Świąd skóry po chemioterapii [Porada eksperta]

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Witam Panią Doktor z całego serca! Mam na imię Wiesiek (54 lat) i jestem po 4 cyklach chemioterapii w leczeniu białaczki typu CLL (Przewlekla Białaczka Limfocytowa), zdiagnozowanej w sierpniu 2006. Chemioterapia odbyła się w roku 2013 od kwietnia do lipca. Po chemii miałem i mam nadal, chociaż w tej chwili mniejsze już bóle kości, stawów oraz mięśni. Bóle mięśni szczególnie w okolicach karku i ramion. Od około miesiąca, mimo że utrzymuję w miarę ścisłą higienę osobistą, począwszy od codziennego kilkukrotnego mycia zębów i płukania jamy ustnej wodą z solą, po minimum dwukrotne mycia całego ciała pod prysznicem, odczuwam czasami (teraz to już raczej dosyć często) duży świąd skóry. W danym miejscu jak doznam tego, to będę drapał, żeby zaspokoić dokuczliwość, czasami aż do pojawienia się krwi. Po zagojeniu się danego miejsca w tym właśnie miejscu jest zgrubienie na skórze, tak jakby wyczuwalna grudka pod skórą, która już pozostaje, mam ich już kilka na ciele, jedna na dłoni, 4 na udach i 3 na łydkach. W dalszym ciągu odczuwam ten nieznośny świąd. Leczę się również od 5 lat na depresję, zażywając w tym kierunku nieustannie leki zapisane mi przez mojego lekarza rodzinnego. Nie jestem alergikiem na szampony, płyny do kąpieli itd. Proszę mi powiedzieć, co to może być za nowy problem w moim Szanownym ciele, jak by Pani Doktor zdiagnozowała moją przypadłość wstępnie? Dziękuję, WIESŁAW

Najnowsze artykuły