Stosunek przerywany: uważaj na kropelkowanie

2015-09-08 8:21

Kropelkowanie jest tym, co budzi największy niepokój wśród ludzi wybierających stosunek przerywany jako metodę ochrony przed ciążą. I to właśnie kropelkowanie sprawia, że ryzyko zajścia w ciążę znacząco rośnie.

Stosunek przerywany: uważaj na kropelkowanie
Autor: thinkstockphotos.com Stosunek przerywany: uważaj na kropelkowanie

Spis treści

  1. Kropelkowanie a ryzyko ciąży
  2. Nieobowiązkowe kropelkowanie

Kropelkowanie i ryzyko ciąży z nim związane jest szeroko omawiane na forach internetowych. Czym jest kropelkowanie? To potoczna nazwa wydalenia na zewnątrz penisa wydzieliny gruczołów opuszkowo-cewkowych i gruczołów cewkowych czyli preejakulatu.

Kropelkowanie a ryzyko ciąży

Kropelkowanie znacznie zwiększa ryzyko ciąży. Ostatnie badania dowodzą bowiem, że w preejakulacie mogą znajdować się żywe plemniki gotowe w odpowiednich okolicznościach do zapłodnienia komórki jajowej. A pozostałe składniki, znajdujące się w preejakulacie, sprzyjają przeżyciu plemników i doprowadzeniu do zapłodnienia. Ich zadaniem jest bowiem odkwaszenie cewki moczowej i przygotowanie jej, by plemniki mogły w zdrowiu ją pokonać.

Nieobowiązkowe kropelkowanie

Do kropelkowania dochodzi w momencie silnego podniecenia, gdy przez dłuższy czas nie dochodzi do wytrysku. Oczywiście nie każdy mężczyzna doświadcza kropelkowania: u jednych jest ono bardzo obfite, inni w ogóle nie mają tego problemu.

6 faktów na temat antykoncepcji