TEST OKSYTOCYNOWY: wskazania i przebieg testu OCT

2013-09-26 20:07

Test oksytocynowy polega na podaniu małej dawki oksytocyny wywołującej skurcze macicy, przy równoczesnym kontrolowaniu stanu dziecka za pomocą KTG. Test OCT pozwala ocenić stan płodu i jego bezpieczeństwo podczas akcji porodowej, reakcję na skurcze i samą oksytocynę. Celem testu oksytocynowego nie jest wywołanie porodu, choć często tak się on kończy.

TEST OKSYTOCYNOWY: wskazania i przebieg testu OCT
Autor: thinkstockphotos.com Test oksytocynowy polega na podaniu małej dawki oksytocyny wywołującej skurcze macicy, przy równoczesnym kontrolowaniu stanu dziecka za pomocą KTG. Test OCT pozwala ocenić stan płodu i jego bezpieczeństwo podczas akcji porodowej, reakcję na skurcze i samą oksytocynę. Celem testu oksytocynowego nie jest wywołanie porodu, choć często tak się on kończy.

Test oksytocynowy (test, stresowy, test OCT) ma zadanie głównie diagnostyczne, ponieważ stosowanie oksytocyny czasem może doprowadzić do zaburzeń tętna i pracy serca, reakcji uczuleniowej czy niedotlenienia (np. przy niewydolnym łożysku). Test oksytocynowy pozwala ograniczyć ryzyko komplikacji i zawczasu podjąć decyzję np. o cesarskim cięciu.

Test oksytocynowy: przygotowanie

Badanie przeprowadza się na czczo. Konieczne jest założenie wenflonu.

Test oksytocynowy: przebieg

Test oksytocynowy może trwać nawet godzinę, wykonywany jest w warunkach szpitalnych, bywa, że na sali porodowej.
Najpierw pacjentkę podłącza się do aparatu KTG, by sprawdzić czynności skurczowej mięśnia macicy i pracy serca płodu. Po około 20 minutach prawidłowego zapisu pacjentce podłącza się kroplówkę z oksytocyną w celu wywołania kilku skurczów macicy. Po kilku (do dziesięciu) skurczach macicy kroplówka zostaje odłączona. Zapis KTG jest jeszcze kontynuowany przez 5-10 minut. Po odłączeniu zapis KTG zostaje poddany ocenie. Jeżeli zapis KTG podczas trwania całego testu był prawidłowy wynik testu jest negatywny.
W przypadku kiedy zapis KTG jest nieprawidłowy, czyli wynik testu jest dodatni, konieczne będzie pilne zakończenie ciąży drogą cięcia cesarskiego lub indukcji porodu.

Przeciwwskazania do zastosowania oksytocyny

  • wcześniactwo i inne problemy płodu, stanowiące zagrożenie dla niego podczas porodu pochwowego
  • nadmiernie napięta macica
  • przebyte przez matkę operacje na mięśniu macicy
  • nadmiernie rozciągnięta macica (np. u licznej wieloródki, podczas ciąży mnogiej)
  • niedostatecznie dojrzała szyjka macicy

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza