Sok z derenia - właściwości i zastosowanie. Jak zrobić sok z derenia jadalnego na zimę? Przepis

2023-09-29 18:47

Sok z derenia nie jest szeroko znany, a szkoda – smakiem i właściwościami leczniczymi zdecydowanie góruje nad wieloma innymi sokami. Warto poznać te ostatnie i stosować sok z derenia, jeśli przepisane przez lekarza leki lub suplementy lubisz wesprzeć tradycyjnymi sposobami. A na co pomaga sok z derenia i jak go przygotować, by nie stracić cennych właściwości owoców derenia?

Sok z derenia
Autor: Getty Images
Sok z derenia
Autor: Getty Images

Sok z derenia jadalnego - zastosowanie

Sok z derenia od wieków wykorzystywany jest w tradycyjnej ludowej medycynie. Owoce tej rośliny – czego dowodzą zarówno wykopaliska, jak i wzmianki w literaturze – znane były już w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie służyły nie tylko do jedzenia, ale również w celach leczniczych.

Nic dziwnego: zwracały uwagę zarówno swoim nietypowym, elipsoidalnym kształtem, jak i barwą w odcieniu od pomarańczowo-żółtego po ciemnoczerwony, wręcz wiśniowy. Początkowo jadano je na surowo, jednak ze względu na specyficzny słodko-kwaśny smak i zapach szybko zaczęto je przetwarzać.

Dlatego obecnie dereń jadalny w postaci nieprzetworzonej rzadko gości w kuchni. Przyrządza się z niego przetwory - doskonałe konfitury i dżemy (po uprzednim wydrylowaniu), powidła, kisiele, galaretki, napoje, a także słynną dereniówkę, czyli nalewkę z derenia. 

Z derenia można również przygotować smaczny sok (syrop), który – prócz tego, że po rozcieńczeniu z wodą gasi pragnienie – ma również szereg właściwości leczniczych, dlatego może być znakomitym uzupełnieniem terapii w przypadku różnych schorzeń.

Spis treści

  1. Sok z derenia jadalnego - zastosowanie
  2. Na co pomaga sok z derenia jadalnego?
  3. Sok z derenia: walory odżywcze i skład
  4. Przepis na sok z derenia na zimę

Na co pomaga sok z derenia jadalnego?

Sok z derenia jadalnego ma niemal te same właściwości, co owoce derenia.

Sok z derenia - właściwości:

Sok z derenia: walory odżywcze i skład

Sok z derenia ma bardzo podobny skład i właściwości odżywcze, co owoce derenia jadalnego.

Sok z derenia zawiera: 

Wartość energetyczna 100 g owoców z derenia to 76 kcal (318 kJ), natomiast wartość energetyczna podobnej ilościowo porcji soku zależy od tego, jak dużo cukru do niego dodano.

Przepis na sok z derenia na zimę

Sok z derenia nie jest tak łatwy w przygotowaniu, jak choćby sok z malin - jego produkcja trwa niemal pięć dni, przy czym każdego dnia czynność ta zajmuje zaledwie chwilę. Rekompensują to jego walory zdrowotne. 

Jak zrobić sok z derenia jadalnego?

 Składniki

  • 1 kg dojrzałych owoców derenia
  • 3 l wody
  • 500 g cukru.

Przygotowanie 

  • Umyte owoce zalej w garnku 3 litrami ugotowanego w innym naczyniu wrzątku, przykryj i odstaw na 12 godzin.
  • Po tym czasie za pomocą sitka wyjmij owoce derenia, a wodę zagotuj i do wrzątku z powrotem włóż owoce - odstaw pod przykryciem na 24 godziny (owoce powinny puścić sok).
  • Kolejnego dnia powtórz tę czynność i znów odstaw owoce, tym razem na 48 godzin.
  • Następnego dnia wyjmij owoce, a sok gotuj przed około 10 minut na małym ogniu. Potem dodaj do płynu cukier i gotuj (nie doprowadzając do wrzenia) przez kolejne 5 minut, usuwając pianę (jeśli się pojawi).
  • Gorący sok przelej do wyparzonych butelek, zakręć je, obróć do góry dnem i zostaw do wystygnięcia.

Sok z derenia z sokownika. Jak go zrobić?

Sok z derenia bez cukru to rozwiązanie, po które sięgają między innymi osoby z cukrzycą. Dlatego warto znać ten przepis. Owoce należy umyć dokładnie pod bieżącą wodą i przełożyć do sokownika. Postawić pod rurkę w maszynie umyty i wyparzony słoik i napełnić go gorącym sokiem. Zamknąć szczelnie i przygotować do pasteryzacji. Do szerokiego garnka wlać wodę i wstawić kilka słoików, tak aby nie stykały się ze sobą. Woda powinna sięgać do połowy słoiczków. Zagotować i pasteryzować przez 15 minut. Uwaga, w przypadku soku bez cukru pasteryzacja jest konieczna, w przeciwnym razie przetwory mogą się popsuć.

Sonda
Robisz sok z derenia?