniej i włosy u nasady zdążyły odzyskać pierwotny kształt). W takim przypadku na odrosty nakładany jest płyn silniejszy, a na pozostałe włosy – łagodniejszy. Ponieważ grubość skrętu zależy od rodzaju użytych wałków, warto zawczasu ustalić z fryzjerem ostateczny kształt fryzury.

Przeciwwskazania do trwałej ondulacji

Jeśli włosy były wcześniej farbowane, trzeba o tym koniecznie powiedzieć – trwałej ondulacji nie wykonuje się bezpośrednio po farbowaniu, i jest ona niewskazana, jeśli do farbowania użyta była henna. Zabiegu nie wykonuje się również w pierwszym trymestrze ciąży (bo nie ma badań, które wykluczyłyby wpływ środków chemicznych używanych podczas zabiegu na płód). W późniejszych trymestrach nie jest zabroniony, jednak lepiej z niego zrezygnować, jeśli skóra zrobiła się wrażliwsza i reaguje podrażnieniem na składniki kosmetyków. W każdym przypadku przed zabiegiem wskazana jest próba alergiczna – jeśli masz skórę wrażliwą albo jesteś alergiczką, trzeba się jej domagać, jeśli fryzjer sam jej nie zaproponuje.

Na czym polega zabieg trwałej ondulacji?

Trwała ondulacja trwa od godziny do dwóch, i jak każdy zabieg, zaczyna się od mycia włosów. Potem fryzjer nakręca poszczególne pasma na wałki, zabezpiecza końcówki papierowymi płatkami i całość spryskuje lub zwilża płynem do ondulacji. Płyn zawiera tioglikolan amonowy, który przerywa wiązania dwusiarczkowe, łączące ze sobą cząsteczki protein, jakie znajdują się w trzonie włosa. Każdy włos składa się z wielu takich wiązań, a sposób ich ułożenia decyduje o tym, czy są kręcone, czy proste. Gdy pod wpływem zawartych w płynie związków pękają, stają się bardziej plastyczne i za pomocą wałków można nadać im dowolny kształt.Płyn do trwałej ondulacji zazwyczaj trzeba trzymać na włosach od 20 do 30 minut, co jednak zależy od stanu włosów, ich długości i efektu, jaki chcemy osiągnąć – czas i przebieg procesu jest stale kontrolowany przez fryzjera. Po spłukaniu płynu na włosy nakładany jest preparat utrwalający, regenerujący najgłębsze struktury włosa, odżywiający je i nawilżający.

  • Dobrze zrobiona trwała może korzystnie zmienić wygląd. Efekty utrzymują się przez kilka miesięcy. Natomiast źle wykonana trwała ondulacja może zniszczyć włosy, a w ekstremalnych przypadkach konieczne będzie ich ścięcie na krótko.

Jak pielęgnować włosy po trwałej ondulacji?

Po zabiegu włosy będą słabsze i mniej elastyczne, należy więc odpowiednio je pielęgnować. Nie wolno ich rozczesywać klasyczną szczotką, lepszy będzie drewniany grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami. Po raz pierwszy można je umyć po dwóch, trzech dniach (by skręt się umocnił). Do mycia i pielęgnacji włosów po trwałej wskazane są preparaty odżywiające i regenerujące włosy, a przy okazji podkreślające skręt fal i loków. W salonach można kupić maski i kuracje do włosów zniszczonych i po trwałej ondulacji.

Zobacz: Jak stosować kosmetyki do stylizacji włosów?

Należy unikać gorącego powietrza z suszarki, bo dodatkowo wysusza. Dopiero gdy po pewnym czasie od zabiegu loki zaczną tracić sprężystość, można je suszyć suszarką z dyfuzorem (przy użyciu strumienia chłodnego powietrza) – najlepiej suszyć włosy ze spuszczoną głową, bo wtedy uniosą się u nasady, co da efekt naturalnych loków. Do stylizacji warto stosować nawilżające pianki i żele do włosów kręconych. By uniknąć efektu „siana”, suche końcówki warto podcinać raz w miesiącu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza