Syntetyczna marihuana – narkotyk siejący spustoszenie w psychice

2020-02-10 12:01

Syntetyczna marihuana to bardzo niebezpieczny narkotyk zaliczany do popularnych dopalaczy. Susz dowolnej rośliny spryskuje się roztworami syntetycznych kannabinoidów, co znacznie zwiększa siłę oddziaływania substancji, nierzadko wywołując szereg objawów niepożądanych: poczucie odrealnienia, halucynacje, utratę kontroli nad swoimi zachowaniami, agresję, palpitacje serca. Zobacz, jak działa syntetyczna marihuana i jakie objawy może wywołać zażycie nawet minimalnej ilości narkotyku.

Syntetyczna marihuana – narkotyk siejący spustoszenie w psychice
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Syntetyczna marihuana – jak wygląda?
  2. Syntetyczna marihuana – drogi podania
  3. Syntetyczna marihuana – działanie i objawy
  4. Syntetyczna marihuana – sytuacja prawna

Syntetyczna marihuana to mieszanka ziół mająca zastępować naturalną postać marihuany. Jest jednak o wiele bardziej niebezpieczna, ponieważ używany do jej produkcji susz roślinny nasącza się chemicznymi dodatkami – kannabinoidami. Działanie tych substancji nie zostało jeszcze przebadane naukowo i jest całkowicie nieprzewidywalne.

Nie wiadomo także, jakie dawki syntetycznej marihuany dają efekt jedynie mocnego „kopa”, a jakie prowadzą do występowania lęków, paranoi i halucynacji. Z tego powodu narkotyk można bardzo łatwo przedawkować, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się niebezpiecznych dla zdrowia i życia skutków ubocznych.

Syntetyczna marihuana – jak wygląda?

Syntetyczna marihuana, podobnie jak większość dopalaczy, sprzedawana jest pod postacią suszu roślinnego. W wielu krajach występuje pod różnymi nazwami, m.in.: Spice, K2, Yucatan Fire, Scooby Snax, Sexy Monkey. Dopalacz, który w lipcu 2015 roku był przyczyną fali zatruć w Polsce – Mocarz – także zalicza się do grupy syntetycznych kannabinoidów.

Czy można przedawkować marihuanę?

Syntetyczna marihuana – drogi podania

Droga podania dopalacza jest taka sama jak w przypadku zwykłej marihuany – z suszu robi się skręt i wypala. Jednak syntetyczna wersja narkotyku jest dużo silniejsza, a efekt psychodeliczny występuje już przy zażyciu minimalnych ilości rzędu kilku miligramów.

Dlatego nawet osoby, które miały wcześniej doświadczenie z substancjami psychoaktywnymi, często nieświadomie przekraczają bezpieczne dawki.

Syntetyczna marihuana – działanie i objawy

Kanabinoidy zawarte w syntetycznej marihuanie działają na te same receptory w mózgu, co THC.  W przypadku czystej marihuany mogą wystąpić niewielkie halucynacje, działanie uspokajające, czasem pobudzające. Działanie kanabinoidów na mózg jest jednak znacznie silniejsze, niż THC i może powodować tragiczne skutki.

Dużo informacji na ten temat można znaleźć w relacjach osób, które spróbowały narkotyku. W większości przypadków są to przerażające historie, które pokazują, jak destrukcyjnie syntetyczna marihuana wpływa na mózg i jak diametralnie zmienia postrzeganie rzeczywistości.

Nie są rzadkością:

  • odczucia całkowitego odrealnienia,
  • utrata kontroli nad swoim zachowaniem,
  • postrzegania świata w kawałkach czy uwięzienia w innym wymiarze,
  • psychozy,
  • paranoja,
  • omamy,
  • skrajne stany lękowe,
  • agresja,
  • myśli samobójcze, które mogą przerodzić się w czyny.

Do tego dochodzą objawy fizyczne:

W skrajnych przypadkach o osobach będących pod wpływem syntetycznej marihuany mówi się, że posiadają nadludzką siłę – dzieje się tak, ponieważ substancja silnie pobudza, a przy tym znosi odczuwanie bólu.

Zdarza się, że ludzie po zażyciu syntetycznych kannabinoidów demolują płoty, biegają nago po ulicy, blokują ruch uliczny czy atakują przechodniów.

Spożycie syntetycznej marihuany, zwłaszcza w większych ilościach, może nie tylko spowodować wyżej wymienione objawy, lecz także może być przyczyną zatrzymania akcji serca i w konsekwencji - śmierci.

Przeczytaj także: Benzylopiperazyna - substancja psychoaktywna w dopalaczach

Syntetyczna marihuana – sytuacja prawna

Syntetyczna marihuana powstała jako zamiennik zwykłej marihuany, która wciąż w wielu krajach jest nielegalna. Posiadanie toksycznej mieszanki jest w świetle prawa dopuszczalne i nie grozi konsekwencjami prawnymi. Ponadto, syntetycznej marihuany nie można wykryć za pomocą testów na obecność narkotyków.

Wiele osób te argumenty zachęcają, aby sięgnąć po niebezpieczny dopalacz, ponieważ w ten sposób nie narażają się na konsekwencje prawne. Nie każdy jednak bierze pod uwagę, że konsekwencje zdrowotne zażycia takiego środka mogą być dużo poważniejsze niż w przypadku zwykłej marihuany.

Przeczytaj także:

Jak rozpoznać, że ktoś palił marihuanę?