Spojenie łonowe - gdzie jest? Ból i rozejście spojenia łonowego

2021-02-01 8:12

Spojenie łonowe nazywane jest chrząstkozrostem, który łączy obie kości łonowe. Miednica człowieka jest parzystą kością, która w przedniej części jest połączona właśnie za pomocą spojenia łonowego. Dolegliwości związane ze spojeniem łonowym towarzyszą szczególnie kobietom w ciąży lub po porodzie. Co oznacza ból spojenia łonowego i jak go leczyć?

Spojenie łonowe
Autor: Getty Images

Spojenie łonowe (łac. symphysis pubica) jest chrząstkozrostem, czyli połączeniem kości za pomocą chrząstki i stanowi element strukturalny miednicy. Spojenie łonowe jest zlokalizowane zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w dolnej części brzucha w okolicy narządów płciowych. U zdrowych dorosłych można je przesunąć o około 2 mm i obrócić o 1 stopień. Jednak warto zaznaczyć, że u kobiet w ciąży spojenie łonowe może być bardziej ruchome. Główną funkcją spojenia łonowego jest łączenie kości łonowych miednicy oraz ochrona narządów wewnętrznych przed urazami np. macicy u kobiet. Oprócz tego pomaga w amortyzowaniu wstrząsów w trakcie ruchu.

Spis treści

  1. Spojenie łonowe – budowa
  2. Spojenie łonowe – ból
  3. Spojenie łonowe – rozejście spojenia łonowego

Spojenie łonowe – budowa

Spojenie łonowe składa się z:

  • dwóch kości łonowych pokrytych chrząstką szklistą (łac. facies symphysialis)
  • krążka międzyłonowego (łac. discus interpubicus), który jest zbudowany z chrząstki włóknistej i znajduje się pomiędzy kośćmi łonowymi; krążek międzyłonowy może posiadać niewielką jamkę

Oprócz tego spojenie łonowe jest wzmocnione więzadłami:

  • łonowym górnym,
  • łonowym tylnym,
  • łonowym przednim
  • i łukowatym dolny.

Warto zaznaczyć, że spojenie łonowe ma trochę odmienną budowę u każdej z płci. U mężczyzn jest ono wysokie a kąt podłonowy pomiędzy dolnymi kości łonowych wynosi 50-80 stopni. Natomiast u kobiet spojenie łonowe jest niskie a kąt podłonowy wynosi 90-110 stopni.

Spojenie łonowe – ból

Ból spojenia łonowego jest czymś nienaturalnych i może wskazywać na proces chorobowy. Dlatego warto zawsze skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Przyczynami bólu spojenia łonowego są:

Najczęściej ból spojenia łonowego towarzyszy kobietom ciężarnym, zwykle w drugim-trzecim trymestrze ciąży oraz po porodzie.

Ponadto ból spojenia łonowego może pojawić się u osób intensywnie uprawiających aktywność fizyczną np. zawodowych sportowców. U nich przyczyną bólu może być zarówno zapalenie spojenia łonowego, jak i jego przeciążanie.

Leczenie polega na podawaniu leków przeciwbólowych i leków przeciwzapalnych oraz ograniczeniu ruchomości miednicy.

Spojenie łonowe – rozejście spojenia łonowego

U kobiet ciężarnych lub po porodzie może dojść także do rozejścia spojenia łonowego, które polega na rozsunięciu się kości łonowych. Oprócz silnego, promieniującego bólu rozejściu spojenia łonowego towarzyszyć może obrzęk i siniaki w okolicy miednicy.

Przyczyną może być:

  • poród kleszczowy
  • poród dużego dziecka
  • przedłużający się poród

Warto wiedzieć, że do rozejścia spojenia łonowego może także dojść w wyniku urazów miednicy np. w trakcie wypadków komunikacyjnych. 

Czytaj też: