Tabletki antykoncepcyjne w leczeniu PCOS (zespołu policystycznych jajników) i hirsutyzmu

2017-04-24 13:01

Tabletki antykoncepcyjne to często przepisywany lek na objawy PCOS (zespołu policystycznych jajników) i związany z nim hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie. Tabletki antykoncepcyjne regulują cykl miesiączkowy, likwidują trądzik i powodują wolniejsze odrastanie niechcianych włosków - dzięki temu pomagają kontrolować objawy PCOS. Warto jednak wiedzieć, że po odstawieniu tabletek hormonalnych problem może powrócić.

Tabletki antykoncepcyjne w leczeniu PCOS (zespołu policystycznych jajników) i hirsutyzmu
Autor: thinkstockphotos.com Tabletki antykoncepcyjne wykorzystywane w leczeniu PCOS pomagają m.in. regulować cykl miesiączkowy.

Spis treści

  1. Dlaczego w PCOS stosujemy tabletki antykoncepcyjne?
  2. Jakie tabletki antykoncepcyjne wybrać w terapii PCOS?
  3. Czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych objawy PCOS wrócą?
  4. Czym jest zespół policystycznych jajników?
  5. Jakie działania niepożądane niesie za sobą stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w terapii PCOS?
  6. Jakie są dodatkowe korzyści ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych w terapii PCOS?

Tabletki antykoncepcyjne często przepisywane przez ginekologów są w celach leczniczych - zespół policystycznych jajników (PCOS) to jedna z chorób, w których leczenie hormonalne przynosi bardzo dobre rezultaty. Zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych hormony mają wielokierunkowe działanie, które od początku pojawienia się na rynku doustnej pigułki antykoncepcyjnej starano się wykorzystać. Zapobieganie niechcianej ciąży nie zawsze jest głównym powodem stosowania przez pacjentki tych środków. Mają one bardzo dobrze udokumentowane działanie kontrolujące uciążliwe objawy PCOS i związanego z nim hirsutyzmu.

Dlaczego w PCOS stosujemy tabletki antykoncepcyjne?

Doustna tabletka antykoncepcyjna zawierająca w swoim składzie estrogen i progestagen może być uznawana za lek pierwszego wyboru jeśli chodzi o kontrolę objawów zespołu PCOS. Podczas jej stosowania dochodzi do znacznego zmniejszenia wydzielania androgenów w organizmie kobiety co pociąga za sobą poprawę stanu skóry oraz znacząco zmniejsza problem nadmiernego owłosienia. Pacjentki z rozpoznanym zespołem PCOS po włączeniu doustnej tabletki antykoncepcyjnej często już po kilku miesiącach odczuwają znaczną poprawę.

Jakie tabletki antykoncepcyjne wybrać w terapii PCOS?

Na rynku mamy wiele przeróżnych tabletek antykoncepcyjnych. Każda z nich zawiera składową estrogenową - jest to zazwyczaj etynyloestradiol oraz składową progestagenną - różną w zależności od preparatu. Nie udowodniono jednak, żeby którykolwiek z obecnych na rynku środków miał jakąś szczególną przewagę nad pozostałymi.

Czytaj też: Tabletki antykoncepcyjne JEDNOFAZOWE - jak działają?

Czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych objawy PCOS wrócą?

Stosowanie doustnej tabletki antykoncepcyjnej jest leczeniem dzięki któremu kontrolujemy objawy zespołu policystycznych jajników. Odstawienie tabletek będzie powodowało powrót do dolegliwości obserwowanych przed ich włączeniem. Z tego powodu nie stosuje się tabletek antykoncepcyjnych w leczeniu niepłodności wywołanej przez PCOS.

Czym jest zespół policystycznych jajników?
To ci się przyda

Czym jest zespół policystycznych jajników?

Zespół policystycznych jajników (ang. polycystic ovary syndrome - PCOS) jest złożoną jednostką chorobową uznawaną obecnie za najczęstsze zaburzenie endokrynologiczne wśród kobiet w wieku rozrodczym. PCOS objawia się zaburzeniami miesiączkowania - głównie o typie rzadko występujących miesiączek, charakterystycznym wyglądem jajników w badaniu ultrasonograficznym (tzw. jajniki policystyczne) oraz hiperandrogenizmem, czyli występowaniem objawów sugerujących nadmierne wydzielanie androgenów w organizmie kobiety, do czego zaliczamy m.in. trądzik czy nadmierne owłosienie w nietypowych dla kobiety miejscach.

Jakie działania niepożądane niesie za sobą stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w terapii PCOS?

Jednym z głównych działań niepożądanych doustnej tabletki antykoncepcyjnej jest zwiększone ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Każda pacjentka, u której ginekolog zdecyduje się na włączenia takiej terapii, musi mieć bardzo dokładnie zebrany wywiad po to, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do takiej terapii.

Doustna tabletka antykoncepcyjna może także wpływać na ciśnienie tętnicze oraz stężenie lipidów we krwi, dlatego każda pacjentka, u której włączono doustną tabletkę antykoncepcyjną, musi być pod stałą kontrolą ginekologiczną.

Czytaj też: Profil, czyli badania krwi przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Jakie są dodatkowe korzyści ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych w terapii PCOS?

Dodatkowym atutem stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej będzie oczywiście efekt antykoncepcyjny - pacjentka stosując leczenie dwuskładnikową tabletką hormonalną będzie także zabezpieczona przed niechcianą ciążą. Natomiast regularne krwawienia z odstawienia występujące podczas włączenia terapii będą stanowić działanie protekcyjne dla błony śluzowej macicy, chroniąc ją przed przerostem endometrium.