Trądzik kosmetyczny - objawy, leczenie. Jak wygląda trądzik kosmetyczny?

2016-07-25 12:28

Trądzik kosmetyczny to częsta dolegliwość osób po trzydziestce. Powodują go źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji i makijażu. Jeśli zauważysz pogarszający się stan cery, sprawdź skład najczęściej używanych produktów do pielęgnacji. To ulubione kosmetyki wywołują krostki i zaskórniki dokuczające długo po okresie dojrzewania.

Trądzik kosmetyczny - objawy, leczenie. Jak wygląda trądzik kosmetyczny?
Autor: Thinkstockphotos.com Trądzik kosmetyczny pojawia się najczęściej u osób dorosłych i wywołany jest źle dobranymi kosmetykami.

Spis treści

  1. Jak wygląda trądzik kosmetyczny?
  2. Jakie kosmetyki wywołują trądzik kosmetyczny?
  3. Jak leczy się trądzik kosmetyczny?
  4. Trądzik kosmetyczny - jak zapobiec nawrotom?
  5. Retinol w pielęgnacji cery trądzikowej

Zmiany trądzikowe na skórze powstają wówczas, kiedy komórki przewodów łojowych, którymi wytwarzane przez gruczoły sebum wędruje na powierzchnię skóry, nadmiernie rogowacieją. Łój nie znajduje wtedy ujścia na zewnątrz, przez co tworzą się zaskórniki. Gdy namnażające się w łoju bakterie wywołają stan zapalny, powstaje klasyczny ropny wyprysk. W odróżnieniu od innych postaci trądziku ten kosmetyczny nie wywołany jest jednak stanem zapalnym, ani hormonami. Jego przyczyną są źle dobrane kosmetyki, które gromadzą się w ujściach gruczołów łojowych, blokując je.

Jak wygląda trądzik kosmetyczny?

Tę odmianę trądziku trudno odróżnić od trądziku pospolitego, bo zmiany są do siebie bardzo podobne. Trądzik kosmetyczny może wyglądać jak zwykłe zaskórniki, podskórne guzki, ropne wypryski czy grudki. Zdarza się, że współistnieje z trądzikiem pochodzenia hormonalnego, przez co ciężko postawić odpowiednią diagnozę.

Jakie kosmetyki wywołują trądzik kosmetyczny?

Tę dolegliwość może wywołać każdy kosmetyk, który pozostaje na skórze na tyle długo, by był w stanie zablokować jej pory – krem na dzień, na noc, kosmetyki przeciwsłoneczne i te do makijażu. Jego przyczyną mogą być również produkty do pielęgnacji i stylizacji włosów – olejki, maski, odżywki, pianki czy lakiery – to, że tak jest, można poznać po tym, że zmiany trądzikowe lokują się na skórze tuż przy linii włosów.

Większe ryzyko pojawienia się tej dolegliwości istnieje wówczas, kiedy stosowane na co dzień kosmetyki zawierają składniki uznane za komedogenne, czyli blokujące pory i powodujące zaskórniki.

Lista tych substancji liczy wiele pozycji, do najczęściej stosowanych należą parafina i jej pochodne, lanolina, niektóre silikony, a także czyste oleje roślinne, np. z awokado i z bawełny.

Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?

Jak leczy się trądzik kosmetyczny?

Kluczowe dla leczenia tej dolegliwości jest rozpoznanie, który kosmetyk jest za nią odpowiedzialny – i jak najszybsze odstawienie go. Nie jest to łatwe, jeśli na co dzień stosujesz wiele różnych preparatów. Jeśli zmiany lokują się na czole, brodzie lub policzkach, najpewniej winowajcą jest krem na dzień lub na noc, albo kosmetyki do makijażu. Jeśli pojawiają się w konkretnych miejscach, np. w okolicach oczu, odpowiedzialny za nie może być krem pod oczy lub korektor tuszujący zaciemnienia. Zmiany trądzikowe w okolicach warg to prawdopodobnie wina balsamu do ust albo szminki.

Po odstawieniu „podejrzanych” kosmetyków zmiany powinny ustąpić same (zazwyczaj dzieje się to w ciągu dwóch tygodni). Zaskórników i krostek nie wolno wyciskać. By szybciej poprawić wygląd skóry, można dwa razy w tygodniu stosować peeling enzymatyczny, który nie podrażni skóry i nie rozsieje po niej bakterii obecnych w sebum. Do codziennej pielęgnacji warto stosować kremy i toniki z kwasami AHA, które lekko złuszczą skórę, lub kosmetyki naturalne o właściwościach przeciwbakteryjnych, np. mające w składzie olejek z drzewa herbacianego lub oczar wirginijski. Miejscowo, na ropne, zaognione zmiany można stosować preparaty wysuszające i antybakteryjne, jak maść cynkowa. Gdy jednak mimo tego trądzik nie ustępuje, a zmiany utrzymują się powyżej 6 tygodni, konieczna jest wizyta u dermatologa.

Trądzik kosmetyczny - jak zapobiec nawrotom?

Skłonność do zmian trądzikowych wywołanych przez kosmetyki można zmniejszyć, stosując kosmetyki, których składniki są niekomedogenne, czyli nie zatykają skóry. Lepsze są te na bazie wody, nie zawierające tłuszczy takich jak olej lub wazelina. Krem na noc powinien mieć działanie lekko złuszczające (sprawdzają się te z dodatkiem pochodnych witaminy A). Zamiast ciężkiego, kryjącego podkładu lepiej stosować lekki fluid.

Retinol w pielęgnacji cery trądzikowej

W pielęgnacji skóry ze skłonnością do zmian trądzikowych wykorzystuje się także kosmetyki z retinolem ze względu na jego działanie normalizujące i odbudowujące. Retinol m.in. zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu skóry, zwęża pory i ogranicza skłonność do powstawania wyprysków. Lekkie działanie złuszczające pozwala na odbudowę naskórka przez co skóra wygląda zdrowiej już po kilku tygodniach stosowania. W dłuższym okresie zmiany zachodzą w głębszych warstwach skóry - wzrasta produkcja kolagenu i elastyny, a w rezultacie skóra staje się jędrniejsza.

Zadbaj o właściwą dermopielęgnację
Pharmaceris - krem z retinolem

Autor: Pharmaceris.com

materiał partnera

KREM Z RETINOLEM na trądzik wieku dorosłego pureRETINOL 0.3 polecany jest do codziennej dermopielęgnacji na noc dla osób dorosłych, wymagających efektywnego działania przeciwtrądzikowego wraz z działaniem przeciwzmarszczkowym. Stworzony z myślą o osobach z tendencją do powstawania niedoskonałości, zmian trądzikowych, zaskórników oraz nadmiernego łojotoku, dla skóry tłustej i mieszanej.

Krem oparty na wysokim stężeniu czystego 0,3% retinolu wykazuje zrównoważone działanie przeciwtrądzikowo-przeciwzmarszczkowe, stanowiąc skuteczną kurację przywracającą prawidłowe funkcjonowanie skóry w okresie zmian hormonalnych.

Ważne! Jeśli stosujesz leczenie witaminą A (retinoidami) skonsultuj z lekarzem stosowanie dermokosmetyków z retinolem.