Strzelające STAWY - czy to poważna dolegliwość?

2014-12-02 11:25

Od dawna strzela ci w stawach, najczęściej palców i kolanowych. Dotychczas ci to nie przeszkadzało, jednak od jakiegoś czasu czujesz się rano "zardzewiała", musisz się rozruszać, a stawy kolanowe zaczynają cię boleć. Czy strzelające stawy to coś poważnego?

strzelajacy staw
Autor: Shutterstock Od dawna strzela ci w stawach, najczęściej palców i kolanowych.

Spis treści

  1. Strzelające stawy wymagają konsultacji specjalisty
  2. Strzelające stawy - leczenie

Strzelające stawy to dolegliwość, która mieć co najmniej dwie przyczyny. Potrzeba porannego rozruszania się może świadczyć o tym, że w stawach toczy się w stawach stan zapalny. Natomiast powodem trzasków w stawie kolanowym mogą być zmiany degeneracyjne w chrząstce stawowej, które określane są jako chondromalacja lub ubytek w chrząstce stawowej.

Strzelające stawy wymagają konsultacji specjalisty

Stan zapalny w stawach wymaga konsultacji u reumatologa. Trzaski w stawie kolanowym powinien zdiagnozować ortopeda. Przyczyną bólu w stawie kolanowym może być uszkodzenie chrząstki stawowej. Chondromalacja to dosłownie rozmiękczenie chrząstki stawowej. Jej powierzchnia stopniowo ulega włóknieniu, pojawiają się szczelinki między tkanką łączną a chrzęstną, wreszcie ubytki, przez co dochodzi do odsłonięcia warstwy podchrzęstnej i niszczenia chrząstki. Stopień jej uszkodzenia można ocenić, wykonując badanie artroskopowe kolana. Przyczyną takiej postaci uszkodzenia chrząstki mogą być mikrourazy, stany zapalne oraz niewłaściwe ustawienie kości tworzących staw, np. z powodu koślawego chodu. Wtedy ból pojawia się po dłuższym chodzeniu, przy wchodzeniu po schodach, a także w nocy. Charakterystyczne jest też tzw. blokowanie się kolana, czyli opór przy prostowaniu stawu.

Strzelające stawy - leczenie

Leczenie tej dolegliwości jest długie i wymaga od pacjenta sporo dyscypliny. Ale im wcześniej rozpocznie się kurację, tym pewniejsze jest uniknięcie operacji. Leczenie zachowawcze polega na przyjmowaniu leków, stosowaniu kinezyterapii, czyli usprawnianiu leczniczym, fizykoterapii. Czasem trzeba korzystać ze sprzętu ortopedycznego w postaci stabilizatorów stawu kolanowego, niekiedy z wkładek do butów umożliwiających prawidłowe stąpanie oraz kul łokciowych. Farmakologiczna terapia to przede wszystkim przyjmowanie leków przeciwzapalnych, które poprawiają metabolizm chrząstki stawowej (takie działanie mają też ekstrakty roślinne, m.in. z imbiru, soi, kurkumy, awokado), a czasem także sterydów – doustnie lub bezpośrednio do stawu. Ćwiczenia usprawniające, wykonywane pod okiem rehabilitanta, mają poprawić ruchomość stawu i wzmocnić mięsień czworogłowy. W fizykoterapii chondromalacji korzysta się z leczenia zimnem (krioterapia) albo ciepłem, elektroterapii, ultradźwięków, diatermii krótkofalowej oraz laseroterapii. Jeśli konieczna jest orteza, jej rodzaj powinien dobrać ortopeda lub rehabilitant. Jej zadaniem ma być stabilizacja i podpieranie rzepki, dzięki czemu zmienia się tor jej przesuwania.

Ważne

Leczenie zachowawcze przynosi dobre efekty w ponad 2/3 przypadków. Ale wizyta u specjalisty, aby określił przyczynę dolegliwości, zarówno porannej sztywności drobnych stawów, jak i trzasków w kolanie, jest niezbędna.

miesięcznik "Zdrowie"