Tomografia komputerowa wątroby - badanie diagnozujące choroby wątroby

Tomografia komputerowa wątroby służy do wykrywania, oceny umiejscowienia i rozległości zmian ogniskowych i rozlanych w wątrobie. Inne wskazania do wykonania tomografii komputerowej wątroby to podejrzenie zmian po urazach brzucha, powikłania po przeszczepach wątroby.

Tomografia komputerowa wątroby - badanie diagnozujące choroby wątroby
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Tomografia komputerowa wątroby: przygotowanie do badania
  2. Tomografia komputerowa wątroby: przebieg badania
  3. Tomografia komputerowa wątroby: przeciwwskazania
  4. Tomografia komputerowa wątroby: powikłania

Tomografia komputerowa wątroby pozwala na wykrycie nieprawidłowości w budowie wątroby, rozpoznanie guzów, torbieli, ocenę drożność dróg żółciowych oraz wykrycie ewentualnych zmian w pęcherzu żółciowym.

Obecnie standardem w tomografii komputerowej jest metoda objętościowa, czyli spiralna. Polega ona na badaniu danego odcinka ciała przy stałej ekspozycji lampy rentgenowskiej i równomiernym ruchu stołu aparatu, na którym leży pacjent.

Tomografia komputerowa wątroby: przygotowanie do badania

Na tomografię powinnaś zgłosić się na czczo (co najmniej 6 godzin wcześniej nie wolno przyjmować pokarmów stałych).

Tomografia komputerowa wątroby: przebieg badania

Jeśli tomografia komputerowa wątroby jest częścią badania wszystkich narządów jamy brzusznej, dostaniesz do wypicia specjalny środek - uropolinę; przy badaniu samej wątroby nie ma takiej potrzeby. W trakcie badania lekarz podaje ci dożylnie środek cieniujący. Małym dzieciom podaje się środki uspokajające lub stosuje znieczulenie ogólne.

Badanie trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Kładziesz się na specjalnym ruchomym stole. Następnie jesteś przesuwana do wnętrza aparatu (tzw. gantry). Na specjalnej ramie, dookoła twojego ciała porusza się lampa wytwarzająca promieniowanie rentgenowskie. Dawka promieniowania jest stosunkowo duża, dlatego też badania nie powinno się powtarzać dowolną ilość razy.Podczas badania musisz leżeć nieruchomo. Lekarz informuje cię, co masz w danym momencie robić. Większość tomografów wyposażona jest w tzw. intercom, służący do komunikacji głosowej pomiędzy pacjentem a lekarzem czy technikami. Aparat posiada także diody zapalające się podczas wysyłania promieniowania rentgenowskiego - w chwili zapalenia się lampki nie wolno oddychać.

Tomografia komputerowa wątroby: przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do tomografii komputerowej może być klaustrofobia, a także jeśli cierpisz na alergie, wystąpiły u ciebie w przeszłości reakcje uczuleniowe na leki lub środki kontrastowe, masz skłonność do krwawień (skaza krwotoczna), lub jesteś w ciąży. Jeśli jesteś w drugiej połowie cyklu miesięcznego i wiesz, że mogło dojść do zapłodnienia, także powinnaś unikać tego badania.

Tomografia komputerowa wątroby: powikłania

Czasem po badaniu mogą się pojawić powikłania związane z podaniem środka kontrastowego. Wszelkie niepożądane objawy natychmiast zgłoś lekarzowi.