Tabletki na ból gardła - rodzaje. Jak i kiedy używać?

2020-12-29 10:48

Tabletki do ssania są jednym z najczęściej wybieranych przez pacjentów sposobów walki z bólem gardła. W aptece można kupić wiele rodzajów preparatów tego typu, znacząco różniących się od siebie składem i charakterem działania. Część z tabletek na ból gardła to leki, jednak na rynku obecne są również suplementy je udające. Kupując preparat warto zwrócić uwagę na to czy jest lekiem, ponieważ suplementy z definicji nie mają właściwości leczniczych. Co jeszcze warto wiedzieć wybierając tabletki na ból gardła?

Tabletki na ból gardła - rodzaje. Jak i kiedy używać?
Autor: Getty Images

Tabletki na ból gardła do ssania bez recepty są dobrym rozwiązaniem na złagodzenie bólu gardła. Przyczyną bólu gardła jest zazwyczaj stan zapalny w obszarze górnych dróg oddechowych. Dolegliwość ta przeważnie trwa od 3 do 5 dni i nie wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą.  Niestety, możliwe powikłania infekcji gardła obejmują poważniejsze choroby, takie jak zapalenie zatok czy też ostre zapalenie ucha środkowego. Z tego względu w przypadku braku poprawy po upływie 5 dni przyjmowania tabletek na ból gardła należy udać się do lekarza specjalisty.

Spis treści

  1. Tabletki na ból gardła a przyczyny bólu gardła
  2. Leki, suplementy, wyroby medyczne - jakie tabletki wybrać na ból gardła?
  3. Tabletki na ból gardła - rodzaje
  4. Popularne składniki tabletek na ból gardła
  5. Tabletki na ból gardła - jak używać?

Tabletki na ból gardła a przyczyny bólu gardła

Większość przypadków stanu zapalnego w obrębie gardła jest wywołana infekcją wirusową. W takim przypadku dolegliwości trwają 3-5 dni. Mówimy wtedy o ostrym stanie zapalnym. Dobrym rozwiązaniem na ból gardła związany z atakiem wirusów jest przyjmowanie tabletek do ssania zawierających substancje o charakterze przeciwzapalnym, przeciwbólowym i antyseptycznym.

Rzadziej za ostry ból gardła odpowiadają bakterie. Najczęściej infekcja bakteryjna pojawia się jako powikłanie wirusowej. Z tego względu w przypadku stanu zapalnego gardła trwającego dłużej niż 5 dni należy udać się do lekarza, który może przypisać antybiotyk zwalczający bakterie.

Do przyczyn przewlekłego bólu gardła należą:

W przypadku przewlekłego bólu gardła ważne jest określenie jego przyczyny. Lekarz specjalista najlepiej dobierze metodę przyczynowej terapii kandydozy, alergii oraz choroby refluksowej. Tabletki do ssania na ból gardła mogą w tych schorzeniach pomóc w łagodzeniu objawów.

Leki, suplementy, wyroby medyczne - jakie tabletki wybrać na ból gardła?

Tabletki na gardło można podzielić na trzy rodzaje:

  • wyroby medyczne - szeroka kategoria produktów, obejmująca wyroby o przeznaczeniu medycznym, w tym preparaty wspomagające leczenie;
  • suplementy - zaliczane prawnie do żywności, pozbawione właściwości leczniczych;
  • leki - posiadające udokumentowane właściwości lecznicze. Mogą działać znieczulająco, dezynfekująco lub przeciwzapalne.

Suplementy diety często posiadają skład podobny do cukierków na gardło, które można kupić w sklepie spożywczym. Część z tych preparatów posiada jednak wartościowe właściwości powlekające lub nawilżające.

Stosowanie ich może być korzystne w przypadku bólu wywołanego podrażnieniami związanymi z pracą głosem lub substancjami drażniącymi (dym, smog).

Warto także zwrócić uwagę na produkty (suplementy czy wyroby medyczne) zawierające wyciąg z plechy porostu islandzkiego (Cetraria Islandia L.). Składnik ten powleka i nawilża gardło łagodząc ból. Tabletki z porostem islandzkim można ssać często w ciągu dnia, jak również przyjmować je przez wiele dni. Z tego względu są dobrym rozwiązaniem na przewlekły ból gardła związany z trybem życia lub przewlekłymi chorobami, takimi jak zaburzenia hormonalne czy cukrzyca.

Przykładowe suplementy i wyroby medyczne w formie tabletek zawierające wyciąg z plechy porostu islandzkiego:

  • Junior-angin
  • Fiorda
  • NORDISEPT
  • Finsla
  • Herbitussin Porost islandzki + witamina C

W przypadku ostrego bólu gardła zdecydowanie skuteczniejszym rozwiązaniem będzie lek w formie tabletek do ssania. Warto jednak pamięta, że preparaty z tej grupy mają ograniczony czas stosowania do 3-5 dni.

Tabletki na ból gardła - rodzaje

Dostępne w aptekach bez recepty tabletki na ból gardła różnią się od siebie znacząco aktywnością leczniczą. Przykładowo, lek zawierający substancję o charakterze przeciwbólowym nie blokuje rozwoju infekcji, działając jedynie objawowo.

Tabletki o właściwościach przeciwbakteryjnych mogą słabiej blokować ból, jednocześnie hamując rozwój infekcji. Powlekające tabletki do ssania nawilżają błonę śluzową gardła, łagodząc stan zapalny i tym samym pomniejszając ból.

Leki na ból gardła w formie tabletek do ssania możemy podzielić na:

  • antyseptyczne - zawierają substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, przeciwgrzybiczym oraz przeciwbólowym, np. benzydaminę, amylometakrezol;
  • przeciwbólowe - zawierają substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, np. flurbiprofen, lewomentol;
  • powlekające lub nawilżające - zawierają substancje działające powierzchniowo, np. ekstrakt z porostu islandzkiego.

Popularne składniki tabletek na ból gardła

  • Flurbiprofen

Flurbiprofen jest lekiem o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Tabletki z flurbiprofenem stosuje się w leczeniu ostrego bólu gardła.

Można je przyjmować jedynie przez kilka dni. Lek nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży. Przykładowe tabletki do ssania: Strepsils Intensive, Flurbifex i Ultravox Maxe.

  • Salicylan choliny

Salicylan choliny jest substancją należącą do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Wykazuje również słabe działanie miejscowo odkażające. Lek jest dobrze tolerowany przez pacjentów. Stanowi składnik tabletek do ssania Cholinex.

  • Benzydamina

Benzydamina jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o działaniu miejscowym. Wykorzystuje się jej właściwości przeciwbólowe w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Benzydamina ma również znaczące działanie przeciwbakteryjne. Sprawia to, że tabletki na gardło z tą substancją, wykazują zarówno charakter odkażający jak i przeciwbólowy.

Benzydamina charakteryzuje się bardzo wysokim profilem bezpieczeństwa, co sprawia, że jej stosowanie w stężeniu 1,5mg/ml w formie sprayu jest dozwolone u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Tabletki do ssania z tą substancją nie posiadają jednak rekomendacji dla ciężarnych. Benzydamina znajduje się w pastylkach na ból gardła Septolete Ultra oraz Tantum Verde.

  • Chlorheksydyna

Chlorheksydyna jest substancją o działaniu przeciwbakteryjnym. Leki ją zawierające mają charakter odkażający. Chlorheksydyna jest obecna w tabletkach do ssania Gardimax Medica, Sebidin i Sebidin Plus.

  • Lidokaina

Lidokaina to substancja o właściwościach miejscowo znieczulających wykorzystywana w leczeniu bólu gardła. Jej zaletą jest szybkość działania. Lekiem w formie tabletek do ssania zawierającym tę substancję jest Orofar Max.

  • Amylometakrezol oraz Alkohol dichlorobenzylowy

Oba związki należą do miejscowych antyseptyków. Podane miejscowo na błony śluzowe nie są obarczone działaniem ogólnoustrojowym, a zastosowanie ich w formie tabletek do ssania pozwala na osiąganie wysokich stężeń w miejscach zmienionych chorobowo. Zgodnie z wynikami prowadzonych badań zarówno amylometakrezol, jak i alkohol 2,4-dichlorobenzylowy odznaczają się wysoką skutecznością p/bakteryjną i p/grzybiczą. Co więcej – są również skuteczne w kontekście niwelowania wirusów, odpowiedzialnych za infekcje w obrębie gardła. Synergia działania tych dwóch związków pozwala uzyskać korzystniejsze skutki lecznicze, niż zastosowanie ich oddzielnie. Tabletki zawierające te substancje to np. neo-angin.

Tabletki na ból gardła - jak używać?

Tabletki do ssania na ból gardła różnią się znacząco od siebie składem. Sprawia to, że trudno jest stworzyć dla tych leków i suplementów uniwersalne zasady bezpiecznego stosowania. Wszystkie tabletki do ssania nie powinny być zażywane przez dzieci poniżej szóstego roku życia, ze względu na ryzyko zadławienia.

Większość z tabletek do ssania o właściwościach przeciwbólowych zawiera substancje o dużej sile działania. Takie preparaty można przyjmować jedynie przez 3-5 dni. Pastylki do ssania bazujące na składnikach roślinnych zazwyczaj mogą być stosowane przez dużo dłuższy okres czasu. Z tego względu przed samodzielnym rozpoczęciem leczenia warto dokładnie przeczytać ulotkę, a następnie przestrzega częstości przyjmowania leku oraz dozwolonego czasu terapii.

Tabletki do ssania mogą być przyjmowane naprzemiennie ze sprayami na ból gardła lub innymi pastylkami. Łączenie dwóch preparatów o różnych właściwościach jest zalecaną metodą samodzielnego łagodzenia drobnych infekcji górnych dróg oddechowych.

Łącząc dwa leki należy jednak pamięta o tym, że nie mogą one zawierać tej samej substancji czynnej. Nieprzestrzeganie tej zasady może skutkować niebezpiecznym dla zdrowia przedawkowaniem leku. Przykładowo przyjęcie zbyt dużej dawki benzydaminy, stanowiącej składnik wielu tabletek jak i sprayów do gardła, może wywołać urojenia, halucynacje, suchość w ustach oraz drgawki. Łącząc preparaty należy zwracać więc uwagę na ich skład, a nie tylko nazwę handlową.

Czytaj też:

Zapalenie gardła